U ČAČANSKOJ Maloj sali Gradske biblioteke “Vladislav Petković Dis” održana je svečana akademija i otvaranje legata pesnika Branka V. Radičevića (Čačak, 14. maj 1925 – Beograd, 11. januar 2001), čime je obeležena stogodišnjica rođenja čuvenog poete.

Foto Biblioteka čačak
Branko V. Radičević obeležio je drugu polovinu 20. veka kao pesnik, prozni pisac, esejista, stvaralac za decu, antologičar, novinar, izvrstan poznavalac srpskog jezika, narodnog života i običaja, kulturni i sportski radnik. U cilju trajnog očuvanja, zaštite i dostupnosti, kao i daljeg proučavanja svestranog i obimnog stvaralaštva Branka V. Radičevića, njegovi naslednici i čačanski bibliotekari su zajednički nastojali da se lična biblioteka, predmeti, rukopisi i umetnička dela iz pesnikovog porodičnog stana u Beogradu trajno presele u zgradu Gradske biblioteke “Vladislav Petković Dis” u Čačku.
– Posle prijema i smeštanja 3.000 knjiga, slika, rukopisa, fotografija i nameštaja u adekvatan prostor, fizičke i kataloške obrade, kao i zaštite primljene građe, završeno je plansko i sistematično formiranje biblioteke celine u skladu sa svim pravilima bibliotečko-informacione delatnosti – rekla je Tanja Vuković ispred Gradske biblioteke u Čačku.
Dr Bogdan Trifunović, bibliotekar savetnik dodao je da je otvaranje legata način da se “otrgne od zaborava” veliki pesnik.
Monodrama
KAO poklon publici, a povodom sto godina od rođenja Branka V. Radičevića, u Velikoj sali Gradske biblioteke izvedena je monodrama po motivima njegovog dela “Sujeverice i druge reči”, u izvođenju dramske umetnice Marije Knežević i režiji Dejana Cicmilovića.
– Verujem da bi Branko bio zadovoljan što je njegova porodica, njegovi naslednici su odlučili da daruju legat našoj biblioteci koja nosi ime Disa. A, podsetiću samo da je Branko bio jedan od pokretača naše manifestacije “Disovo proleće” i inicijator za podizanje spomenika slavnog pesnika – kazao je dr Trifunović.
U programu su učestvovali Dragan Hamović, Bogdan Trifunović, Tanja Vuković, kao i Olivera Nedeljković, koja je i bila zadužena za otvaranje samog legata. Stihove pesnika govorio je dramski umetnik Božidar Tomović, a za muzički deo bila je zadužena pevačka grupa KUD “Dule Milosavljević Žele”, pod umetničkim rukovodstvom Aleksandra Smrekića i Aleksandra Popovića.