Nije prošlo ni sedam meseci od održavanja vanrednih parlamentarnih izbora, a deo opozicije je već zatražio novo odmeravanje snaga. Povod je „litijumska groznica” koja se u javnosti stvara i čini se da je to poslednji politički vagon za neke političare koji nikako da ostvare opipljiv izborni rezultat. Prvi je temu o novim izborima pokrenuo lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas, da bi je kasnije podržao predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac, u želji da politički profitiraju od litijuma i maksimalno iskoriste projekat „Jadar”. Uprkos tome, gotovo je izvesno da vanrednih parlamentarnih izbora neće biti do 2027. godine i da je to što deo opozicije traži samo „račun bez krčmara”.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da izbora neće biti u naredne tri godine i da „ne savetuje” predstavnicima opozicije da traže vanredne parlamentarne izbore. Tako je i uoči prethodnih izbornih ciklusa, u decembru i junu, upozoravao političke protivnike – koji su izbore zahtevali – da im nije dobra računica, jer je rejting SNS-a u međuvremenu porastao. Opozicionari se nisu na to osvrtali, ali je izborni rezultat, u oba navrata, pokazao da Vučić nije preterivao. Sada ponovo kaže da i u ovom trenutku priličnu nadmoć po istraživanjima ima Srpska napredna stranka. „SNS bi pojedinačno, bez partnera, išao od važećih glasova preko 51,7 odsto, a drugoplasirani je na 8,01 odsto”, rekao je Vučić i podsetio da mu opozicionari ni pre nekoliko meseci nisu verovali – na sopstvenu štetu. „Rekao sam, gubite vreme, ljudi. Pa zato što ja to pratim, jer ćete proći lošije. Bolje je bilo da smo odmah formirali beogradsku vlast. Za njih bi bilo bolje, ali i za nas, za zemlju bi bilo bolje. Izgubili su gradovi, izgubile lokalne samouprave, izgubila je zemlja šest meseci u izbornim nadgornjavanjima i u svemu drugom”, naveo je Vučić.
Da neće biti izbora, naglasili su i premijer Srbije Miloš Vučević i predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić. Na osnovu toga se može konstatovati da su nosioci tri najvažnije funkcije u državi u javnost izneli praktično obećanje da građani na birališta vanredno neće ići u naredne tri godine. Uprkos tome, Dragan Đilas očekuje vanredne parlamentarne izbore i kao dokaz navodi projekat „Jadar”. Kaže da je SNS potpisivanjem sporazuma, po kome će u Srbiji „Rio Tinto” vaditi litijum, prevario sve koji su glasali za ovu stranku, jer je na izbore izašao sa stavovima sasvim suprotnim onima koje sada zastupaju i realizuju.
„Na izbore su izašli s pričom da je projekat ’Rio Tinto’ definitivno obustavljen i da se litijum neće vaditi, i potpuno je jasno da su slagali”, rekao je Đilas. Ustvrdio je da je prevara birača jasna i da to znači da vlast nema legitimitet da ostane u mandatu do 2027, kako je to govorio Vučić. Marinika Tepić je to javno konstatovala i u ime Stranke slobode i pravde zahtevala održavanje vanrednih parlamentarnih izbora na kojima će se narod izjasniti da li je za politiku Vučića i SNS-a, koja znači vađenje litijuma, ili za politiku opozicije, koja je suprotna tome.
Zoran Lutovac izjavio je da će litijum biti povod za smenu aktuelne vlasti pošto projekat „Jadar” nije u skladu s javnim interesom građana Srbije i dodao da je logičan predlog potpredsednice Tepićeve da budu raspisani novi parlamentarni izbori. „DS je smatrao da su bili potrebni novi parlamentarni izbori odmah posle decembarskih, da nije ni trebalo ući u skupštinu… Prema tome, predlog za raspisivanje izbora je jedan normalan zahtev, jer umesto da imamo skupštinu čiji je saziv utvrđen na osnovu pokradenih glasova, nama su neophodni slobodni i pošteni izbori”, kazao je predsednik DS-a gostujući na N1.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković kaže da taj deo opozicije pokušava na temelju antilitijumske histerije da politički profitiraju. Za „Politiku” navodi da je to uslovljeno bukom i besom koji svesno proizvode određeni medijski, poslovni i politički krugovi protiv projekta „Jadar”. „Mislim da su u opoziciji pronašli neku temu gde bi Vučić navodno mogao da se okrzne. Pošto se u politiku slabo razumeju, a na vlast žele da dođu po svaku cenu, onda su pomislili da treba tražiti izbore kao neku vrstu referenduma oko iskopavanja litijuma. Cela stvar je u tome. Vlast im deluje kao nešto što im je nadohvat ruke zato što žive, kao i uvek, u nekim svojim hermetičkim vizijama kako ništa u ovoj zemlji ne valja i kako je vlast od vrha do dna korumpirana i kako uz to donosi jako loše političke i ekonomske odluke i onda imaju projekcije da bi ih građani na izborima podržali”, kaže Dejan Vuk Stanković.
Dodaje da oni ne shvataju da je priča oko izbora i kampanje mnogo komplikovanija i navodi da mu nije jasno kako od silnih poraza na izborima do sada ništa nisu naučili. „Zbog svega svi ti zahtevi počinju da deluju pomalo neozbiljno. Prosto su karikatura jednog uobičajenog političkog zahteva da se ide na izbore i da se ne veruje aktuelnoj vlasti”, kaže Stanković. Na pitanje koliko je realno ispuniti zahtev dela opozicije za vanrednim izborima ukoliko Vučić, Vučević i Brnabićeva kažu da do 2027. godine izbora neće biti, Dejan Vuk Stanković odgovara: „Onda izbora neće ni biti. Osim ukoliko se ne desi nešto što je sada u domenu naučne fantastike, a tu su masovnih protesti i gubitak većine u Skupštini Srbije, što je, takođe, malo verovatno. Sve to meni liči na jednu medijsku predstavu kojom oni pokušavaju da pridobiju ljude za eventualne proteste protiv vlasti na jesen.”