Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević zamolio je poslanike da podrže Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničke budućnosti srpskog naroda.
Vučević je u Skupštini Srbije istakao da deklaracija predstavlja temelj nacionalne politike, dodajući da su svi ključni činioci bili uključeni u njenu izradu.
“Deklaracija nije plod ničijih želja već program za naš spas i opstanak, platforma i kišobran pod koji treba da stanemo. Ovo nije prkos i inat već suštinska potreba našeg bića”, rekao je Vučević koji obrazlaže Predlog deklaracije u parlamentu.
Deklaracija je usvojena 8. juna na Svesrpskom saboru u Beogradu, a u skupštini Republike Srpske 2. jula.
“Stvarajući bolje društvo za sve građane Srbije, Srbija je digla glavu. I danas, oslobođena zabluda i svesna da samo svojim radom i mudrošću može da preživi izazove današnjice, ona gradi svoj put, srpski put, put opstanka i očuvanja našeg identiteta”, poručio je Vučević.
Vučević je rekao da je deklaracija nastala pre svega radom i zalaganjem predsednika Aleksandra Vučića i predsednika RS Milorada Dodika.
“Ovo je program koji je 2. jula ove godine usvojila i Narodna skupština Republike Srpske i koji je dobio blagoslov njegove svetosti i patrijarha Srpske Pravoslavne Crkve, gospodina Porfirija. Mi treba se izjasnimo o 49 tačaka ovog programa koji jasno, glasno, prijateljski i dobronamerno uz uvažavanje svega i svih proklamuje našu narodnu sabornost i jedinstvo”, rekao je Vučević.
On je napomenuo da Svesrpski sabor čine predstavnice Srba iz zakonodavne i izvršne vlasti, članovi Srpske akademije nauke i umetnosti, članovi sabora Srpske pravoslavne crkve i drugi eminentni predstavnici.
Prema njegovim rečima, u deklaraciji se navodi da srpski narod predstavlja jedinstvenu celinu, da postoji neophodnost održavanja Svesrpskog sabora jednom u dve godine, kao i da će se realizovati proces nacionalnog pomirenja.
“Institucijama Srbije i RS se preporučuje da deluju jedinstveno i koordinisano, da bi se zaustavila asimilacija Srba u državama regiona, ali i u svetu. Kosovo i Metohija je neotuđivi deo Republike Srbije i čuvaće se njegov teritorijalni integritet i suverenitet, koji je garantovan međunarodnim pravom i rezolucijom 1244”, rekao je Vučević.
Dodao je da se moraju zaštititi Srbi na Kosovu i Metohiji i svi drugi građani lojalni Srbiji, kao i manastiri, crkve, srednjovekovna utvrđenja, privatna imovina, groblja i drugi ugroženi objekti.
Srbija ne podržava rezoluciju o Srebrenici, jer je to pokušaj okrivljavanja celokupnog srpskog naroda, ocenio je Vučević.
U Skupštini Srbije je cela Vlada Srbije na čelu sa Vučevićem, prenosi Tanjug.