Kurti je sve više u američkim političkim krugovima prepoznat kao remetilac i destabilizator, kao neko ko svojom agresivnošću i hirovitošću kvari planove za budućnost Balkana
U Vašingtonu je prošle nedelje održan strateški dijalog između SAD i Srbije pod nazivom Pupinova inicijativa, s ciljem unapređenja odnosa između dve zemlje. U panel diskusiji o ovoj temi govorio je ministar inostranih poslova Srbije Marko Đurić.
– Na forumu sam konstatovao da Srbija, kao zemlja koja drži do sebe, mora da unapredi kapacitete za produktivan dijalog sa SAD. Pritom, nisam mislio samo na kapacitete Ministarstva spoljnih poslova i vlade, već i na poslovnu, akademsku, naučnu i kulturnu zajednicu, kao i na našu brojnu dijasporu. Važan činilac u odnosima sa SAD su i tink-tenkovi i neprofitne organizacije, jer na tom nivou je najlakše kandidovati politike i argumentovati pozicije Srbije pre nego što one dođu na sto sagovornika na visokom političkom nivou. Pupin inicijativa deluje, baš kao i naš znameniti sunarodnik po kojem je ta organizacija ponela ime, podalje od svetala reflektora, radeći za interes Srbije i srpskog naroda, jer unapređenje odnosa sa SAD jeste nesumnjivo naš urgentni državni i nacionalni interes – ističe Marko Đurić.
Vaše izlaganje o odnosu SAD i Srbije i šire, celog regiona, bilo je izuzetno uspešno. Koji je najnoviji razvoj događaja u tom pogledu?
Sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike između Republike Srbije i SAD, koji smo potpisali pre nekoliko dana, jeste kruna višegodišnjeg rada i dijaloga. On tretira jedno polje života i ekonomije na kojem se interesi Srbije i SAD podudaraju, a ne suprotstavljaju. Vreme će pokazati koliki je istorijski značaj ovog dokumenta, jer pred nama je doba ubrzanog industrijskog i tehnološkog razvoja, koji mora počivati na stabilnim energetskim osnovama. Bez preterivanja, u naredne dve ili dve i po decenije trošićemo četiri puta više energije nego danas i, koliko god ljudima izgledalo da je to dug vremenski period, činjenica je da bi to bio nemoguć zadatak ukoliko ne bismo imali političku i tehnološku podršku država koje su kadre da nam na tom putu pomognu. Dakle, sporazum koji smo potpisali, osim što kreira pravne osnove za efikasnu poslovnu saradnju u oblasti energetike, jeste i neka vrsta javne potvrde spremnosti američkog političkog establišmenta da ulaže u budućnost Srbije i njen razvoj.
Šta se u političkim krugovima Vašingtona govori o važnom pitanju za Srbiju – Kosovu i Metohiji?
Pitanje Kosova i Metohije ostaje suštinska tačka neslaganja u srpsko-američkim odnosima, ali pozitivan pomak je što danas, čak i o toj temi, uspevamo da razgovaramo na sadržajniji i produktivniji način nego što smo to radili u prošlosti. Imidž Srbije se polako ali sigurno menja u američkoj političkoj zajednici i, nakon dugog niza godina u kojem je Srbija u SAD prepoznavana kao država koja stvara probleme, za njih postajemo država koja nudi rešenja i garantuje stabilnost na Balkanu. Sa tih pozicija lakše je razgovarati i o temama oko kojih se ne slažemo, ali i očekivati taktičniji i pragmatičniji pristup Vašingtona rešavanju problema na Kosovu i Metohiji. Političari u SAD ne izgovaraju uvek javno ono što misle, posebno kada je reč o međunarodnim odnosima, ali imam utisak da sve manje tolerancije i razumevanja imaju za jednostrane i nekoordinisane poteze Prištine. Albin Kurti je sve više u američkim političkim krugovima prepoznat kao remetilac i destabilizator, kao neko ko svojom agresivnošću i hirovitošću kvari planove za budućnost Balkana, i mi svakako i tu treba da tražimo prostor da se izborimo za poštovanje prava srpskog naroda u našoj južnoj pokrajini.
Vi ste se dotakli i regionalnih odnosa. Da li se oni unapređuju ili stagniraju?
Odnosi koje danas imamo, recimo, s Mađarskom, Severnom Makedonijom ili Albanijom dokazuju da je, bez obzira na istoriju odnosa koji nisu uvek počivali na poverenju i dobronamernoj saradnji, moguće za kratko vreme suštinski promeniti prirodu veza država i naroda, i u tom smislu sam optimista i kada je reč o našim ostalim susedima. Velike ću napore uložiti kako bi odnosi s Hrvatskom i BiH, kao i s drugim našim susedima, bili unapređeni po sličnom modelu. Srbija iskreno i otvoreno pruža ruku želeći bolju regionalnu saradnju, i nadam se da će naši susedi shvatiti, ne samo koliko smo dobronamerni u tom gestu, već i koliko je za sve nas korisno da okrenemo novu stranicu istorije. Uveren sam da će SAD u predstojećem periodu investirati mnogo više vremena i pažnje u stvaranje klime za bolju saradnju zemalja na Balkanu.