Niš – Kada su 17. decembra prošle godine pored parlamentarnih, paralelno održani i lokalni izbori u značajnom delu srpskih gradova i opština, u Nišu se birači nisu izjašnjavali o svojoj gradskoj vlasti. Zato se očekuje da redovni lokalni izbori za Skupštinu grada Niša budu uskoro održani. Nagađalo se, da bi to moglo da bude kada su izbori u Beogradu (što će najnovijom odlukom biti 2. juna), ili odmah posle toga. Šta, međutim, kaže zakon? Velike misterije, nema, jer prema slovu zakona, bez prethodne ostavke sadašnje gradonačelnice, lokalni izbori u Nišu mogu biti samo redovni i da se održe najranije 9. juna, a najkasnije 1. septembra, jer mandat od četiri godine traje do sredine avgusta.
Sada, kada su raspisani izbori u Beogradu i kada nisu prihvaćeni zahtevi niške lokalne opozicije da i u Nišu izbori budu istoga dana, jedino je izvesna neizvesnost oko datuma održavanja lokalnih izbora. Uz konstataciju da aktuelne niške opozicione stranke, partije i grupe građana nisu ni nalik onima koje su u opoziciji aktuelnoj koaliciji na vlasti SNS – SPS – Jedinstvena Srbija biranoj pre četiri godine. Neke nove političke organizacije nastale su i promovisane u međuvremenu u Nišu, a tu su i uglavnom ogranci i povereništva centrala koje su u Beogradu.
Jedina nova, i po nekim procenama, jača politička snaga u Nišu je grupa građana koju predvodi prof. dr Dragan Milić, direktor Klinike za kardiohirurgiju niškog UKC Niš. Rekavši „da je osnovna namera ove političke organizacije da se zaustavi propadanje Niša i omogući bolji i organizovaniji grad, ali, kvalitetniji život sa višim standardom od sadašnjeg, dr Milić je, kada je kampanja za lokalne izbore u pitanju kratko rekao:
– Za nas nije važno kada će izbori biti, jer je kampanja naše političke organizacije već održana pošto smo mi doktori, a većina u našoj grupi građana su upravo lekari, medicinski i univerzitetski radnici… Najznačajniju stvar već smo uradili – prihvatili smo u svoje ordinacije sve građane, sve pacijente, nijednog nismo vratili, niti slali „preko puta” u privatne klinike. Radili smo svakog vikenda i ukinuli liste čekanja. Građani se ne mogu prevariti – rekao je dr Milić.
Ova najnovija organizacija na niškoj političkoj sceni odmah je predložila da sve strane i partije prihvate dogovor da neće svoje članove predlagati za direktorska mesta u javnim preduzećima i ustanovama, čime bi se u Nišu izvršila departizacija. Grupa dr Dragan Milić se pridružila predlogu Dveri da svi politički faktori koji nisu na vlasti potpišu protokol „da se obavežu da nakon izbora neće sarađivati sa SNS-om i SPS-om, kao nosiocima dvanaestogodišnje niške lokalne vlasti”.
Među strankama i partijama u aktuelnoj vlasti uglavnom je ćutanje. Poslednjih godina, a tu nema dilema, jedino je na izborima u Nišu odlično prolazio predsednik Aleksandar Vučić. Redovno je procenat podrške predsedniku Vučiću bio iznad 55 i 60 odsto glasača, ali su rezultati SNS Niš bili loši za druge strukture vlasti.
Niški naprednjaci zbog unutrašnjih sukoba nemaju godinama gradski odbor, i vode ih poverenici (sada koordinatori) Darko Jovanović i Dalibor Šćekić iz Beograda, čiji se rad procenjuje dobrim – za razliku od neuspešnih prethodnika uz koje ide epitet da su sa domaćim, niškim poslušnicima i ne mnogo sposobnim samo doprineli da se Niš unazadi.
Više od mesec dana traje „rat” saopštenjima partija i stranaka, što se, inače, nije događalo pred izbore. Iz redova SNS-a u Nišu (doduše nezvanično) jedino se čuje licitiranje imenima za buduća rukovodeća mesta. Zato vlada nepoznanica ko će, ako naprednjaci budu opet pobedili, što je, naravno vrlo moguće – ko će biti u vlasti.
Sadašnjom vlašću i pojedinim aktuelnim čelnicima u niškom gradskom rukovodstvu među Nišlijama je odavno veoma malo zadovoljnih.