Povodom nedavne izjave predsednika stranke Naroda i pravde u BiH Elmedina Konakovića, Srpska napredna stranka želi da ukaže na neistinit i štetan karakter njegovih komentara u vezi sa Deklaracijom koju su juče potpisale dve vlade.
„Očigledno, ili gospodin Konaković ne zna da čita, što je manje verovatno, ili uopšte nije pročitao šta u Deklaraciji piše, što je verovatnije, pa tako daje paušalne i zlonamerne izjave, zarad jeftnih političkih poena”, saopštila je SNS.
SNS ističe da bi Konaković, da je pročitao Deklaraciju, video da se u svakoj reči poziva na pomirenje, mir i stabilnost u regionu, uz svo poštovanje Dejtonskog sporazuma, da se Deklaracijom Srbija i Srpska zalažu za političku, ekonomsku i nacionalnu stabilnost, za građenje sigurne i bolje budućnosti svih naroda.
U jučerašnjim izjavama zvaničnika sa Svesrpskog sabora, među kojima su bili i predstavnici opozicionih stranaka iz regiona, bili su prisutni isključivo pozivi na sveobuhvatnu saradnju i mir, navodi SNS.
„A sama činjenica da je Sabor okupio Srbe različitih političkih mišljenja i stavova, jeste dokaz da to nije bio skup samo istomišljenika SNS-a, već je to bio skup onih koji žele bolju budućnost”, istakao je SNS i dodao da „nažalost, gospodin Konaković je navikao da se vodi samo ličnim ili interesima manjine, pa tako ne iznenađuju više ni javnost u Srbiji ni javnost u BiH, njegove otrovne strele koje vode samo ka političkim sukobima, i podgrevaju stare netrpeljivosti”, prenosi Tanjug.
SNS ističe da time što Konaković navodi nešto nikada niko od predstavnika Srbije nije izrekao zapravo otkriva svoj lični animozitet prema svemu srpskom – dakle nepoštovanje naroda koji žive u BiH, i pokušaj da se Srbija i Srpska označe kao faktori nestabilnosti.
„Javnost, ne samo u Srbiji, već i u celom Regionu zna, da je Srbija ta koja će u svakom trenutku vodi međunarodnim pravom, ali i strana koja nikada neće odstupiti od borbe da se prava Srba poštuju, gde god oni živeli. Srbija je bila, jeste i ostaće stub Stabilnocti mira i saradnje u regionu”, ističe SNS.
Konaković je između ostalog, ocenio je da Svesrpski sabor i potpisivanje Deklaracije predstavljaju oživljavanje projekta Slobodana Miloševića koji je bio izvor rata i agresije, i da oslikavaju „hegemonističku politiku Srbije prema svojim susedima”.