EKSPLOZIJA na kanalu Ibar – Lepenac trebalo je da posluži Aljbinu Kurtiju i njegovom režimu u Prištini kao još jedan okidač za pogrom Srba na Kosovu i Metohiji, po već oprobanom receptu iz Račka, koji je bio povod za bombardovanje NATO, i sela Čabra, kada je stradanje trojice albanskih dečaka u reci Ibar dovelo do strahovitog martovskog nasilja i proterivanja na hiljade naših sunarodnika.

КУРТИ ХТЕО ДА ПОТПАЛИ НОВИ ПОГРОМ СРБА: Сазнања БИА о учешћу тзв. косовске полиције у нападу на канал Ибар - Лепенац откривају план Приштине

Foto: Profimedia

Sumnje da je ovo bio naum premijera lažne države dodatno pobuđuju poslednja saznanja do kojih je došla Bezbednosno-informativna agencija – da iza sabotaže na jednoj od ključnih strateških tačaka za vodosnabdevanje i energetiku u pokrajini stoji organizovana kriminalna grupa čiji članovi su pripadnici tzv. kosovske policije.

Podsetimo, međunarodna istraga nije uspela da dokaže odgovornost Srba za utapanje dečaka u Ibru, posle čega se dogodio jedan od najmračnijih perioda za naš narod na KiM, 17. mart 2004. godine i najveći talas nasilja posle 1999. Na hiljade Srba i nealbanaca moralo je da napusti svoje domove, spaljene su njihove kuće i devastirano na desetine pravoslavnih crkava i manastira. A sve zbog lažne vesti da su za smrt dečaka krivi naši sunarodnici.

Ne treba zaboraviti ni slučaj Račak, kada je velika podvala u režiji američkog generala Vilijema Vokera početkom 1998. kada je Srbija optužena za masakr civila (a reč je zapravo bilo o presvučenim teroristima zloglasne OVK) što je bilo povod da NATO pokrene 78-denvnu agresiju na našu zemlju.

Po istom principu, vlasti u Prištini odmah su posle eksplozije na kanalu prst uprle u Srbe sa KiM i zvanični Beograd. Kurti je govorio o “zločinačkom napadu terorista”, pozivao EU i SAD da kazne Srbiju, dok su naši zvaničnici odbacili optužbe o umešanosti i pozvali na međunarodnu istragu.

Foto: Profimedia

NAPAD: Kanal Ibar – Lepenac

Istoričar Ognjen Karanović iz Centra za društvenu stabilnost kaže za “Novosti” da ono što se desilo na kanalu Ibar – Lepenac i istraga u vezi sa tim upućuju na to da je režija Kurtija, po ko zna koji put, stavljena u funkciju poništavanja srpskog nacionalnog identiteta na KiM, odnosno u funkciju ogoljenog nasilja i progona nad preostalim srpskim življem:

– To je nešto što prati Kurtijevu vlast od kada se dokopao izvršne pozicije u Prištini. Odmah posle sabotaže na kanalu svi su bili svesni šta je pozadina i tako je sa bilo kojim događajem koji uključuje da li samog Kurtija ili generalno albano terorističko-separatistički pokret na KiM. Bilo šta što se dogodi, a što narušava ionako krhku bezbednosnu situaciju ionako teško održavani mir, znamo da iza toga stoji Kurti i separatistički pokret Albanaca.

Čekaju da nestanemo

KARANOVIĆ podseća da Srbi i dalje čekaju na Zajednicu srpskih opština i na to da Priština ispuni svoje obaveze iz Briselskog sporazuma.

– I niko se iz međunarodne zajednice ne osvrće na to. Oni žele da to padne u zaborav, da se istopi prisustvo fizičko, duhovno, kulturološko srpskog naroda na KiM, pa da onda kažu evo sad nema ni smisla bilo šta implementirati u vezi sa položajem Srba, jer ih tamo više nema. Oni čekaju trenutak kada će Srbi nestati. Na nama je da to sprečimo i država Srbija to čini svakog dana u nemogućim uslovima. Jedan od razloga zašto imamo pokušaje sprovođenja “obojene revolucije” na ulicama jeste i to što se borimo za KiM i što nismo implementirali Ohridski sporazum.

Ukazuje Karanović da oni koji su u ovom trenutku odgovorni za KiM, a to su prema Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija Kfor, EU i NATO, na sve to ne reaguju.

– Ni posle poslednjih saznanja BIA, nažalost, ne očekujem njihovu reakciju. Šta god da se desi na KiM, a što je na štetu Srba, reakcije iz tog dela međuanrodne zajednice, pogotovo iz zemalja NATO, po pravilu nema. Jedino što od njih čujemo duže od dve godine jeste u vezi sa Banjskom, nema ko se oko toga nije oglasio, od britanskog ministarstva spoljnih poslova do nemačke vlade i holandskih zvaničnika. Iako ono što se dogodilo u Banjskoj nikakve veze nema sa državom Srbijom, jer da ima već bi se obrušili na nas.

Ističe da sada imamo informacije da su pripadnici organa u Prištini, tzv. kosovske policije učestvovali u sabotaži na kanalu:

– Ovde gde je jasno da Kurti stoji iza terorističkog napada, da je on trebalo da posluži za dalji pogrom srpskog naroda i rušenje bezbednosnog poretka niko se ne oglašava. Neće Kurti zbog toga snositi bilo kakve sankcije.

Analitičar Ognjen Gogić očekuje da srpski organi preduzmu dalje mere i da obaveste Unmik i Euleks o saznanjima BIA:

– To treba dići na viši nivo, kao što je bio slučaj sa Banjskom. Treba relevantnim međunarodnim institucijama i organizacijama dostaviti dokaze do kojih su došli, kao i da naši pravosudni organi preduzmu odgovarajuće postupke.

Naglašava da je Kurti sabotažu kanala iskoristio da za to optuži srpsku stranu i da mobiliše Albance pred parlamentarne izbore koji su održani u februaru.

– Napad se desio krajem novembra, u predvečerje izborne kampanje. Kada je reč o reakciji međunarodne zajednice, od njih ne očekujem više ništa. Treba, naravno, prvo da vidimo koje tačno dokaze ima srpska strana, a i nakon toga će verovatno da reaguju saopštenjima, ne verujem da će biti preduzimani neki konkretni koraci i mere. Uostalom, oni su prisutni na terenu i od početka znaju da tu nije nešto kako treba, da te teške optužbe koje su već prve večeri od napada iznosili u Prištini protiv Srba i Beograda nisu ničim potkrepljene. Oni za ovih pet meseci nisu pokazali nijedan dokaz koji bi išao u prilog tim njihovim tvrdnjama. I sam Kfor se vrlo brzo pojavio na licu mesta, tako da verovatno postoje saznanja šta se tačno desilo, ali ne očekujem javne osude ni Kurtija ni Prištine.

D. M.

NI POSLE SKORO TRI MESECA OD IZBORA, PARLAMENT U PRIŠTINI NIJE KONSTITUISAN

O PREMIJERU SE PITAJU VAŠINGTON I BRISEL

SAGA o konstituisanju novog skupštinskog saziva u Prištini ne okončava se ni posle skoro tri meseca od parlamentarnih izbora na KiM. Konstitutivna sednica, koja je počela 15. aprila, u utorak je četvrti put prekinuta, prvo jer u dva navrata poslanicima nisu potvrđeni mandati, a zatim i zbog neuspešnog pokušaja izbora kandidatkinje Kurtijevog “Samoopredeljenja” Aljbuljene Hadžiju za predsednicu parlamenta.

Predsednica Odbora za Kosovo i Metohiju u Skupštini Srbije Danijela Nikolić kaže da je ovo pokazatelj da doskorašnji premijer privremenih insitucija Aljbin Kurti nema podršku i naglasila da je zato važno da Srpska lista bude u tom parlamentu i da se bori za naše interese.

Nikolićeva je za Tanjug rekla da je još jedan neuspeli pokušaj konstituisanja parlamenta jasan pokazatelj da Kurti definitivno gubi svu podršku, iako je njegova stranka osvojila najviše glasova, što joj, prema zakonima privremenih institucija, daje pravo da predlaže predsednika skupštine. Nikolićeva je istakla da je Kurti sve vreme hteo da skloni Srpsku listu sa političke scene zato što ona zastupa interese Srba. Ona je ocenila da će od SAD i međunarodne zajednice zavisiti koga će ona kvalifikovati za premijera, ako se uopšte uđe u proces formiranja vlade privremenih institucija.

– Naša pozicija u parlamentu je jedna jedina, a to je da štitimo srpske nacionalne interese i svoj narod – istakla je Nikolićeva i dodala da će Srpska lista sprovoditi politiku u skladu sa interesima srpskog naroda.