Sporazum o saradnji koji su 13. septembra potpisali Srpska napredna stranka i Savez vojvođanskih Mađara donosi kontinuitet, jer je reč o petom koalicionom sporazumu između naših stranaka od 2014. godine, ističe predsednik SVM-a Balint Pastor. U intervjuu za „Politiku” kaže da je to postao dokument Vlade Srbije, jer će funkcioneri ove dve partije raditi na ostvarenju tih prioriteta.
„Osim što donosi kontinuitet donosi i stabilnost u smislu onoga za šta se SVM konkretno zalaže. Svaki građanin može da vidi šta je potpisano i da kontroliše dinamiku ostvarenja svega što je dogovoreno. Iz ranijih sporazuma ostvareno je oko 80 odsto naših zajedničkih stremljenja. Ako se uzme u obzir da su izbori česti, da imamo nove članove vlade i da, na neki način, moramo počinjati ispočetka, onda je jasno zašto je bitan ovaj sporazum čiji tekst ima petnaestak strana sa aneksima. Ovaj podatak govori o konkretnim benefitima građanima i šta donosi ovaj način rada i saradnje dve partije”, navodi Balint Pastor.
Prilikom obilaska završnih radova na Železničkoj stanici u Subotici, greškom niste pozvani. Kako biste to ocenili?
Ne bih želeo to da komentarišem i mislim da je ono što je predsednik Vučić javno rekao sasvim dovoljno. Zahvaljujem mu na tome što je govorio o ulozi SVM-a i Ištvana Pastora, i poslednjih meseci moje malenkosti, u poboljšavanju strateških odnosa Srbije i Mađarske.
Kako ocenjujete saradnju dve partije? Zanimljivo je da SVM nikada nije tražio ministarsko mesto, za razliku od drugih partija…
Nama nikada nisu bile bitne funkcije već da se ostvaruje ono što je zacrtano. Proteklo je tri nedelje od potpisivanja koalicionog sporazuma u kojem je najdetaljnije definisano šta želimo u sferi razvoja železničke i saobraćajne infrastrukture i od tada je počelo asfaltiranje puta između Telečke i Kljajićeva. Pre neki dan je doneta odluka na nivou pokrajinskih organa da će se započeti obnova puta između Ade i Ukrina. Za vrlo kratko vreme dva konkretna projekta se realizuju i možda se nekima čini da je reč o putevima koji nisu nešto važni, ali građanima ovih opština život znače.
Zašto se protivite ponovnom uvođenju vojnog roka u Srbiji i kako rešiti ovaj problem?
Ja sam javno rekao, a to sam ponovio premijeru Vučeviću kada smo potpisivali sporazum, da mi razumemo globalne okolnosti i da vidimo da su neke zemlje vratile služenje vojnog roka, koga nije bilo godinama i decenijama, i da sve to razumemo. S druge strane, to će nesumnjivo dovesti do odlaska onih vojvođanskih Mađara koji imaju dvojno državljanstvo. U ovoj formi ne možemo da podržimo vraćanje vojnog roka u Srbiji, ali ima vremena jer zakon neće ući u skupštinsku proceduru još neko vreme. Tim povodom sam razgovarao sa ministrom Gašićem, a to ću uraditi i sa predsednikom Vučićem, i nadam se da ćemo naći obostrano prihvatljivo rešenje.
Kako je došlo do razgovora s američkom ambasadorkom akreditovanom u Hrvatskoj Natali Rejs, u Subotici? Malo je neobično da niste razgovarali sa ambasadorom Kristoferom Hilom. To nije uobičajena praksa…
Razgovaram i sa ambasadorom Hilom kada zatraži sastanak i do sada smo imali veoma dobre sastanke u nekoliko navrata. Slažem se da je neobično da je sastanak tražio ambasador koji je akreditovan u susednoj državi, ali mislim da je ključ ono što sam rekao, a to je istorijsko pomirenje srpskog i mađarskog naroda. Ambasadorki Rejs sam baš o tome govorio. Ako smo mi (Mađari i Srbi) uspeli da postignemo istorijsko pomirenje i da zatvorimo neka bolna poglavlja naše zajedničke istorije, to znači da nije problem u Mađarima i Srbima i da bi taj primer mogao da posluži i u nekim drugim slučajevima, recimo u odnosima Srba i Hrvata.
Kako unaprediti odnose dve države u sklopu najave otvaranja železničke pruge Budimpešta–Beograd?
Kada postoji volja, onda ništa nije nemoguće i naravno da postoji mogućnost da se još više unaprede odnosi dve države. Radi se na proširenju graničnih prelaza i vrlo brzo će se završiti izgradnja pruge između Novog Sada i Subotice. Planirano je da voz krene krajem novembra i nadam se da će se od sledeće godine putovati do Budimpešte vozom iz Beograda. Ono što je za nas koji živimo u Subotici i okolini veoma važno jeste to što će nakon 100 godina ova regija postati centar, jer se nalazimo tačno na pola puta između Beograda i Budimpešte. To najbolje govori o odnosima i da se oni u pozitivnom smislu dodatno razvijaju, a u prilog tome ide i činjenica da ove nedelje dolazi predsednik mađarskog parlamenta u Beograd. Istovremeno će u Budimpešti biti organizovana mešovita komisija u sferi privrede između Srbije i Mađarske, a do kraja godine će se održati sednica strateškog saveta dve države. Odnosi dve zemlje su u usponu i benefit od toga imaju obični građani s obe strane granice.