Izložba “Mojoj majci” autorke Ivon de Roze otvorena je večeras u Italijanskom institutu za kulturu, gde će trajati do 22. maja.

Foto promo, Italijanski institut za kulturu
Izložbu je priredio Simone Aconi i deo je festivala Beogradski mesec fotografije, a otvaranju je od zvanica prisustvovao i ambasador Italije Luka Gori.
Pozdravljajući prisutne, direktor Italijanskog instituta za kulturu Roberto Činkota je ocenio da izložba De Roze veoma “emotivna i dirljiva”, i da je rezultat njenog dugog istraživanja.
Posetioci na fotografijama De Roze mogu videti, između ostalog, zvezdicu na vojničkom šinjelu, svesku sa imenima poginulih u ratu, knjigu kroz koju je prošao metak, ali i brojne prikaze žena na starim umentičkim slikama.
U pratećem tekstu izložbe, Aconi je naveo da je crkva vojne škole Nuncijatela u Napulju vekovima prikupljala svedočanstva, tragove, i fotografije mladih ljudi.
U obraćanju prisutnima, Aconi je rekao da je bilo teško pripremati izložbu na kojoj su izložene i zastave na kojima su predstavljeni vojnički nadgrobni spomenici, a simbolizuju kraj sukoba.
U svom obraćanju, De Roza je rekla da pokušava da iz svog rada izuzme kategoriju vremena:
– Nije reč o preciznim radovima, već stvaram neku vrstu zaustavljenog, neizvesnog vremena, kako bi posmatrači bili slobodni da razmišljaju o nekim temama koje su danas važne – rekla je italijanska fotografkinja.
Ona je, između ostalog, i autorka knjige fotografija “Mojoj majci”, koja počinje predstavljanjem dnevnika jednog neiskusnog, mladog vojnika, dok je u njenom centralnom delu crkva vojne škole.
– Završava se pismom koje vojnik piše majci nakon što je zarobljen. Po tome se vidi koliko je i dalje mlad, koliko mu majka nedostaje i koliko ga je rat promenio – objasnila je De Roza.