Kosovska Mitrovica – Prištinsko tužilaštvo podiglo je nedavno optužnicu zbog „nezakonitog obavljanja medicinske i farmaceutske delatnosti mimo sistema Kosova” protiv dve srpske lekarke – N. P. i E. I. – koje su 31. januara ove godine zatečene tokom policijske „kontrole” u objektu u centru Prištine. Na ovaj način režim Albina Kurtija još jednom je pokazao da, osim što Srbima uskraćuje pravo na lekove, uveliko sprovodi i progon srpskih lekara i medicinskog osoblja u nameri da zaokruži svoj projekat etničkog čišćenja na Kosmetu. Kako na severu pokrajine, tako i u sredinama južno od Ibra. Albanski mediji preneli su da su, prema optužnici, dve doktorke „od neutvrđenog datuma, neprekidno do 31. januara 2024. godine, u objektu pri policijskoj stanici Centar u Prištini, radi nezakonitog profita od ekonomske koristi, predstavljajući se kao član NVO i kao lekar, pružale medicinske usluge i tretmane građanima, a da nisu licencirane od strane relevantnih kosovskih institucija”.
Na teret im se, po navodima optužnice, koja je predstavljena samo albanskoj javnosti, ali ne i advokatima odbrane, stavljaju i navodna „proizvodnja i distribucija štetnih medicinskih usluga”. Poslednji upad kosovske policije u zgradu Centra za mir i toleranciju u srcu Prištine, gde su dve lekarke pružale zdravstvene usluge ne samo preostalim Srbima, već i Albancima u ovom gradu, pokazao je i da je privremena prištinska vlast rešena da se obračuna sa sistemom zdravstva koji je u okviru Ministarstva Republike Srbije i u ovom gradu i u svim drugim delovima Kosmeta.
Optužnica, za koju je odbrana doktorki saznala iz medija na albanskom, umesto da im prethodno bude dostavljena u pisanoj formi, što za „Politiku” potvrđuje i pravna zastupnica lekarki Jovana Filipović, dokaz je da Albin Kurti Srbe više ne progoni samo na osnovu navodnih ratnih zločina ili učešća u mirnim skupovima protiv njegovih brutalnih i jednostranih akcija i odluka, nego da je spreman da se obračuna s bilo kojim Srbinom, po bilo kakvom izmišljenom osnovu. Naročito ako su u pitanju lekari, koji su uz prosvetne radnike stub opstanka i ostanka Srba na Kosmetu. Tog dana kada je Kurti poslao policijske falange u Centar za mir i toleranciju, osim doktorki, u prostorijama su se nalazili i pacijenti, ali i žena na infuziji, koju su morali da joj uskrate, po naređenju policijskih službenika.
Priveli su dve doktorke, ali i vozača saniteta, a kako „Politika” saznaje iz izvora bliskih zdravstvenom osoblju ove ustanove, u policijskoj stanici su više sati, „do kasno u noć, držali doktorke kao da su kriminalci”. Inače, reč je o Nataši P. i Emiliji I., direktorki i doktorki Doma zdravlja, koje su radile u Prištini. Lečile su 20 Srba preostalih u ovom gradu, od 40.000 koliko ih je bilo do 1999. godine i nasilnog proterivanja iz svojih domova. Zdravstvene usluge pružale su svima koji im se obrate, a među pacijentima su bili i Albanci. Nakon svega, imajući u vidu rad kosovskog „pravosuđa”, malo je verovatno da će tas na vagi pravedno prevagnuti.
Da Priština ne preza od upada u zdravstvene ustanove, ali i u apoteke čiji su vlasnici Srbi, odakle su džakovima odnošeni lekovi sa srpskom licencom, poznato je još iz vremena kovida 19. Do zuba naoružani pripadnici specijalne jedinice kosovske policije koristili su čak i pandemiju da upadnu u prostorije Doma zdravlja u Štrpcu, tražeći navodne vakcine protiv korone, jer je jednostranom odlukom Prištine bilo zabranjeno dopremanje cepiva iz centralne Srbije. Srbi i nealbanci, ali i Albanci koji imaju srpska dokumenta, morali su da odlaze u Rašku, Kuršumliju ili bilo koji od domova zdravlja u centralnoj Srbiji kako bi primili vakcinu.
Ostaće zabeleženo i da su prošle godine Kurtijevi specijalci upali u Kliničko-bolnički centar Kosovska Mitrovica, naočigled preplašenih pacijenata koji su teror Rosu gledali sa prozora. U septembru prošle godine, sa 15 džipova, upali su u ranim jutarnjim satima u krug bolnice, a onda su u „potrazi za oružjem” demolirali vešernicu bolnice, kotlarnicu, a nisu prezali ni da otvaraju ogromne odžake ne bi li našli navodno oružje. Iako su i dr Elek i dr Dragiša Milović, zamenik direktora KBC u Kosovskoj Mitrovici, u kojoj se po zvaničnoj statistici leče i Albanci, ne samo sa severa Kosmeta, već i šire, pokušavali da stupe u kontakt s do zuba naoružanim specijalcima, ispostavilo se da su pričali „samo na engleskom i albanskom jeziku”, zanemarujući činjenicu da je i srpski službeni jezik na Kosovu i Metohiji.
Tada su specijalci za sobom ostavili polomljena vrata na vešernici. Svuda je bilo stakla, bolnički veš je bio isprevrtan, a na konferenciji za novinare dr Elek je kazao da su iza „vandalizma specijalaca ostali prestravljeni pacijenti, osoblje, ali i deca koja su u tom momentu dolazila na praksu u bolnicu”. Tada je dr Elek podsetio i na „kidnapovanje vozača saniteta”, ali i na „konstantno maltretiranje bolesnika koji se prevoze vozilima hitne pomoći ka centralnoj Srbiji ili se vraćaju sa intervencija ili lečenja u nekoj od tamošnjih zdravstvenih ustanova”.
Pored toga, pripadnici Kfora pretukli su dr Dragišu Milovića 29. maja prošle godine, nakon nasilnog upada albanskog „gradonačelnika” u zvečansku opštinu, gde je Kfor pomagao pripadnicima Rosu da zauzmu i ovaj objekat, a srpskim radnicima zabrane rad. Doktoru Miloviću pomoć je tada pružena u KBC Kosovska Mitrovica, a kako je kasnije izjavio: „Više me boli duša, nego ovo što smo pretrpeli, jer gde se na goloruki narod bacaju šok-bombe, puca se iz vatrenog oružja i krvnički bije?”