TEMELjNA istraga Bezbednosno informativne agencije koja je na osnovu pouzdanih operativnih saznanja i rada otkrila da iza sabotaže na kanalu Ibar –Lepenac stoji organizovana kriminalna grupa pripadnika takozvane Kosovske policije, na čijem je čelu Mehmet Terbunja, zvani „Meho“, potvrdila je ono o čemu je Beograd u više navrata javno upozoravao i postavljao otvorena pitanja međunarodnoj javnosti, ali i Prištini. Međutim, ta pitanja su i dan danas bez odgovora.

Foto: EPA
Ostalo je indikativno do dana današnjeg kako je u rekordno kratkom roku nakon eksplozije u selu Varage na delu kanala Ibar-Lepenac, 29. novembra 2024. godine Kurti sazvao konferenciju za „odabrane“ medije na kojoj je direktno, bez ikakvih relevantnih dokaza, optužio Srbe i Srbiju za ovaj incident? Još važnije – kako je devet minuta nakon incidenta imao spremno pismo kojim je tu istu noć od KFOR-a, dakle misije NATO na KiM, odmah zatražio dozvolu za raspoređivanje takozvanih Kosovskih bezbednosnih snaga na sever pokrajine?
Postojanje tog pisma 1. decembra potvrdili su i iz komande NATO, pojašnjavajući da su zahtev Prištine odbili.
Dakle, ključno je pitanje – kako je Kurti znao da će do napada na kanal Ibar-Lepenac doći tu noć i kako je čitava scenografija unapred bila pripremljena? Zbog čega su maltretirani i bez dokaza hapšeni čestiti časni domaćini iz sela Varage, a zatim puštani jer nisu postojali nikakvi dokazi o njihovoj navodnoj umešanosti u ovu sabotažu?
Ne treba zaboraviti da je ubrzo nakon ove sabotaže, Kurti krenuo u pokušaj zabrane Srpske liste na izborima 9. februara i njenog izbacivanja iz takozvanog parlamenta u Prištini. U svetlu i nedavne činjenice da Kurti sa svojim Samoopredeljenjem ima ozbiljne probleme da formira institucije u Prištini, sabotaža dela kanala Ibar-Lepenac može se posmatrati i kroz pokušaj Prištine da uoči tadašnje predizborne kampanje kriminalizuje Srbe i na tom talasu osvoji dodatne, prekopotrebne glasove za formiranje vlasti, s obzirom na to da je Kurtijeva podrška bila na ivici potrebnog broja, što se i danas pokazuje.
Da je po sredi lažni scenario, svojom istragom nedvosmnisleno je potrvdila i BIA. Podsetimo, kako su Novosti pisale, operativna saznanja do kojih je došla Bezbednosno-informativna agencija, upravo ukazuju da je eksplozija koja se desila na kanalu Ibar-Lepenac bila planirana i organizovana od strane tzv. kosovskih struktura vlasti, sa unapred pripremljenom političkom platformom i narativnom koji za cilj ima nastavak terora nad srpskim stanovništvom.
Naime, operacija je izvedena po nalogu pripadnika tzv. Kosovske policije zaduženog za region Kosovske Mitrovice Mehmeta Terbunje zvanog „Meho“.
Terbunja je u lokalnoj sredini poznat kao osoba koja često zloupotrebljava službeni položaj. Primenom ucena i pritisaka, Terbunja primorava lokalno stanovništvo na sprovođenje određenih aktivnosti na terenu koje su često suprotnosti sa zakonom. Takođe, pojedina saznanja ukazuju da je Terbunja uključen u ilegalnu trgovinu narkoticima, koju sprovodi kroz kontakte sa kriminalnim grupama na KiM.
Članovi kriminalne grupe koji su po nalogu Terbunje bili uključeni u sprovođenje sabotaže na kanalu Ibar-Lepenac su:
- Ismajl Ujkani, pripadnik tzv. Kosovske policije
- Fehim Pantina, pripadnik tzv. Kosovske policije, bivši šef Regionalne jedinice za Kosovsko-mitrovački okrug zadužene za eksplozivna sredstva
- Rafet Peci, pripadnik tzv. Kosovske policije,
- Bujar Beriša, pripadnik tzv. Kosovske policije,
- Idriz Idrizi, pripadnik tzv. Kosovske policije.
- Redža Kastrati, pripadnik tzv. Kosovske policije
- Ajet Ljatifi, pripadnik tzv. Kosovske policije,
- Faton Rafuna, pripadnik tzv. Kosovske policije,
- Hisni Šalja, pripadnik tzv. Kosovske policije
- kao i izvesni Enis Atifi
Stvaranjem atmosfere straha i širenjem netačnih tvrdnji o bezbednosnim pretnjama koje dolaze sa srpske strane, Kurti je obezbedio prostor za veću militarizaciju severa Kosova i Metohije, a u cilju ostvarenja svojih političkih interesa.