Toma Todorović
Niš – Nakon mnogo proizvoljnosti i objavljivanja velikog broja neproverenih informacija, u Nišu je napravljena zbrka i dilema oko toga ko je Tihomir Perić (61), koji je na prošlonedeljnim izborima za gradsku skupštinu bio na čelu liste Ruske stranke „Rusija i Niš u srcu”. Perić, koji je, kako se najčešće govori, vlasnik „zlatnog mandata”, pošto je Ruska stranka osvojila jedno odborničko mestu u parlamentu Niša, uopšte nije nepoznat na ovdašnjoj političkoj sceni. Prema sadašnjem preseku, taj jedan mandat ove manjinske stranke predstavlja jezičak na vagi posle „egal” rezultata koje su osvajanjem po 30 mandata ostvarile koalicija SNS-a na jednoj, a tri opozicione na drugoj strani – „Biramo Niš – Đorđe Stanković” (10 mandata), Pokret Ujedinjeni „Nada za Niš” i „Kreni promeni – I ja sam Niš” (po dva mandata) i, kako se stalno ističe, neopoziciona Grupa građana „Dr Dragan Milić” na drugoj strani (s 16 odborničkih mandata).
Tihomir Perić, kao član Srpske radikalne stranke, 2016. godine izabran je u niškoj skupštini za jednog od većnika u gradskom veću, u vreme kad je gradonačelnik bio Darko Bulatović. Na toj funkciji, zadužen za resor građanskih stanja i inspekcijske poslove u gradu, ostao je pune četiri godine. Nenametljiv i ne mnogo eksponiran u medijima, u razgovoru za „Politiku” Perić je ponovio da je podržao SNS „bez ikakvih pritisaka, ali najviše zato što ceni, poštuje i voli ruski narod, za koji smatra da je bratski srpskom, zbog čega je i inače posle izlaska iz Srpske radikalne strane pristupio upravo Ruskoj stranci”.
„Bio sam pre 2016. godine odbornik i opštinski većnik i gradskoj opštini Medijana, kao i predsednik Komisije za socijalnu politiku, predsednik Saveta za komunalne delatnosti i urbanu estetiku, a potom i šef odborničke grupe radikala u ovoj opštini. Bio sam i većnik u opštini Pantelej, a stranački gledano, predsednik Opšinskog odbora SRS Medijane, zatim i predsednik Gradskog odbora i najvišeg, odnosno Okružnog odbora SRS u Nišu i Nišavskom okrugu. Biran sam i za člana Izvršnog odbora SRS i u Centralne otadžbinske uprave”, kaže Perić.
Istovremeno, ističe on, ali i mnogi u Nišu, zna se da je Ruska stranka proistekla iz zajedničkog delovanja Srpsko-ruskog društva prijateljstva „Naisus” i udruženja poput Organizacije Rusa i ruskih i beloruskih sunarodnika i drugih, da je decenijama, kao i u mnogim drugim gradovima u Srbiji, na niškoj političkoj sceni i da je učestvovala na skoro svim izborima, ali i u izbornim ciklusima i na lokalu, u Nišu, i na republičkim (za Narodnu skupštinu) i predsedničkim izborima.
Inače, pred lokalne izbore u Nišu svoju listu pripremala je još jedna stranka prijatelja i poštovalaca vekovnog srpsko-ruskog prijateljstva, ali je ta, kako je prvobitno rečeno, manjinska stranka u poslednji čas odustala od izbora.