Proterivanje Srba i nasilno naseljavanje Albanaca na severu Kosova i Metohije, što je strategija Albina Kurtija, prethodnih dana ispoljavaju se na više načina. Dok prete otvaranjem glavnog mosta na Ibru u Kosovskoj Mitrovici, privremene prištinske institucije planiraju da se kolonizacija severa pokrajine ostvari u nekoliko koraka, a prvi je izgradnja kuća za Albance u četiri opštine na severu Kosmeta. Na taj način bi se izvršila promena etničke strukture stanovništva, a onda bi, uz sve drugo, i formiranje Zajednice srpskih opština u budućnosti bilo obesmišljeno. Pre nekoliko dana sporazum o finansiranju više od 200 kuća u četiri severne opštine potpisan je između tzv. kosovskog ministra lokalne samouprave Elberta Krasnićija i Halila Kastratija iz Udruženja „Siročad Balkana”. Nijedna od ovih kuća nije za Srbe.
Bivši predsednik privremenog Izvršnog veća Autonomne Pokrajine Kosova i Metohije Zoran Anđelković kaže da je nakon svega što se poslednjih godina događalo, ovo još jedna provokacija upućena Srbima na severu, ali i na celom Kosovu i Metohiji. Za „Politiku” ističe da je cilj Kurtijeve politike da promeni etničku strukturu u severnom delu pokrajine. „On ima za cilj etničko čišćenje celog Kosmeta, a posebno mu smetaju sever i četiri opštine gde su apsolutno dominantni Srbi. Zato smo svedoci višemesečnog paradiranja tzv. kosovskih specijalnih policijskih jedinica i uplate četiri miliona evra za izgradnju kuća Albancima na severu Kosova. To je samo legalizacija aparthejda i činjenice da su tamo Albanci, s tri odsto, zauzeli vlast u srpskim sredinama u četiri opštine. Sada bi Kurti i da menja etničku strukturu kako bi dodatno zastrašio Srbe i proterao ih sa severa”, kaže Anđelković.
Ne misli da sve što poslednjih meseci Kurti radi ima veze s predstojećim izborima koji bi trebalo da se redovno održe početkom sledeće godine, već da je njegov cilj da uvek i svuda pokaže da Srbi nisu dobrodošli i da mogu da odu u centralnu Srbiju. „Ne interesuje njega formiranje ZSO i ne pije vodu to što neki govore da on hoće da promeni etničku strukturu da bi obesmislio ZSO. On nema nameru da tako nešto formira i tu je kraj priče”, kaže Anđelković.
Dodaje da je to već kontinuirana aktivnost Kurtija, ne samo na severu već i na celom prostoru Kosova i Metohije. „I siguran sam da svakog dana smišlja neki novi način da zastraši Srbe, da li je reč o hapšenjima, paljenju kuća povratnicima, proterivanjima, zlostavljanju i održavanju stanja aparthejda uz pomoć tzv. albanskih gradonačelnika koji su to postali podrškom na izborima koja je bila na nivou statističke greške i bez podrške Srba”, navodi Anđelković i podseća da godinama traje zabrana ulaska robe iz centralne Srbije, uključujući i lekove, pa su usledili izbacivanje dinara iz platnog prometa, zatvaranje ekspozitura pošte, najava otvaranja mosta u Kosovskoj Mitrovici…
Dok Kurti sprovodi svojevrstan demografski inženjering na štetu Srba, već duže vreme praktično ne postoji ni proces povratka na Kosovo. Štaviše, zbog nasilja privremenih institucija procena je da se samo za poslednjih godinu dana dodatno iselilo 14 odsto ljudi. Oni sada najčešće žive u centralnoj Srbiji ili negde dalje i mnogi počinju novi život zajedno sa svojom decom. Tamo se školuju, tamo rade… Kurtijev cilj je da etnički očisti Kosmet i od te strategije neće odustati. Za povratnike je ključni problem bila previše komplikovana procedura koja je ljudima „ubijala želju” da se vrate u svoje domove. Procedura je bila duga, traženo je dosta dokumenta, pa se tražilo da primajuća zajednica prihvati te ljude koji se vraćaju, a taj proces je dugo trajao i ljude je praktično odgovarao da to urade.
Da je to smišljeno rađeno svedoči i ono što se događa na severu KiM, gde se sada obnavljaju kuće za povratnike Albance. Interesantno je da se ne primenjuju isti standardi koji važe za Srbe i da, dok je povratak Srba išao kroz kosovsko ministarstvo za povratak i zajednice, navodni povratak Albanaca sada obavlja ministarstvo za lokalnu samoupravu, mnogo bržim i mnogo efikasnijim sistemom. Sve se završava u veoma kratkom roku i upravo ovaj ubrzani kriterijum za izgradnju i pomoć socijalno ugroženim porodicama, gde se Srbi ne spominju, predstavlja očiglednu diskriminaciju na osnovu etničke pripadnosti.
Prilikom potpisivanja sporazuma o finansiranju više od 200 kuća Halil Kastrati je naveo da se kuće grade za nevećinske zajednice koji žive na severu, uključujući Albance, Bošnjake, Aškalije, Rome i Egipćane. Više od 100 kuća biće izgrađeno sredstvima kosovske vlade, dok će ostatak finansirati Udruženje „Siročad Balkana”. Reč je o još jednom u nizu poteza tzv. Vlade u Prištini koji izazivaju zabrinutost među stanovnicima severa Kosmeta. Naime, za Srbe se kuće ne grade – ne samo na severu, već ni u ostalim delovima Kosmeta. Više je nego jasno da secesionistička vlast u Prištini smatra da za povratak Srba važi jedna procedura, a za povratak Albanaca druga, i ne daje odgovor na pitanja šta je opravdanje za takvu diskriminaciju. Uz sve to, neposredno pre potpisivanja ovog sporazuma, u selu Novake kod Prizrena izgorele su tri kuće srpskih povratnika, a postoji sumnja da je požar podmetnut.
Demo Beriša, predsednik Matice Albanaca Srbije, kaže da je pored svih metoda koje je premijer privremenih prištinskih institucija koristio od dolaska na vlast pre tri i po godine, sada u primeni tiha promena etničke strukture stanovništva na severu Kosmeta. Za naš list navodi da se to radi na način kako se to nekada radilo desetinama godina. „Albanci prvo kupuju ključne lokale koji su veoma posećeni ugostiteljski objekti, diskoteke, stanove, apoteke, tržne centre… Posle toga sledi drugi korak, a to je kupovina srpskih kuća po višestruko višim cenama od tržišnih. Kada istroše ove mogućnosti, onda počnu da primenjuju nove metode – grade kuće, navodno za albanske povratnike, koji se realno neće ni vratiti na Kosovo, jer su svoje porodice odavno preselili u neku od država Evropske unije”, kaže Demo Beriša.
Time se, dodaje on, menja nacionalna struktura stanovništva, što je uz podršku etničke policije i sudova, ali i nadležnih u opštinama, lakše uraditi. To je jedan od načina, pre svega na severu Kosova, i to formalno legalan način. „Albin Kurti čini sve da obesmisli postojanje Srba na severu Kosova i u opštinama gde Srbi čine apsolutnu većinu, a sada je sve što radi ovladavanje severom uz korišćenje svih mogućih i nedozvoljenih sredstava”, zaključuje Demo Beriša.