Ministar prosvete prof. dr Dejan Vuk Stanković učestvovao je, na poziv ministra kulture i inovacija u Vladi Mađarske prof. dr Balaža Hanka, na Zajedničkog odbora ministara Srednjoevropskog programa univerzitetske razmene (Central European Exchange Programme for University Studies – CEEPUS) koji je održan u Budimpešti.

МИНИСТАР ПРОСВЕТЕ ДЕЈАН ВУК СТАНКОВИЋ НА САСТАНКУ У БУДИМПЕШТИ: Разговарано о средњеевроспкој студентској размени

Foto TANJUG/ JADRANKA ILIC

Imajući u vidu da je naredna školska 2025/2026. godina prva godina u kojoj će se mobilnosti sprovoditi po pravilima iz novog ciklusa „CEEPUS IV“ ministri ugovornih strana u Budimpešti su diskutovati i usvojili Radni program CEEPUS IV programa za period 2025-2027. godine, kao i pravila rada Zajedničkog odbora ministara.

– Novi, četvrti ciklus programa CEEPUS doneće nove mogućnosti za mobilnost studenata i nastavnika – rekao je ministar.

On je čestitao generalnom sekretaru CEEPUS sekretarijata Mičelu Šedlu na novom sedmogodišnjem mandatu i izrazio punu posvećenost Republike Srbije daljem proširivanju saradnje u okviru ovog programa, kao i spremnost za konstantno povećavanje broja stipendija i iznosa stipendija u Programu.

Na marginama sastanaka ministar je razgovarao sa gospođom Elenom Ivanovskom, državnom sekretarkom u Ministarstvu prosvete i nauke Republike Severne Makedonije o unapređivanju bilateralne saradnja između dve zemlje na svim nivoima obrazovanja, kao i zajedničkom nastupu u međunarodnim organizacijama i programima.

CEEPUS je srednjoevropski program univerzitetske razmene koji pruža mogućnost studentima i profesorima visokoškolskih ustanova da učestvuju u akademskoj mobilnosti.

Osnovni cilj ovog programa je unapređenje obrazovanja na visokoškolskim institucijama zemalja članica programa. CEEPUS omogućava razmene u vidu kreditne mobilnosti (mobilnost sa ciljem sticanja ESPB bodova), istraživačkih boravaka, realizacije predavačkih aktivnosti, kao i tzv. letnjih škola.

Države članice CEEPUS -a su: Austrija, Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Makedonija, Mađarska, Moldavija, Poljska, Rumunija, Slovačka, Srbija, Slovenija, Hrvatska, Crna Gora, Češka. Program je osnovan 1994. godine, a Srbija mu je pristupila 2005. godine.