ZAVRŠENA je druga faza obnove Muzeja kulturne istorije u Nemanjinoj ulici, za koju je iz požarevačkog budžeta izdvojeno 27 miliona dinara, a radovi na zdanju od izuzetnog značaja obavljeni su pod nadzorom Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika u Smederevu.
Pored kompletne sanacije ograde i kapije, te fasade i ulaznih stepenica sa nadstrešnicom, sanirani su i unutrašnji zidovi, podovi i stolarija. Tavanski prostor dobio je novi brodski pod, pa će i on biti u funkciji…
– Po završetku izrade projekta restauratorsko-konzervatorskih radova, obnovićemo i Plavi salon, sa plafonskom freskom “Četiri godišnja doba” iz 19. veka, u kojem je Požarevac doživeo najveći uspon, zahvaljujući dinastiji Obrenovića kojoj će biti posvećen deo postavke Narodnog muzeja – najavio je gradonačelnik Saša Pavlović.
Preostali su još restauracija nameštaja i slika, kao i parterno uređenje dvorišta, a direktor ustanove, Gordan Bojković, kaže da se – zbog izuzetne akustičnosti – odustalo od ideje da podrum bude pretvoren u depo, veće će tak prostoj biti korišćen za organizovanje kamernih koncerata.
Inače, Muzej kulturne istorije, na površini od 450 kvadrata, smešten je u kući koju je 1860. sagradila porodica Nikole Nestorovića (1868-1957), jednog od osnivača Arhitektonskog fakulteta i autora brojnih građevina u Beogradu. Najpoznatija među njima je zgrada u Bulevaru kralja Aleksandra, čiji je on koautor, a danas se u njoj nalaze Elektrotehnički, Građevinski i Arhitektonski fakultet. Svoju porodičnu kuću u srcu Braničeva, sa najkvalitetnijim pokućstvom koje je svojevremeno kupovano u Pešti, Beču i Beogradu, Nestorović je – kao zadužbinu – poklonio Požarevcu.