Direktor PIO Fonda za Kosovo i Metohiju i član Predsedništva Srpske liste Igor Simić izjavio je danas da situacija na Kosovu i Metohiji nikada nije bila gora, da se svaki dan pogoršava i da Srbi u pokrajini žive u situaciji sličnoj aparthejdu.
On je dodao da je to posledica sistemskog plana premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija za proterivanje i etničko čišćenje Srba sa Kosova i Metohije i da to nisu pojedinačni incidenti ili provokacije.
“To je deo šireg, organizovanog, institucionalnog nasilja koje za konačnicu ima etničko čišćenje Srba sa Kosova i svega što je srpsko. To se posebno ubrzalo u poslednjih nekoliko meseci, a najdirektnije od trenutka kada je Kurti preuzeo vlast u Prištini”,rekao je Simić u Jutarnjem programu RTS.
On je naveo da “država mora da zauzme jasan i oštar stav”, da je neophodno da se pojača bezbednost i ekonomska i finansijska pomoć za srpski narod na KiM.
„Ako nema bezbednosti za Srbe na KiM neće biti Srba. Nama sa prostora KiM trenutno odlaze ekonomski situairane porodice. Odlaze isključivo iz bezbednosnih razloga i to je pandan onome što se dešava na terenu među Albancima koji odlaze isključivo zbog ekonomskih razloga. Nama odlaze ljudi zato što ne znaju šta će biti sutra“, podvukao je Simić.
On je saopštio da su suočeni sa situacijom kada nema proizvoda iz centralne Srbije a skoro duplo veće su cene koje stanovništvo na severu KiM plaća za manje kvalitetne proizvode iz regiona.
Simić je rekao i da Srbi nemaju nikakvo poverenje u Euleks jer oni nisu nikad ništa učinili da zaštite Srbe.
“Mi smo dole svedoci da se upadi u naše institucije dešavaju pod okom tih međunarodnih predstavnika koji ne čine ništa. Albanski policajci su uništavali i devastirali KBC u Kosovskoj Mitrovici a oni su nemo posmatrali bez obzira na vapaje za pomoć zaposlenih“, rekao je Simić.
Komentarišući slučaj četvorice mladića u Severnoj Mitrovici, koji su početkom nedelje uhapšeni uz brutalno postupanje policije u Severnoj Mitrovici i kojima je određena mera kućnog pritvora, on je rekao da je stvarnost na KiM takva da je moguće da se presretnu nečija deca koja će biti pretučena.
Dodao je da je najveći apsurd što su Srbi suočeni sa situacijom da ih neko uhapsi i prebije bez ikakvog osnova i da onda njegova porodica „bude srećna što je njihovo nevino dete u kućnom pritvoru, a ne u zatvoru“.
Komentarišući nedavne razgovore koje je delegacija Srpske liste imala sa predstavnicima Kvinte i EU, istakao je da se mora prestati sa saopštenjima.
„Posle svakog uskraćivanja prava srpskog naroda oni izdaju po neko saopštenje. Najdirektnije sam ih pitao koliko još imaju saopštenja u fioci do onog poslednjeg u kome ćete reći da Srba na Kosovu više nema. Jer od njihovih saopštenja počinje da boli glava. To je nemoguće, deluje degutantno da neko kaže da najmoćnije zemlje Evrope i sveta ne mogu da zaustave Aljbina Kurtija u nameri da protera Srbe“, istakao je Simić.
On je naglasio i da se prema Prištini trenutno ne primenjuju sankcije EU.
“Nakon saopštenja EU da su te mere na snazi i da su oštre, par dana kasnije imate neku od evropskih institucija koja u Prištini sa nekim ministrom potpiše sporazum o donaciji od nekoliko desetina miliona evra. To su sve predstave. Suštinski vi nemate akcije koje Kurtiju šalju poruku: ’Ne smeš to da radiš’”, saopštio je Simić, prenosi Tanjug.
On je istakao da snage NATO na KiM imaju više od 8.000, a Euleks nekoliko stotina pripadnika i da postoje način kako međunarodna zajednica može da pošalje Aljbinu Kurtiju jasnu poruku.
“Ova anemična saopštenja samo daju vetar u leđa onome što on radi. Prošlo je vreme saopštenja. Njih u Prištini više niko i ne čita“, naglasio je Simić.
Upitan da li očekuje da će se vratiti na posao u PIO fondu, on je odgovorio potvrdno i poručio da je ukidanjem ove institucije ugroženo više od 27.000 penzionera svih nacionalnosti.
„Mi nismo pararelna institucija. Institucije u koje su brutalno upali su jedine na prostoru KiM koje pružaju ove usluge. Samo neko ko je deo PIO fonda Republike Srbije može da utvrdi staž koji ste ostvarili u sistemu Srbije i da vam omogući odlazak u penziju. To ne može nijedna kosovska institucija i to međunarodni predstavnici naravno da dobro znaju. Upadom u PIO fond ugroženo je više od 27.000 penzionera, ali su ugraženi i svi ostali, bez obzira na nacionalnost“, poručio je Simić.