Sociolog sa Instituta za evropske studije Marija Marsenić ocenila je da su proces popisa stanovništva na Kosovu pratile brojne kontroverze i da će se rezultati reflektovati na srpsku zajednicu, a da je suštinska zamerka što je sproveden u atmosferi straha, nasilja, fizičkog i institucionalnog terora nad Srbima.
„Rezultati ovog popisa u svakom slučaju neće ići na ruku Srbima u smislu kreiranja i implementacija javnih politika. Znamo da raspodela opštinskih budžeta ide po principu broja populacije i manjinskih zajednica. Neće se izdvajati sredstva za razvoj ekonomije, zdravstva, obrazovanja i drugih ekonomskih, ali i društvenih aspekata“, kazala je Marsenić za Kosovo onlajn
Ona je dodala i da će zvanična Priština iskoristiti bojkot srpske zajednice kako bi umanjila njihov stvaran broj.
„Priština će iskoristiti bojkot Srba ovog popisa da prikaže da zapravo srpska zajednica ima manji broj nego što to zaista jeste kako bi nastavila represiju nad njima. Naravno, stvoriće se još gori uslovi za život Srba na Kosovu i Metohiji, ali to će značiti i ograničavanje zaštite njihovih prava kako u političkom, tako i u institucionalnom okruženju“, navela je ona.
Marsenić nema dilemu da će zbog bojkota popisa srpska zajednica, bilo direktno ili indirektno, biti sankcionisana.
„Očekujem da će se kazne sigurno sprovoditi. E sada, da li će to biti novčane kazne koje je najavila Priština i da li će se u tom slučaju novčano kazniti 200.000 raseljenih Srba ili će to biti kazne koje će doći kasnije u obliku nekih birokratskih zabrana ili administrativnih problema u smislu da Srbi neće moći da imaju pristup nekih javnim uslugama, izborima ili produžetk dokumenata, dobijanju određenih dozvola. Moguće je da će se tražiti popisnice ili neki drugi dokazi o učešću na popisu stanovništva“, naglašava Marsenić.
A direktor NVO „Komunikacija za razvoj društva“ iz Gračanice Ivan Nikolić izjavio je da se upravo završen popis stanovništva na Kosovu može oceniti kao „teško objašnjiv“ i kao „opšta zbrka“ i dodao da će rezultati biti iskorišćeni protiv srpske zajednice koja je na to, kako ističe, već navikla.
„Sve u svemu jedna najblaže rečeno opšta zbrka i opet sve na račun običnog čoveka iz srpske zajednice koji jednostavno ne zna šta da radi i oslanja se sam na sebe“, rekao je Nikolić za Kosovo onlajn.
Podsećajući da je popis stanovništva dugo najavljivan i da je ključna poruka bila da bi bojkot bio velika greška koja će za posledicu imati manje budžete za opštine sa većinskim srpskim stanovništvom, Nikolić kaže da je taj proces počeo na način koji je teško objasniti.
„Kada je konačno krenuo popis desilo se nešto što je ponovo teško objasniti. Ovo je nešto što smo čuli od velikog broja ljudi, a to je da prvo nisu bili dovoljno i na pravi način informisani. Bili su zbunjeni različitim porukama sa kosovske i srpske strane o potencijalnom bojkotu ili izbegavanju. S druge strane, iz Prištine se pričalo o kaznama koje mogu dobiti za nepopisivanje. Treći faktor koji je bio zbunjujući je da na terenu nije bilo dovoljno kapaciteta da se popis u pravoj meri sprovede, jer je veliki broj ljudi rekao da ih niko čak nije ni posetio“, ukazao je Nikolić.
Prema njegovim rečima rezultati popisa se mogu odraziti na smanjenje budžeta sa većinskim srpskim stanovništvom.
„To nije mala stvar, jer je taj budžet namenjen građanima i može se pametno iskoristiti. Mogu biti i konkretne posledice s obzirom da se pominje kažnjavanje onih koji nisu učestvovali u popisu. Nije bilo zvaničnih potvrda niti izjašnjavnja da će biti kazni. Sve se svelo ponovo na rekla kazala, na pretpostavke i na glasine. Ostaje da vidimo“, kazao je Nikolić.
Upitan koliko će rezultati popisa uticati na prava srpske zajednice na Kosovu Nikolić kaže da sumnja da će do toga doći zato što su ta prava – već dovoljno ugrožena.
„Srbima su prava na Kosovu dovoljno ugrožena da dodatno ovo ne može na značajan način da utiče. Može da služi kosovskoj strani kao argument da ne zaslužujemo dodatnu beneficiju. Ne vidim da će se ići u neku ekstremnu krajnost“, zaključuje Nikolić.