Uvek čvrsto podržavamo međusobni suverenitet i teritorijalni integritet, kao i izbore dve zemlje za razvojni put, uvek međusobno poštujemo i jednako tretiramo i postižemo uzajamno korisne rezultate
Modernizacija je vekovna težnja kineske nacije i prvobitna aspiracija i misija Komunističke partije Kine za unapređenje izgradnje socijalizma sa kineskim karakteristikama. Pre više od 40 godina, Kina se otisnula na veliko putovanje reforme i otvaranja i socijalističke modernizacije, postepeno postajući najvažniji pokretač i motor svetskog ekonomskog razvoja. Dokazano je da kineska modernizacija donosi svetu razvoj i šanse, kao i međusobne koristi i zajedničke pobede. Uveren sam da srpski prijatelji to mogu dobro da razumeju. Naročito u poslednjih 10 godina, naše dve države su svedočile iskoraku napred u kinesko-srpskim odnosima i podizanju nivoa ekonomskog i društvenog razvoja dve zemlje, fokusirajući se na visokokvalitetnu zajedničku izgradnju „Pojasa i puta”. Niz značajnih projekata „Pojasa i puta”, kao što su pruga Budimpešta–Beograd, HBIS „Železara Smederevo”, „Ciđin”, „Linglong”… dali su važan doprinos ekonomskom i društvenom razvoju Srbije, pokazujući visoku stratešku viziju i političku mudrost srpske strane da aktivno sarađuje s Kinom.
Trenutno, Kina je krenula na novo putovanje da sveobuhvatno ostvaruje kinesku modernizaciju. Od 15. do 18. jula ove godine u Pekingu je uspešno održana Treća plenarna sednica 20. Centralnog komiteta KPK-a. Na sednici je usvojena Odluka Centralnog komiteta KPK o daljem sveobuhvatnom produbljivanju reforme i unapređenju kineske modernizacije i izdato je saopštenje. Ovo je sednica od velike važnosti i svojevrsna prekretnica, održana tokom kritičnog perioda reforme i razvoja u Kini, koja ima dubok uticaj na Kinu, pa čak i svet. Želeo bih da podelim sledeće važne informacije s prijateljima iz svih sfera u Srbiji.
Prvo, ova plenarna sednica je predstavila veliki plan za reformu i razvoj Kine u narednih pet godina. Na sednici su formulisani opšti cilj i mapa puta Kine za dalje sveobuhvatno produbljivanje reforme i unapređenje kineske modernizacije. Dakle, uzimajući reformu ekonomskog sistema kao vodeću snagu, fokusirajući se na institucionalne reforme u sedam glavnih oblasti, uključujući demokratiju, vladavinu prava, kulturu, život ljudi, zeleni sektor… utvrdilo se više od 300 važnih reformskih mera, s ciljem da se ovi zadaci završe do 2029. godine, odnosno na 80. godišnjicu osnivanja Narodne Republike Kine. Ova sednica je dokazala čvrstu rešenost Kine da nastavi sa produbljivanjem reforme i ostvarivanjem kineske modernizacije, pokazala kontinuitet i stabilnost kineske politike, a takođe će uneti retku sigurnost u današnji turbulentan i haotičan svet.
Drugo, ova plenarna sednica je poslala glasnu poruku da će Kina nastaviti da promoviše otvaranje prema svetu na visokom nivou. Na sednici je jasno istaknuto da je otvaranje karakterističan simbol kineske modernizacije i treba da se pridržavamo osnovne državne politike otvaranja prema svetu i promovišemo reformu kroz otvaranje. Naglašeno je da treba da se aktivno povezujemo s međunarodnim ekonomskim i trgovinskim pravilima visokog standarda, da planski radimo na tome da kinesko tržište bude još otvorenije, da zaštitimo prava i interese stranih investitora prema zakonu, da gradimo tržišno orijentisano, legalizovano i međunarodno prvoklasno poslovno okruženje, da stvaramo transparentno, stabilno i predvidljivo institucionalno okruženje, da proširimo institucionalno otvaranje i promovišemo kvalitetnu zajedničku izgradnju „Pojasa i puta”. Kina ostaje predana otvaranju prema svetu, da deli šanse sa svetom i ubrizgava dragoceno poverenje i pozitivnu energiju u globalni ekonomski oporavak, koji otežavaju rastući globalni protekcionizam i opstruisana ekonomska globalizacija.
Treće, ova plenarna sednica je naglasila da visokokvalitetan razvoj stvara važne šanse za globalnu saradnju. Na sednici je visokokvalitetan razvoj jasno naveden kao prioritetan zadatak sveobuhvatne izgradnje socijalističke moderne zemlje i istaknuto je da su obrazovanje, nauka, tehnologija i talenti osnova i strateška podrška kineskoj modernizaciji. Treba da razvijemo nove kvalitetne proizvodne snage oko informacionih tehnologija, veštačke inteligencije, vazduhoplovstva, nove energije, biomedicine i drugih visokih tehnologija kako bi se ostvario zeleni i inteligentni razvoj. Sa sve kvalitetnijim i održivijim razvojem Kine, verujem da će saradnja Kine sa svetom biti sve bogatija, sa sve širim perspektivama.
Kineska modernizacija neće samo doprineti dobrobiti sveta, već će stvoriti nove strateške šanse za razvoj kinesko-srpskih odnosa. Trenutno, Srbija se punom parom priprema za Ekspo 2027. godine. U januaru ove godine srpska strana je objavila plan „Skok u budućnost – Srbija Ekspo 2027”, koji naglašava razvoj visoke tehnologije kao što su ICT, veštačka inteligencija, biotehnologija itd., kako bi se poboljšao životni standard ljudi. Razvojni ciljevi i koncepti naše dve strane su veoma slični, potpuno pokazujući zajedničku težnju dva naroda za razvojem, prosperitetom i podmlađivanjem. Verujem da će, kako naše dve zemlje dele razvojne šanse i zajedno kreću ka novim razvojnim ciljevima, nastaviti da se pojavljuje još više kvalitetnih projekata saradnje od koristi za dva naroda.
U maju ove godine predsednik Si Đinping je imao uspešnu posetu Srbiju i zajedno s predsednikom Vučićem objavio izgradnju zajednice Kine i Srbije sa zajedničkom budućnošću u novoj eri, otvarajući novo poglavlje u razvoju kinesko-srpskih odnosa. Kina i Srbija su čelični prijatelji, a dva naroda su bliska kao braća. Uvek čvrsto podržavamo međusobni suverenitet i teritorijalni integritet, kao i izbore dve zemlje za razvojni put, uvek međusobno poštujemo i jednako tretiramo i postižemo uzajamno korisne rezultate. Zajedno stojimo na novoj istorijskoj polaznoj tački. Kineska strana je spremna da zajedno sa Srbijom realizuje važne konsenzuse postignute između dvojice šefova država, da nastavi da promoviše visokokvalitetnu zajedničku izgradnju „Pojasa i puta” i visokokvalitetan razvoj, da sarađuje sa Srbijom na izgradnji zajednice Kine i Srbije sa zajedničkom budućnošću u novoj eri u procesu ka modernizaciji i da zajedno skočimo ka lepšoj budućnosti.