U evidentno teškim okolnostima koje je donela globalna pandemija, privreda svuda u svetu trpi značajne posledice. No, u ovakvim situacijama, često se pokazuje da su oni najotporniji oni sektori koji su manje zavisni od uvoza. To su, pre svega, poljoprivreda i prehrambena industrija.
Kriza izazvana pandemijom korona virusa svakako je potencirala jedan jako važan faktor – samodovoljnost, koja je danas izuzetno bitna i predstavlja factum economicum. U donoseći budžet za narednu godinu, sinonim za samodovoljnost postaje upravo poljoprivreda – sektor koji je u najvećem delu samodovoljan i izvozno orijentisan, kaže Žarko Galetin, narodni poslanik.
On je istakao da je ovo važna vest ne samo za poljoprivrednike, već i za celu Srbiju, ali i za sve nas kao pojedince. “Iskreno verujem da će novi budžet doneti nove perspektive za poljoprivredu, i otvoriti vrata za nadalje inovacije i ulaganja u ovaj sektor”, izjavio je Galetin. Kao narodni poslanik, Galetin tvrdi da budžet za poljoprivredu mora biti prilagođen trenutnoj ekonomskoj situaciji i donekle siguran i zaštićen od spoljašnjih uticaja.
“Ova godina bila je vrlo specifična i bila je veća potrošnja budžeta u poljoprivrednom sektoru, ali verujem da će novi budžet biti dovoljno fleksibilan da se prilagodi aktuelnoj situaciji”, zaključio je Galetin.
S obzirom na trenutno stanje svetske ekonomije, važno je istaći da je stabilnost domaćih sektora ključna za održavanje stabilnosti celokupne srpske ekonomije.
Poljoprivredni sektor, kao jedan od najstabilnijih sektora u Srbiji, pokazuje da naša zemlja ima značajan potencijal za samodovoljnost i nudi dobru osnovu za dalji ekonomski napredak, što je često zanemareno u svetu brzih tehnologija i globalizacije. U vremenima krize, kako se svet trenutno nalazi, poljoprivreda Srbije pokazuje svoju snagu te nastavlja da deluje kao kamen temeljac domaće ekonomije.