Niš – Navršilo se mesec dana od kada je 13. avgusta ove godine u samu zoru, posle burne konstitutivne sednice Skupštine grada, Niš dobio novu lokalnu vlast. Nakon izbora 2. juna, posle punih 70 dana, koje su obeležili sporovi u vezi s izbornim rezultatima, prigovori, optužbe, žalbe i tužbe, Gradska izborna komisija proglasila je listu „Aleksandar Vučić – Niš sutra” sa 30 odbornika i Rusku stranku „Volim Rusiju – Volim Niš”, koja je osvojila jedan odbornički mandat, za pobednika na izborima. Na osnovu toga, budući da su sve ostale opozicione stranke i grupe građana dobile jednog manje, odnosno 30 odbornika, konstituisana je gradska skupština.
Na toj sednici Skupština grada dobila je novog predsednika prof. dr Igora Novakovića, a sekretar je postala Anđela Milojević, dok je za novog gradonačelnika izabran Dragoslav Pavlović, a za njegovog zamenika Luka Gašević. Za sastav novog Gradskog veća odbornici su izglasali kandidate Ivana Grmušu, Mihajla Zdravkovića, Miodraga Ilića, Miloša Đorđevića, Stevana Veselinovića, Milicu Paulus, Ivanu Cvetković, Svetozara Aleksova i Milana Milanova.
Očekivalo se da će se posle izbora nove vlasti mnogo toga dogoditi s obzirom na to da su izborom novog rukovodstva razrešeni dužnosti i dosadašnji predsednik niškog parlamenta i kompletno Gradsko veće i gradonačelnica izabrani 2020. godine. To se i očekivalo jer niko iz prethodne niške vlasti, ni skupštinske, ni izvršne, nije bio na listi koalicije oko SNS-a na junskim izborima, niti je, kako se javno govorilo, bilo ko od njih bio u planovima da dalje ostane na staroj ili da bude biran na novu dužnost.
Očekivalo se brzo formiranje „gradske vlade” i podela resora u njoj, ali i rešenje dilema nastalih u vezi s tim hoće li Gradska uprava Niš ostati u sadašnjoj formi – sa šest manjih uprava, ili će se ponovo formirati jedna i jedinstvena.
Na pitanje „Politike” zašto još nije formirano Gradsko veće, dobili smo pisani odgovor „da je još rano da se priča o resorima, a i nema ih striktno podeljenih”, jer se radi ekipno po načelno utvrđenim obavezama.Takođe, rečeno nam je „pomoćnici gradonačelnika nisu definisani, a u vezi s gradskom upravom pričaće se kada za to dođe vreme”.
U međuvremenu, zvanično je objavljen izveštaj Državne revizorske institucije o finansijama grada Niša prethodnih godina, tj. o radu (poslovanju) prethodne niške gradske vlasti. U najkraćem, ovaj izveštaj potvrdio je loše upravljanje gradom od tadašnje gradonačelnice, a što navodi na zaključak o velikoj šteti nanetoj gradu.
Državna revizorska institucija kontrolisala je rad vlasti Niša u vreme kada je grad vodila sada već bivša gradonačelnica Sotirovski i objavila je izveštaj na 313 strana. Izveštaj je ocenjen negativnim i zbog brojnih nepravilnosti koje je počinila prethodna vladajuća garnitura. Na preko 60 mesta ovog izveštaja vidno je ukazano da su u Nišu pogrešno planirali, izvršili i evidentirali novac građana – od trošenja enormnih količina novca građana po kafanama, preko isplata privremenih i povremenih poslova, plaćanja usluga „konsultanata”, računa za gorivo i svakojakog drugog arčenja gradske imovine, pa čak i kupovine skupocenih satova „svarovski”, za koje se ne zna gde su završili. A preko dve firme – preko preduzeća „Vodomonteri” i „SIM Puk gradnja”, ispumpavan je novac iz niške gradske kase, i to navodno za potrebe Štaba za vanredne situacije, kako bi se izbegli obavezni po zakonu tenderi i javne nabavke. Ovim dvema firmama isplaćeno je nekoliko desetina miliona dinara, a da se ne zna ni zašto.
U Višem javnom tužilaštvu i Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije rečeno je zvanično da je formiran predmet povodom izveštaja DRI i posle provere finansija i rada bivšeg rukovodstva grada Niša, odnosno o nepravilnom trošenju novca iz gradskog budžeta. Nakon upoznavanja sa sadržajem izveštaja, rečeno je, biće preduzete mere i radnje za koje ovi pravosudni organi imaju ovlašćenja na osnovu Zakona o krivičnom postupku.