Kosovska Mitrovica – Skoro punih deset meseci, to jest gotovo 300 dana, odlukom Prištine na Kosovo i Metohiju ne stižu kamioni s robom iz centralne Srbije. Od tada Srbi na severu Kosmeta nekako su se dovijali da bar neki srpski artikal stigne na sever pokrajine, ali je takvih zaliha sve manje. Za sada se bar trgovina još uvek kako-tako odvija u dinarima, jer srpski narod uprkos svom nametanju prištinskih i ostalih moćnika ne želi da se odrekne svoje valute. I svoje države Srbije.
Zbog zabrane koju je, bez ikakvih posledica i odgovarajućih sankcija Zapada, uveo režim Albina Kurtija, podmeće im se makedonska, hrvatska, roba iz Bosne i Hercegovine, ili Albanije, pa čak i sa deklaracijom na kojoj piše „zemlja porekla Kosovo”. Ova represivna mera, sa ciljem da se život Srbima na Kosmetu učini što težim, uvedena je 14. juna prošle godine i dovela je do toga da do danas više od jedne trećine većih marketa, radnji, dućana, kioska s mešovitom robom bude zatvoreno, od ukupno 400 koliko ih je bilo u opštinama Kosovska Mitrovica, Zvečan, Leposavić i Zubin Potok. Tako je, kako kažu u Udruženju privrednika na severu Kosmeta, oko 150 porodica ostalo bez ikakvih prihoda, a samim tim i egzistencije, jer im je to bio jedini način da dođu do zarade.
„Vlasnici radnji, bilo da se radi o marketima ili o kioscima, pogođeni su odlukom Prištine o zabrani ulaska srpske robe, a posebno nametima koje su počeli da sprovode od prošle godine, ali i upadima do zuba naoružanih specijalaca Prištine i oduzimanjem robe. Više od 150 vlasnika radnji koji su hranili ne samo svoju porodicu već i zaposlene radnike, dobavljače, radnike obezbeđenja, bilo je prinuđeno da stavi katanac na objekte. Tako da smo došli do više hiljada ljudi koji nemaju osnovna sredstva za život, koji nemaju para za hranu, a gde je novac koji im je potreban za lekove i za lečenje”, kažu za „Politiku” u Udruženju privrednika na severu Kosmeta. Naglašavaju da ovih dana i brojni ugostitelji zatvaraju svoje lokale, jer je nedavno Priština uvela „zabranu pušenja u zatvorenom prostoru, a za kvadratni metar na otvorenom – terase i bašte, u zavisnosti od lokacije moraće da se plati četiri evra”.
„Mnogobrojni ugostitelji su već počeli da otpuštaju osoblje, jer osim što moraju da budu registrovani u kosovskom sistemu i da plaćaju neophodne dažbine, sada moraju i da plaćaju zakup na otvorenom koji se, recimo, u užem centru Kosovske Mitrovice, ali i u ostalim opštinama na severu Kosmeta plaća četiri evra. Osim toga, najavljeno je i da će mnogi ’objekti privremenog karaktera’ biti porušeni, pa se postavlja pitanje šta će da bude s porodicama koje su ti objekti hranili”, naglašavaju u udruženju.
Za to vreme u prodavnicama na severu Kosmeta u odsustvu proizvoda sa srpskom deklaracijom, počevši od osnovnih životnih namirnica – brašna, šećera, ulja, pa do robe široke potrošnje ili kućnu hemije, rafovi su poluprazni, jer se kupci teško odlučuju za artikle čija im tehnologija nije poznata ili datira odskoro. A u radnjama donedavno je bilo moguće zateći i robu, čija je ambalaža bila gotovo istovetna onoj iz centralne Srbije. Time su potrošači faktički dovođeni u zabludu, pa su tako, misleći da kupuju „Crvenkin” šećer, zapravo mogli da kupe onaj koji je na teritoriju Kosmeta stizao odnekud u rinfuzu, a onda se pakovao na jugu Kosova u nekom od magacina koji drži Albanac. Bez gledanja deklaracije, kupac je takođe mogao da stekne utisak da kupuje „Imlekove” proizvode iz centralne Srbije – popularnu „kravicu”, jogurt, kiselo mleko ili pavlaku, da bi se proverom ispostavilo da to mleko i svi mlečni proizvodi stižu iz Severne Makedonije ili, u najboljem slučaju, iz Kozarske Dubice u Bosni i Hercegovini.
Tek odnedavno je primetno da na tetrapak dugotrajnom „Imlekovom” mleku piše „mlijeko”. Takođe, u rafovima su sve ređi svinjski suhomesnati proizvodi, osim ako u nekom od marketa kupac ne naiđe na crnogorskog proizvođača, koji je i ranije svoju robu plasirao na kosmetsko tržište. Meso i mesne svinjske prerađevine moguće je pronaći u nekoj od mesara na severu koje drže Srbi, ali su, kako nezvanično čujemo, i oni pod sve većim pritiskom zbog prištinskog nameta. Posebno je alarmantna situacija u apotekama, gde su nedavno bili upadi inspektora i kosovskih policajaca koji su u „džakovima oduzimali lekove sa srpskom deklaracijom”, pa su mnogi na severu prinuđeni da odlaze u Rašku ili Novi Pazar po neophodne i propisane lekove.
Time Kurti i njegov režim ugrožavaju obelele od kardiovaskularnih bolesti, visokog krvnog pritiska, dijabetičare, neurološke pacijente, one koji boluju od astme i imaju hronične disajne probleme, ali i onkološke pacijente, koji ne žele da se odluče za lekove iz Hrvatske, Severne Makedonije, pa i iz Albanije. U jednoj od apoteka potvrđuju nam da nemaju čak ni suplemente, dok vitamin De dolazi iz Mađarske. Alternativa u takvoj situaciji je put do Raške ili Novog Pazara, kako za lekove, tako i za kupovinu nekog od proizvoda sa srpskom deklaracijom, ali se za njega odlučuju samo oni koji su u mogućnosti i koji su spremni da čekaju na administrativnom prelazu Jarinje ukoliko se tamo stvori gužva.