DANAŠNjA blokada zgrade Suda u Novom Sadu, koju su sproveli pristalice opozicionih stranaka, studenti foteljaši i aktivisti političkih grupa za pritisak, ne predstavlja samo politički protest već i ozbiljno kršenje zakona Republike Srbije. Ovakvo ponašanje, koje uključuje onemogućavanje zaposlenih u sudu i tužilaštvu da pristupe svojim radnim mestima, direktno zadire u ustavni poredak i pravnu sigurnost države.

Foto: Tanjug/NENAD MIHAJLOVIC
Naime, prema Krivičnom zakoniku Republike Srbije, lica koja su učestvovala u današnjoj blokadi potencijalno su izvršila sledeća krivična dela:
Sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje (član 322)
Ko silom ili pretnjom da će neposredno upotrebiti silu spreči službeno lice u vršenju službene radnje koju preduzima u okviru svojih ovlašćenja ili ga na isti način prinudi na vršenje službene radnje, kazniće se zatvorom od jedne do pet godina.
Učestvovanje u grupi koja spreči službeno lice u vršenju službene radnje (član 324)
Ko učestvuje u grupi koja zajedničkim delovanjem spreči službeno lice u vršenju službene radnje ili ga na isti način prinudi na vršenje službene radnje, kazniće se za samo učestvovanje zatvorom od šest meseci do tri godine. Za kolovođu ovakve grupe predviđena je kazna zatvora od 1 do 5 godina.
Ometanje pravde (član 336b)
Ko druge poziva na otpor ili na neizvršenje sudskih odluka ili na drugi način ometa vođenje sudskog postupka, kazniće se zatvorom do tri godine i novčanom kaznom.
Drugi stav istog člana predviđa da: Ko uvredom, silom, pretnjom ili na drugi način ometa ili spreči sudiju, javnog tužioca, zamenika javnog tužioca ili advokata u vršenju sudijske ili tužilačke funkcije, ili advokatske službe, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina i novčanom kaznom.
Blokada pravosudnih institucija predstavlja flagrantno kršenje vladavine prava i pokušaj da se nasilnim metodama utiče na rad sudova. U demokratskom društvu, neslaganje sa odlukama suda rešava se legalnim pravnim sredstvima, a ne fizičkom blokadom i ometanjem rada državnih organa.
Pripadnici policije su tokom dana pokušali da obezbede nesmetan ulazak zaposlenih u zgradu, ali su naišli na otpor demonstranata, što je dovelo do fizičkog kontakta i upotrebe sredstava prinude. U više navrata je korišćen biber sprej kako bi se uspostavio red i omogućio rad institucija.
Institucije pravne države ne smeju biti talac političkog nezadovoljstva. Svako ugrožavanje osnovnih funkcija pravosuđa mora naići na osudu i pravne posledice. Nadležni organi pozvani su da preduzmu sve neophodne mere radi zaštite ustavnog poretka i zakonitosti.
nsuzivo.rs