Kosovska Mitrovica – Radnici lokalnih samouprava i institucija Republike Srbije ni juče nisu mogli da dođu do svojih radnih mesta, jer tzv. kosovska policija naoružana dugim cevima danonoćno dežura ispred zgrada kod kojih je razvučena žuta traka. Juče ujutru zaposleni u Opštinskoj upravi Kosovska Mitrovica, u Kancelariji za Kosovo i Metohiju, Fondu PIO, Centru za socijalna pitanja okupili su se iznova tražeći da se vrate u svoje kancelarije u sklopu institucija Republike Srbije. Tu su radili do petka po podne, kada su u sinhronizovanoj akciji kosovske policije sever i specijalnih jedinica Rosu, po naređenju Prištine i ražima Albina Kurtija, brutalno upali u srpske objekte. Ispred opštinske uprave u Kosovskoj Mitrovici, odnosno ispred objekta koji je građen sredstvima srpske vlade, novinarima se obratio Saša Petrović, naglasivši da su „zaposleni bez problema dolazili na posao 25 godina”, ali je uputio i apel međunarodnoj zajednici, posebno EU, „koja na svojim postulatima ima pravo na rad, pravo na život i slobodu kretanja, da obrazloži zašto su ta prava uskraćena Srbima i radnicima koji su radili ovde”.
Načelnik Kosovskomitrovičkog okruga Vučina Janković ispred objekta koji se nalazi u Bošnjačkoj mahali rekao je novinarima da su radnici i juče ujutru krenuli na svoja radna mesta, „ali ih je kordon policije vratio i onemogućio da obavljaju posao”. „Dočekao nas je kordon kosovske policije, do zuba naoružani. Pružamo usluge za više od 30.000 ljude i niko ne razmišlja da li će oni moći da prime plate, penzije, socijalna davanja. Niko ne razmišlja da li će oni moći da prehrane svoje porodice”, rekao je Janković i pozvao međunarodnu zajednicu da ne šalje štura saopštenja, nego da „omogući ljudima koji mirno protestuju da se vrate na svoja radna mesta”.
Radnici koji od ponedeljka ne idu na posao najavili su da će nastaviti s mirnim protestom sve dok im ne budu ispunjena osnovna, elementarna prava kako njima, tako i ljudima koji zavise od ovih institucija, kako ne bi, kao za lekove, za plate, penzije i socijalna davanja morali da odlaze put gradova u centralnoj Srbiji, s tim što na prelazima u jednom pravcu čekaju i više od dva sata. Posebno brinu nezvanične informacije o upadu specijalaca Prištine, kojih je na svakom ćošku na severu Kosova, kako u oklopnim transporterima po gradu, tako i onih koji špartaju administrativnom linijom i zalaze u najudaljenija sela podno Kopaonika i Rogozne, na magistralne i lokalne puteve, u školske objekte, ali i u zdravstvene ustanove koje funkcionišu u srpskom sistemu.
Tenzije je podigao i prošlonedeljni ponovni upad do zuba naoružanih specijalaca u krug bolnice Kliničko-bolničkog centra Kosovska Mitrovica, gde su napravili pravu premetačinu u vešeraju, navodno „u potrazi za oružjem”, i podgrejao sumnje građana, koji se već s prvim mrakom zatvore u svoje kuće i stanove. Na glavnom mostu u Kosovskoj Mitrovici je uobičajena situacija, uz danonoćno dežurstvo italijanskih karabinijera i pripadnika kosovske policije, a objekte koje odskora drže Albanci, a koji su 25 godina bili u srpskom vlasništvu, Srbi bojkotuju.
Podignute optužnice protiv Pantića i Zarića za navodni ratni zločin
Specijalno tužilaštvo tzv. Kosova podiglo je optužnicu protiv Momira Pantića, interno raseljenog Srbina iz Istoka i Žarka Zarića (70) srpskog povratnika u selu Ljubožda u opštini Istok, zbog navodnog ratnog zločina počinjenog „tokom rata nad civilima albanske nacionalnosti” u opštini Istok, iako su se oni prilikom prvog izvođenja pred sudiju osnovnog suda u Prištini izjasnili da nisu krivi. Momir Pantić je uhapšen početkom avgusta prošle godine na prelazu Merdare, dok je Zarić, uhapšen samo dan kasnije u svojoj kući u selu Ljubožda, gde je jedan od prvih srpskih povratnika 2017. godine.
Od hapšenja i Pantić i Zarić se nalaze u zatvoru visokog rizika u Podujevu, a oni su samo dvojica od nekoliko Srba koji su u opštini Istok uhapšeni za kratko vreme, a sve ih kosovsko tužilaštvo tereti za navodni ratni zločin počinjen u periodu od 1998. do 1999. godine. Pantić je godinama posle rata odlazio u Istok u nameri da povrati uzurpiranu imovinu, što je bio signal kosovskom tužilaštvu da pokrene postupak protiv njega, dok je Zarić ranije bio privođen zbog navodnog ratnog zločina, ali se ispostavilo, kako su mu kazali u policiji, da je bila „greška”.