KLjUČNE informacije: NIS je do sada pustio u rad 60 fotonaponskih elektrana na benzinskim stanicama.

Foto: Promo
Ključne informacije:
NIS je do sada pustio u rad 60 fotonaponskih elektrana na benzinskim stanicama.
Solarne elektrane puštene su u rad i u Pogonu za proizvodnju pijaće vode „Jazak“, Rafineriji nafte u Pančevu i poslovnom objektu u Ulici Arse Teodorovića u Novom Sadu.
Zbirna proizvodnja električne energije iz svih fotonaponskih elektrana kompanije u pogonu iznosila je 2,2 GWh u 2024. godini.
Planirano je da do kraja 2025. godine ukupni kapacitet svih solarnih elektrana NIS-a iznosi 11 MWp, sa godišnjom proizvodnjom od oko 13,6 GWh. Smanjenje emisije ugljen-dioksida na godišnjem nivou planirano je na oko 15 000 tona.
Kompanija NIS do sada je izgradila i pustila u rad 60 fotonaponskih elektrana na benzinskim stanicama, a projekat se realizuje i na drugim objektima kompanije. U rad je puštena i fotonaponska solarna elektrana u Pogonu za proizvodnju pijaće vode „Jazak“ ukupne snage 620 kWp, koja ima kombinovanu poziciju fotonaponskih panela delom na krovu, a delom na tlu. Krovne fotonaponske elektrane izgrađene su i u skladištu derivata nafte Novi Sad snage 585 kWp, na poslovnom objektu NIS-a u Ulici Arse Teodorovića u Novom Sadu snage 100 kWp, kao i na krovovima pet objekata u Rafineriji nafte Pančevo snage 610 kWp. Zbirna proizvodnja električne energije iz svih fotonaponskih elektrana puštenih u rad, ukupne snage 3,2 MWp, iznosila je 2,2 GWh u 2024. godini.
Ove godine planirano je puštanje u rad još 18 solarnih elektrana na benzinskim stanicama, kao i najveće do sada izgrađene solarne elektrane u okviru kompanije – solarne fotonaponske elektrane u Skladištu derivata nafte u Novom Sadu sa fotonaponskim poljem instalisanim na tlu, snage 6 817 kWp.
Do kraja 2025. godine ukupni planirani kapaciteti svih solarnih elektrana NIS-a u pogonu iznosiće 11,3 MWp, sa godišnjom proizvodnjom od oko 13,6 GWh. Ilustracije radi, električna energija koju će godišnje proizvoditi oko 18 hiljada instalisanih fotonaponskih panela NIS-a može da pokrije godišnje potrebe za električnom energijom oko 3 200 prosečnih domaćinstava u Srbiji. Smanjenje emisije ugljen-dioksida na godišnjem nivou u tom slučaju planirano je na oko 15 000 tona. Ukupna planirana ulaganja kompanije u realizaciju svih realizovanih projekata u ovoj oblasti poslovanja do kraja 2025. godine iznosiće oko 7 miliona evra.
NIS će i u narednom periodu nastaviti realizaciju programa izgradnje solarnih elektrana na objektima kompanije koji je započet 2022. godine izgradnjom prvih fotonaponskih elektrana na osam stanica za snabdevanje gorivom.
– Vodeći se principima održivog razvoja i ispunjenja svoje zelene agende, NIS nastavlja izgradnju fotonaponskih elektrana na svojim objektima. Time ostvarujemo pozitivne finansijske efekte, kao i smanjenje emisije ugljen-dioksida čime doprinosimo borbi protiv globalnog zagrevanja. Naš cilj je da kompanija značajan deo električne energije za svoje potrebe proizvodi baš iz obnovljivih izvora energije, a da deo tako proizvedene energije ponudimo i na tržištu – rekao je Aleksandr Koževnjikov, rukovodilac Centra za razvoj projekata i energetsku efikasnost u NIS-u.
O upotrebi solarne energije možete saznati više u tekstu na našem digitalnom magazinu Energize.
Na ovu temu pogledajte i Medija galeriju.