KAO novi laureat nagrade za najbolju knjigu za decu i mlade, Jelena Kalajdžija iz Republike Srpske, postaviće danas svoju trešnju na stilizovano drvo ispred osnovne škole u rodnom Subotincu Gordane Brajović, po kojoj nosi naziv ovo priznanje. Tako će se priključiti plejadi naših najznačajnijih pera na kojima su stasavale generacije.

Fpoto KCU Aleksinac
Svi oni čije su pločice sa imenima na tom stablu – metalnoj skulpturi, nagrađeni su na književnom konkursu koji sada 28. put organizuje Centar za kulturu i umetnost Aleksinac, čuvajući uspomenu na književnicu i legendarnog reportera “Večernjih novosti”. Svečana dodela ove nagrade, ali i priznanja najuspešnijim radovima osnovaca i srednjoškolaca, zakazana je za podne u aleksinačkom Domu kulture.
Žiri, kojim je predsedavala prof. dr Kristina Mitić, a u kome su bili i prof. dr Milutin Đuričković, pisac Branko Stevanović (prošlogodišnji laureat), Dragan Bogutović, (predstavnik porodice Brajović) i Branislav Đorđević (predstavnik “Večernjih novosti”), u konkurenciji gotovo 60 naslova iz aktuelne produkcije (duplo više nego što ih je bilo prošle godine), izdvojio je roman o unutrašnjem odrastanju Jelene Kalajdžije – “Spajalica, šest sjemena i pero” u izdanju JP “Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva” a. d. iz Istočnog Novog Sarajeva.
– Ovaj roman se može čitati i kao metafora o sudbini dece koja su usled ratnih stradanja izgubila svoje porodice, ali su zahvaljujući svojoj unutrašnjoj snazi, uspela da pretvore tešku stvarnost u prostor lične slobode – piše, između ostalog u obrazloženju žirija. – Autorka vešto koristi kulturološke, hrišćanske i književne reminiscencije koje duboko obogaćuju naraciju. Pesme male junakinje inspirisane su stihovima Dušana Matića: “Nek teku reke, nek teku reke, nek teku reke!” Ova pesma govori o procesu zaboravljanja, koji kao reka spira bol i ratna stradanja, ali i o potrebi da se ta bolna iskustva izraze i sačuvaju kroz poeziju. U varijaciji ovog stiha: “Nek teku reči, nek teku reči, nek teku reči!”, “kamen-reči” u romanu postaju čuvari sećanja. Podstaknuta ovim stihom, junakinja objašnjava svojim prijateljicama kako je moguće prevazići strah, bol i gubitak – reč koju opere neka tanka reka, potočić… izvire preporođena u dobrom.
Budućnost pišu u stihu i prozi
Fpoto KCU Aleksinac
NA konkurs 28. književnih susreta “Gordana Brajović” stiglo je više od tri stotine literarnih radova učenika, i to oko 200 pesama i više od 100 priča. U konkurenciji je bilo i trinaest školskih časopisa, a nagrađene su “Zmajeve iskre”, OŠ “Jovan Jovanović Zmaj” sa Aleksinačkog Rudnika. U kategoriji srednjoškolskih časopisa, pobedio je časopis “Plus” Tehničke škole “Prota Stevan Dimitrijević” iz Aleksinca.
Nagrađeni đački radovi i ove godine biće štampani u zborniku literarnog stvaralaštva učenika iz Srbije i regiona. Kako je ocenio žiri, mali pesnici poput Mile Davidović, Sare Đorđević, Davida Mitrovića i Srne Jović ovladavaju uveliko tajnama stihotvorstva:
– Mali prozaisti, kao što su Maša Janković, Eva Krstić, Irina Rančić i Ljubica Miladinović usmeravaju svoje stvaralaštvo ka temama iz svakodnevice, ali oneobičene – ističe se u obrazloženju. – Ispovedni ton dominira u lirskim pesmama starijih osnovaca, poput pesama Vanje Ivančir, dok joj se u živopisnosti pridružuju i pesnici kao što su Inga Laćarac, Aleksandra Tea Vasev i Katarina Korenkoski. Prozaisti Vera Pašić, Mihajlo Terzić, Lenka Stošić i Petar Trbović majstorski koriste različite tehnike pripovedanja, nastojeći da izaberu pristup koji im omogućava da najbolje i najlakše prenesu svoje poruke.
U kategoriji srednjoškolske i gimnazijske poezije, nagrađeni su Marija Jeremić, Andrej Jović, Jasna Jovanović i Luka Milosavljević, dok su nagrade za prozu u istoj uzrasnoj kategoriji pripale Milici Veselinović, Aleksi Laziću, Danici Đurović i Katarini Jovanović.
Vizuelnom narativu romana doprinele su i ilustracije Dušice Bartule, Mirjane Đekić, Bojane Jelić, Mirne Jovanović, Zorane Popović, Ružice Ćitić i Milana Lečića.
Domaćin ovogodišnjeg festivala, u čast Gordane Brajović, koju je Dragan Lukić prozvao “pesmom među pesnicima”, jeste OŠ “Vožd Karađorđe” iz Aleksinca, dok će svečanu akademiju, kojoj će, uz aleksinačke osnovce i srednjoškolce prisustvovati i neki od pisaca čija su se dela našla u užem izboru, vodiće glumac Saša Joksimović. Inače, žiri je u uži izbor uvrstio još pet knjiga -“Sara i spodobe iz dečje sobe” Zorana Penevskog, “Ćutibajka” Ćutimira Ćutomanovića Ćutegorca, “Veverpuh” Miloša Mihailovića, “Maštolov u pet slika”, Elizabete Georgiev, i “Lana i koprivasta družina” Sonje Đorđević.