VLADIMIR Veličković, predsednik opštine Negotin proglasio je vanrednu situaciju na delu teritorije ove pogranične opštine zbog posledica nevremena koje je „protutnjalo“ Negotinskom krajinom.
Vanredna situacija proglašena je u selima Čubra, Rečka, Mokranje, Rogljevo, Rajac, Aleksandrovac, Vratna, Crnomasnica, Jasenica kao i negotinskim naseljima Bratujevac, Badnjevo i Bukovo, u cilju preduzimanja hitnih i opertivnih mera zaštite i spasavanja i sanacije štete na ugroženom području.
– Vanredna situacija se uvodi iz razloga sanacije štete koja je nastala na poljoprivrednim kulturama, objektima infrastrukture, putevima trećeg prioriteta i atarskim putevima kao i pojedinačnim slučajevima štete na građevinskim objektima i sprovođenja operativnih mera zaštite i spasavanja – navode u Štabu za vanredne situacije.
Kiša i grad koji su pali sinoć i tokom noći ozbiljno su ugrozile brojna negotinska naselja. Na Bukovu kod Negotina poplavljena je pravoslavna svetinja iz 13. veka – Manastir Bukovo.
– Poplavljene su podrumske prostorije, skoro metar i po vode je bilo, novi, stari konak, celo dvorište. Pukao je i odronio se bedem manastirski, ne pamte ni naši stariji vernici da se ovako nešto skoro desilo. Kiša i grad su padali nešto više od sat vremena. U podrumskim prostorijama su nam i proizvodi, vino, oprema, med, vešternica, mašine za veš, sušara, oprema za kuhinju i sve ono što mi u manastiru koristimo. Svih naših 15 hektara vinograda je obrano i ne samo nama nego i našim komšijama – kaže arhimandrit Kozma, iguman Manastira Bukovo.
U Rajcu se izlio seoski potok, a bujica je sa obližnjih pivnica i brda poplavila kuće i okućnice na istočnom obodu sela, pšenicom zasejane njive, između sela i železničke pruge, asfaltni put od Rajca prema Zaječaru, koji je, srećom prohodan, stadion i dečje igralište.
– Na nas je prvo udario veliki talas i doneo đubrište koje je bilo po potocima, pesak, mulj, granje svašta nešto sa pivnica i okolnih brda – kaže Olivera Strečanović iz Rajca, kojoj su kiša, mulj i bujica potopili donji sprat kuće, automobil, oba traktora, porušile štalu, uništile bukvalno sve što su stekli.
Zbog izlivanja Sikolske reke poplavljeno je dvadesetak kuća u Mokranju. Izlila se i Vratnjanska reka koja je poplavila okolne bašte i njive, nekoliko nadstrešnica, plastenici, obližnji ribnjak.
Članovi Štaba za vanredne situacije opštine Negotin zbog sanacije posledica nevremena usvojili su i Zaključak o formiranju stručno- operativnog tima sa zadatkom da u narednih 48 sati obiđe ugrožena područja po prijavama oštećenih područja po prijavama oštećenih, utvrdi nastalu štetu, sačini izveštaj sa predlogom mera za njihovo otklanjanje.
– Oštećeni građani moći će da prijave štetu na poljoprivrednim kulturama od ponedeljka 13. maja, Odeljenju za društvene delatnosti i privredu OU Negotin, u zgradi opštine Negotin, kancelarija broj 73 – navode u Štabu.