Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović rekao je danas da su neki poslanici opozicije krajnje licemerno kritikovali to što su rebalansom budžeta povećana sredstva Kancelariji za Kosovo i Metohiju (KiM) i naveo da je novac povećan zato što preko ove kancelarije idu sva plaćanja Srbije prema Srbima i ostalim građanima Srbije koji žive na teritoriji AP KiM, a koji Srbiju priznaju kao svoju državu.
“Između ostalog Ministarstvo poljoprivrede je uoči donošenja rebalansa budžeta prenelo Kancelariji za Kosovo i Metohiju 200 miliona dinara”, rekao je on.
Naveo je da su plaćanja građanima na KiM Metohiji vid podrške države, odnosno podsticaja našim poljoprivrednim proizvođačima koji žive u pokrajini a koji zbog režima Aljbina Kurtija ne mogu da direktno dobijaju podsticaje iz budžeta Srbije.
“I onda vi juče bezobrazno kažete, pogledajte koliko ste podigli sredstva za Kancelariju za Kosovo i Metohiju, kao da sav taj novac ide u džepove Petra Petkovića i njegovih saradnika. Ne. Ide za naš narod na Kosovu i Metohiji, kome mi na svaki mogući način hoćemo da pomognemo”, rekao je on.
Dodao je da država Srbija ne odustaje od borbe za Kosovo i Metohiju i da to radi i kroz rebalans budžeta.
“Nismo odustali ni od jednog razvojnog projekta koji se tiče opstanka pre svega srpskog naroda i ostalih nealbanaca na Kosovu i Metohiji”, rekao je Martinović.
On se osvrnuo i na kritike opozicije u vezi sa rudarenjem litijuma i uvođenjem obaveznog služenja vojnog roka u Srbiji.
“Pitam vas, ako nigde ne postoji rudnik litijuma, kao što govorite, kako se na godišnjem nivou proizvode milioni i milioni mobilnih telefona? U svakom mobilnom telefonu je litijumska baterija. Kako se proizvode električni automobili koji idu na litijumske baterije? Gde se nalaze ti rudnici litijuma?”, zapitao je Marinović, prenosi Tanjug.
Dodao je da se ne nalaze “na Marsu” nego u nekoj konkretnoj zemlji.
Kada je reč o obaveznom služenju vojnog roka, rekao je da su sadašnji opozicionari, nekadašnji učesnici u vlasti svojevremeno ubeđivali narodne poslanike i građane Srbije da nigde u Evropi nema obaveznog služenja vojnog roka.
“Govorili ste, šta će nam vojska, kada Srbija više nema neprijatelja i nema više ratova u svetu, nego se svi sporovi rešavaju mirnim putem. To je bilo vaše obrazloženje odlule o formalnom suspendovanju služenja vojnog roka, a zapravo ste ga faktički ukinuli”, rekao je on.
Naveo je da u međuvremenu malo po malo saznajemo da sve više zemalja ima obavezno služenje vojnog roka i da je zapravo njihov broj veći od broja onih koje nemaju obavezno služenje vojnog roka.