LOKALNA samouprava je, da bi pomogla sugrađanima iz kategorije teže zapošljivih – u okviru projekta “Socijalno i ekonomsko osnaživanje ugroženih grupa” – realizovala je dve obuke, obe zasnovane na pozitivnom iskustvu iz prethodnih programa koji su se pokazali veoma efikasnim u osnaživanju pomenutih Požarevljana.
Nakon konsultacija sa lokalnim partnerskim organizacijama – udruženjem žena “RUŽ” iz Kostolca i Udruženjem Roma Braničevskog okruga” – ali i ciljnim grupama, najpre je osmišljena obuka za karijerno vođenje i savetovanje. Za 20 polaznika, ona je podrazumevala trening za započinjanje poslovanja, za aktivno traženje posla i za samoefikasnosti. Konkretno, kandidati su naučili kako da napišu radnu biografiju i propratno pismo, upoznali se sa procesom za otvaranje i registraciju preduzeća, a nije zaboravljena ni izrada biznis-plana.
Kako je navedeno u izveštaju o realizaciji, u fokusu je bila romska populacija, za koji je obezbeđena i besplatna prateća savetodavno-mentorska podrška u izradi biografije i motivacionog pisma.
Druga obuka odnosila se na sticanje posebnih znanja i veština u oblasti različitih zanata. I, za 35 korisnika, na osnovu njihovih potreba, organizovani su teorijske i praktične edukacije za zanimanja: mašinbravar, moler, knjigovođa, službenik, radnik obezbeđenja, kozmetičar, frizer, manikir-pedikir, kuvar, maser. Uz osnove informatike, polaznici su osposobljeni i za samostalan rad u okviru odabranih zanimanja, što su i pokazali tokom završnih testiranja, pa su dobili i odgovarajuće sertifikate.
Saradnja
OBUKE za teže zapošljive kategorije deo su šireg projekta nemačko-srpske razvojne saradnje “Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji” – vrednog 87.584 evra – koji nemački GIZ realizuje u saradnji sa ovdašnjim Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.