ZAJEČARAC David Đorđević, student dizajna tekstila na master studijama na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, nagrađen je Plaketom stručnog žirija na izložbi “Prenesi dalje”, koju je u Beogradu organizovala Sekcija za tekstil i savremeno odevanje ULUPDUS-a.
Ovaj mladić, koji odlično i tka i veze, nagrađen je za svoj studentski rad „Bez naziva“.
– Reč je o radu koji je nastao 2023. kao deo diplomskih radova na predmetu Oblikovanje štampanog tekstila kod profesorke Ivane Veljović. U pitanju su gotovi materijali rađeni sito štampom i tehnikom devore, koja je specifična, jer razara tekstilnu površinu u željenom motivu – kaže David.
Materijal je taj koji je odredio strukturu dela, ali je David svoj rad oblikovao u skladu sa svojom inspiracijom, odajući počast srpskom srednjovekovnom freskoslikarstvu.
– Materijal je inicirao svaki sledeći postupak, samo idejno rešenje i njegovu namenu, ali je prva inspiracija meni bilo i ostalo srpsko srednjovekovno slikarstvo i freskoslikarstvo, ornamentika. Na beloj tkanini su ostale zlatne niti, na plavoj teget rese. U pitanju su odevne tkanine, a ova plava je neka vrsta kraljevskog plašta – dodaje ovaj mladić, čija su dela ljubitelji umetnosti mogli da vide i u revijalnom delu jubilarne, desete izložbe “100 žena – 100 minijatura”, Etno-mreže, budući da je na prethodnoj devetoj bio jedan od deset nagrađenih autora i jedini muškarac kome je pripalo to odličje.
– Predstavio sam na toj izložbi deset minijatura u tehnici veza i zlatoveza, inspirisanih arheološkom građom “Feliks Romulijane”, jer je inspiracija za tu nagrađenu minijaturu bio mozaik sa predstavom Dionisa, boga vina i hedonizma, iz kasnoantičke palate u Gamzigradu, mesta u blizini mog rodnog Zaječara – dodaje ovaj mladi autor.
Spoj tehnika
KAKO je primetio i žiri, nagrađeni rad “Bez naziva”, predstavlja integraciju tradicionalnih tehnika sa savremenim konceptima, i istražuje mogućnost tekstila kroz umetnički izraz.
Ni toj, ali ni ovoj se nagradi, veli, nije nadao. Na fakultetu je naučio da veze i tka, da istraži brojne tehnike i mogućnosti tekstila i upravo tom različitošću iskaže svoje ideje, po uzoru i na svoje bake, koje su i same znale da vezu, heklaju, tkaju, fasciniran lepotom ručnog rada.
– Nisam očekivao plaketu jer je to institucija koja je značajna za nas studente, a pogotovu što sam mislio da je dobijaju uglavnom formirani umetnici. Time mi je i još draža – dodaje mladi umetnik, nagrađivan i na konkursima Umetničke škole u Leskovcu, koji je 2018. bio finalista mladih dizajnera Serbia Fashion Week u Novom Sadu, što mu je i bio motiv da dublje zakorači u svet primenjene umetnosti.