NIJE štreber, ali nagrade i priznanja osvaja kao da ne radi ništa drugo osim što uči. Andrej Popović, maturant Gimnazije “Dušan Vasiljev” u Kikindi i polaznik regionalnog Centra za talente “Nikola Tesla”, koji je ove godine nagrađen i Svetosavskom nagradom za izuzetne uspehe, nanizao je dosad više od 100 nagrada na domaćim i međunarodnim takmičenjima, tri priznanja od Srpske akademija nauka i umetnosti za postignute uspehe, napisao šest naučnoistraživačkih radova od kojih je poslednji “Algebarske karakteristike i primena eliptičkih krivih u kriptografiji”, proglašen najboljim na smotri istraživačkih radova…

НИЈЕ ШТРЕБЕР, А НАГРАДЕ ОСВАЈА КАО ОД ШАЛЕ: Андреј Поповић, матурант Гимназије у Кикинди ниже успехе и дипломе

Foto: Privatna arhiva

U razgovoru za “Novosti”, Andrej otkriva da je odmalena bio zaintrigiran svemirom, pa su mu roditelji poklonili teleskop. Tada je počeo da čita enciklopedije i detaljnije proučava astronomiju. U osnovnoj i srednoj školi, astronomiju je zamenio matematikom i fizikom, što je rezultiralo sa napisanih šest naučnoistraživačkih radova iz ovih oblasti. Devet godina je svakog vikenda putovao iz Kikinde u Beograd u Centar za talente.

– Bilo je ponekad naporno, ali je ljubav prema nauci jača – priča Andrej. – U Centru za talente sam naučio mnogo o pisanju naučnoistraživačkih radova i o oblastima koje se ne uče na redovnim časovima. Bez dobre osnove koju sam dobio u Centru za talente i OŠ “Đura Jakšić”, ne bih nikad dobio ovoliko nagrada i stipendija, posetio CERN, SANU ili Vladu Srbije, bio počasni gost na Partizanovom meču. Moram da se zahvalim gradskoj upravi i Auto-prevozu Kikinda koji su mi omogućili besplatno putovanje.

U radovima je pisao o laserima, kriptografiji eliptičkih krivih, primeni solarnih i laserskih jedara, interplanetarnom sistemu transporta, kvarovima na raketama, fuziji, fisiji. Bio si jedini učenik u državnoj delegaciji koja je prošle godine posetila CERN.

– Predivno iskustvo. Posetili smo velike eskperimente kao što su ALICE i ATLAS, upoznali smo mnoge srpske naučnike i intervjuisali ih za dokumentarac – ističe Andrej. – Takođe, stigli smo da prošetamo i vidimo skoro sve lepote i znamenitosti Ženeve. Poseta CERN-u mi je definitivno najdraže putovanje na kom sam ikad bio.

Tokom godina rada na ovim projektima sarađivao je sa prestižnim institucijama, kao što su Vojnotehnički institut, Centar za promociju nauke, kao i Elektrotehnički, Matematički i Fizički fakultet Univerziteta u Beogradu. Njegovi školski drugovi su ponosni na Andrejeve uspehe. Posebno ističe saradnju sa profesorkom Milesom Srećković sa Elektrotehničkog fakulteta, koja mu je bila mentor od sedmog razreda.

– Uvek postoji stereotip koji povezuje pojam štrebera sa osvajanjem nagrada na takmičenjima, ali mislim da su svi koji su me dovoljno upoznali shvatili da sam isto normalan kao i oni – smatra Andrej. – Moji školski drugovi me podržavaju, ali ta takmičenja im nisu primarna stvar sa kojom povezuju moju ličnost.

SPORT, DRUŽENjA I DEVOJKA

TRENIRAO sam aikido 10 godina, ali sam prestao i od tada samo rekreativno igram košarku i fudbal sa prijateljima – priča Andrej. – Imam vremena za izlaske, drugare i imam devojku. Volim da pratim mnoge sportove, od fudbala i košarke, motociklističkih i borilačkih, pa sve do šaha i bilijara. Volim i da slušam muziku.

Da mu se pruži mogućnost, Andrej bi dosta promenio školski sistem. Po njemu, glavni problemi u našim školama su nedovoljno razvijanje kritičkog mišljenja, nezainteresovanost određenih nastavnika, nedovoljno praktičnog znanja, glavni fokus na ocenama umesto na znanju… Planira da upiše osnovne studije na Matematičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije