LjUBOVIJA – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je naša država naterala kompaniju Rio Tinto da predvidi bolje rešenje za deponiju za projekat Jadar, odnosno da promeni ranije rešenje koje je bilo jeftinije i poručio da je upravo to posao države da natera tu kompaniju na zaštitu životne sredine.
Dragomir Kostić iz sela Bradić je prethodno istakao da od Rio Tinta uvek čuje drugu priču i da su problemi krenuli kada je ta kompanija, kako je rekao, nenajavljeno spustila deponiju pored Jadra i da su tada krenuli problemi, dok sada tu deponiju više i ne spominju, zbog čega su građani izgubili poverenje.
Vučić je rekao da je to bilo prvobitno rešenje kompanije jer im je bilo jeftinije, ali da je to promenjeno.
“Bilo im najjeftinije. Pa smo ih, bukvalno, mi terali na to da to mora da bude promenjeno. I zato su posle toga doneli nešto na šta će da potroše desetine miliona evra više, a to im je čvrsti otpad. Takva deponija je potpuno drugačija. Prvo rešenje bi stvarno uništilo Jadar, ne bi imalo nikakve šanse. Zato su promenili. Ne bi promenili ako oni mogu da prođu do to ne urade, šta to njih briga? Oni će da zarade više para. Manje će da potroše. To je bio naš posao i zato smo to uradili”, naveo je Vučić.
Poručio je da zato Rio Tinto mora da bude nateran na neke stvari. “Oni moraju da budu naterani i mi i ovim danas što radimo moramo da probamo da ih nateramo. Moramo da uspemo da ih nateramo”, naglasio je Vučić.
Direktor Rio Tinta Jakob Stausholm je rekao da tada nije bio u Loznici i da nisu imali dobro rešnje, ali da su imali dobru nameru. Kaže da je prvobitno projekat predviđao rešenje sa mokrim jalovištem, ali da su došli do toga da imaju “suvo rešenje”.
“Nismo dovoljno dobro razmislili gde da odlažemo otpad i to je bila naša krivica. Ali samo sam želeo da vas podsetim da smo došli do daleko boljeg rešenja po životnu sredinu, trebalo je malo više da razmislimo gde da smestimo deponiju. Mislim da ovo upravo dokazuje koliko je dobro da imamo ovakav dijalog”, naveo je on.
Petar Filipović iz Gornjih Nedeljica pitao je Vučića i prisutne ministre koliko će projekat Jadar uticati na zelenu tranziciju kod nas i u Evropi, kako ćemo država nadgledati Rio Tinto ako budu krenuli sa eksploatacijom, na koji način bismo mogli da ih zaustavimo ako bude nekih grešaka i koji bi bili benefiti za građane.
Vučić je pozvao Filipovića ako je spreman, kada bude dobio poziv od kancelara Olafa Šolca, da sa njim ode u okviru zvanične delegacije. “Idemo kod Šolca zajedno. Ne šalim se uopšte. Hoću da sa mnom ide neko ko je politički protivnik, neko ko drugačije misli i hoću da zajednički donesemo zaključak”, poručio je Vučić.
Što se koristi tiče, ona je ogromna za celu zemlju, ne samo za Loznicu i to u svakom smislu, naglasio je Vučić.
“Mi hoćemo ceo lanac. Mi već pregovaramo sa mnogima, ukoliko sve bude ispunjeno, oko fabrike katoda, što je najvažnija veza između rudnika i baterija. Kad imate bateriju proizvedenu u Srbiji, vi imate odmah pola vrednosti i svi hoće odmah u Srbiji da grade fabrike. A tada ode Srbija u nebesa. Ja ne dam da se izvozi 100 posto sirovine. Naša maksimalna obaveza je 12,9 odsto, a 87,1 odsto mora da bude u Srbiji i tu mora da bude prerađeno. Samo još jednog proizvođača električnih automobila da dovedemo, odoše plate u nebesa”, poručio je Vučić.
Dodao je da će u samom rudniku i osnovnoj preradi biti zaposleno ne manje od 900 do 1.000 ljudi, prenosi Tanjug.