Mina Ćurčić
Nekoliko dana nakon što je iz Pariza stigla dobra vest za Srbiju o nabavci novih francuskih borbenih aviona „rafal”, usledili su koordinisani medijski napadi na našu zemlju. Sarajevsko „Oslobođenje”, podgoričke „Vijesti” i beogradski „Danas” objavili su istovetne tekstove u kojima pokušavaju da dokažu da Srbija time krši stabilnost u regionu. „Koga pogađaju ’rafali’”, postavlja pitanje „Oslobođenje”, „Srbija ’rafalima’ trese ili stabilizuje region”, navodi „Danas”, a naslov u „Vijestima” glasi „Rafalno maskiranje diktature”. U „Vijestima” i „Oslobođenju” kao autori navedeni su novinari iz sva tri lista.
Marketinški stručnjak Nebojša Krstić ističe za „Politiku” da je zadatak da se nastavi antisrpska šovinistička histerija.
„U pitanju je isti tekst, dakle, pisan u jednoj kancelariji, na jednom kompjuteru i jednom pameću, samo objavljen u različitim regionalnim medijima sa zadatkom da se nastavi antisrpska šovinistička histerija kojom treba da se dokaže da je Srbija zemlja sa hegemonističkim pretenzijama koja se sprema, ne znam tačno šta, da napadne Ameriku, NATO ili Nemačku. To što su u pitanje neargumentovane i maloumne optužbe, nije bitno kad je ovoliko medija upregnuto da dokaže zle namere Srbije. Inače, kad Hrvatska kupuje ’rafale’, ti isti se nimalo ne uzbuđuju”, navodi Krstić.
Borbeni avioni „rafal” su, podsetimo, najsavremeniji vazduhoplovi četvrte i po generacije i među najmodernijim platformama koju zapadna vojna industrija može da ponudi.
Samo što se predsednik Srbije vratio iz posete Francuskoj, upravo su mediji iz Zagreba započeli medijsku ofanzivu i prvi počeli da „istražuju” srpsku nabavku borbenih aviona. „Jutarnji list” je naveo da je Vučićeva poseta Francuskoj upriličena baš zbog tog unosnog posla i da je zanimljivo da Srbija tako prelazi na naoružanje NATO-a, iako tvrdi da neće u taj političko-vojni savez. „Dosad je uglavnom nabavljala oružje iz Rusije, a indikativno je da je i vojna suradnja Srbije s NATO-om puno razgranatija i sadržajnija nego s Rusijom, koju u Beogradu stalno nazivaju svojom zaštitnicom”, tvrdi ovaj hrvatski medij.
Pozivajući se na pisanje beogradskog nedeljnika „Vreme”, „Jutarnji list” navodi i da Srbija nema kapaciteta za smeštaj tih 12 rafala i da trenutno nema ni pilote za taj tip borbenih aviona. Podsetimo da je ovaj hrvatski medij pre dve godine, odnosno 12. aprila 2022. kao udarnu vest preneo izjavu stručnjaka za bezbednost Anta Letice. On je, komentarišući najavu predsednika Srbije o nabavci „rafala”, rekao da nema teorije da će Vučić nabaviti ove borbene avione, bilo nove, bilo polovne. Zato i ne čudi što su se upravo hrvatski mediji, na prvom mestu „Jutarnji list”, okomili na našu zemlju i predsednika Vučića.
Trn u oku je očigledno i to što Srbija, za razliku od Hrvatske, koja je po „rafale” išla u neki „sekond hend” za oružje, nabavlja ganc nove. A uz to, predsednik Srbije je uradio ono što je pre dve godine najavio, a hrvatska predviđanja se nisu ostvarila. Vučića sigurno neće pohvaliti, a da li će uputiti objašnjenje svojim čitaocima, ostaje da vidimo. Srpski državni vrh je u više navrata istakao da Srbija kao vojno-neutralna zemlja ima pravo i obavezu da štiti svoje nebo, pa nabavkom borbenih aviona ne ugrožava status vojnoneutralne države. A suvišno je i podsećati na to da je „paljba” na „rafale” usledila u vrlo izazovnom trenutku za Srbiju i za Republiku Srpsku – kada se u UN nameće rezolucija o Srebrenici.