Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić najavio je danas da će direktna avio-linija između Beograda i kineskog grada Guangdžou biti uspostavljena 30. septembra.
Vesić je rekao da je nacionalna avio kompanija “Er Srbija” ove sedmice ponovo uspostavila direktnu liniju od Beograda do Nice, nakon pet godina.
“Osim toga, počećemo da letimo za Šangaj i verovatno za još jednu destinaciju u Severnoj Americi, videćemo koju, ali u svakom slučaju ‘Er Srbija’ pokazuje koliko je bila pametna odluka predsednika Aleksandra Vučića pre desetak godina da se ugasi ‘Jat ervejz’ koji je bio gubitaš i da se napravi nova nacionalna avio kompanija zajedno sa ‘Etihadom’, koji nam je pomogao da je razvijemo”, rekao je on za B92.
Vesić je naveo da je država u međuvremenu uspela da otkupi akcije od “Etihada” i da je sada jedini vlasnik “Er Srbije”.
“To pokazuje šta znači donositi hrabre odluke koje menjaju istoriju jer ‘Er Srbija’ nikada nije imala više putnika i ovu godinu će završiti sa više putnika nego prošle godine”, rekao je ministar i dodao da je “Er Srbija” ponos naše zemlje.
On je naveo da je Vlada Srbije ove sedmice usvojila odluku o drugoj fazi rekonstrukcije aerodroma “Konstantin Veliki” u Nišu što će, kako je dodao raditi kineska kompanija “Šandong”, koja je radila i deo prve faze.
“Ta kompanija će srušiti staru zgradu i napraviti potpuno novu tako da ćemo dobiti celinu sa onim što je do sada urađeno. Takođe, uradiće novi kontrolni toranj, novu sletno-poletnu pistu”, naveo je Vesić.
Govoreći o železničkoj infrastrukturi, ministar je rekao da 23. septembra počinje testiranje novoizgrađene brze pruge od Novog Sada do Subotice.
“Kada budemo završili testiranje, koje će trajati do 10. oktobra, imaćemo potpuno sertifikovanu prugu po svim standardima EU”, rekao je Vesić.
Naveo je da je jedna holandska kompanija radila statičku sertifikaciju pruge Novi Sad-Subotica, a da je ovo dinamička sertifikacija nakon koje će se krenuti sa probama vozova da bi 25. novembra, kako je najavio predsednik Vučić, pruga bila puštena u saobraćaj.
Osim toga, Vesić je rekao da se očekuje da će do kraja godine biti raspisani prvi tenderi za brzu prugu od Beograda do Niša, koja će biti duga 230 kilometara.
Naveo je da će se ta pruga raditi drugačije u odnosu na brzu prugu od Novog Sada do Subotice koja je tokom izgradnje bila potpuno zatvorena za saobraćaj.
“Pruga od Beograda do Niša će se raditi u ‘prozorima’, kao što se sada radi pruga Niš-Dimitrovgrad gde 36 sati radimo, pa 36 sati ide saobraćaj”, objasnio je Vesić.
Kada je u pitanju putna infrastruktura, ministar je pomenuo i radove na tunelu “Munjino brdo” na deonici auto-puta “Miloš Veliki” između Pakovraća i Požege, navodeći da će jedna cev tog tunela biti probijena 23. oktobra, a druga između 15. i 25. decembra, te da će 1. juna sledeće godine ova deonica biti puštena u saobraćaj.
Između ostalog, naveo je da će do kraja ove godine biti završena nova deonica Moravskog koridora, od Kruševca do Vrnjačke Banje, 54 kilometra brze saobraćajnice Šabac-Loznica, skoro 40 kilometara Dunavskog koridora, kao i obilaznica oko Valjeva, i obilaznica oko Gornjeg Milanovca.