U modernizovanoj i potpuno automatizovanoj Elektrolizi u Boru, dobija se katodni bakar vrhunskog kvaliteta, jer zaposleni sada barataju svim potrebnim informacijama za kvalitetno vođenje procesa.
„Imamo vrlo precizne nivometre fluida, samim time i tačan proračun kada treba dodati aditive koji utiču na kvalitet i izgled katode. Sada se preciznost postiže u gram, dok je u starom pogonu sve to bilo odokativno. Nikada nismo mogli da odredimo pravo stanje količine rastvora u procesu, što je presudno za količinu aditiva. U tom smislu, učinjen je veliki napredak i sada je vođenje procesa ne samo mnogo lakše, nego je i maksimalno precizno“, kaže rukovodilac Elektrolize Ljubiša Stamenković.
Ako se porede katode iz starog i novog pogona, dodaje on, poboljšanja su vidljiva golim okom i to počev od fizičkih karakteristika.
„Površina katodne ploče sada nema tzv. bubuljice kao nekada, zbog čega smo u staroj elektrolizi vrlo često imali problem pri određivanju kvaliteta. Fizički izgled je ranije često bio na granici potrebnog za kvalitet A (grade A) zbog neravnina i dendrita, pa smo ponekad strahovali od reklamacija kupaca. Sada je svaka katoda idealna i sav bakar iz komercijalne proizvodnje prodaje se po tarifi za A kvalitet, koja podrazumeva i bonus na berzansku cenu. Druga razlika tiče se dimenzija, izgleda i težine. Katodne ploče više nemaju tzv. ušice, a to utiče i na kvalitet. Ranije se, naime, između tih „ušica“ uvek zadržavao elektrolit, koji kasnije prelazi u bakar-sulfat, pa su se reklamacije kupaca odnosile i na prisustvo ovog neorganskog hemijskog jedinjenja. Taj problem je ranije faktički nemoguće bilo elimisati, a danas ga nemamo. Katodni bakar se sada taloži na pločama od nerđajućeg čelika, a dobijamo katodu većih dmenzija od stare i bez prisustva bakar-sulfata. Katoda se taloži na čeličnoj ploči sa obe strane, prilikom skidanja se one razdvoje, padnu i onda se spoje. Te dve katode zajedno budu teške oko 200 kilograma“, priča Stamenković.
Izvor:bor030.rs