Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Narodne Republike Kine Si Đinping, potpisali su juče Zajedničku izjavu Republike Srbije i Narodne Republike Kine o produbljivanju i podizanju sveobuhvatnog strateškog partnerstva i izgradnji zajednice Srbije i Kine sa zajedničkom budućnošću u novoj eri, saopštila je Služba za saradnju s medijima predsednika Srbije. U ovoj izjavi se između ostalog navodi da Srbija i Kina smatraju da razvoj i napredak jedne zemlje predstavljaju priliku, umesto izazova za druge države u svetu.
„Srpska strana podržava napore za izgradnju zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovečanstvo i spremna je da zajedno s kineskom stranom realizuje Globalnu razvojnu inicijativu, Globalnu bezbednosnu inicijativu i Globalnu civilizacijsku inicijativu”, ističe se. „Obostrano je visoko ocenjeno dalje produbljivanje bilateralnih odnosa nakon potpisivanja ’Zajedničke izjave i Republike Srbije i Narodne Republike Kine o uspostavljanju sveobuhvatnog strateškog partnerstva’ iz 2016. godine i dogovoreno produbljivanje i podizanje sveobuhvatnog strateškog partnerstva između Srbije i Kine, kao i izgradnja zajednice Srbije i Kine sa zajedničkom budućnošću u novoj eri, polazeći od principa nezavisnosti i samostalnosti, uzajamnog poštovanja i poverenja, saradnje i zajedničke pobede, zajedničkog razvoja i međusobne podrške, u cilju postizanja blagostanja naroda naših dveju zemalja, dajući novi doprinos miru i napretku čovečanstva”, poručuje se u izjavi.
Naglašava se da kineska strana visoko ceni rezultate koje Srbija ostvaruje u ukupnom ekonomskom i društvenom razvoju i poboljšanju životnog standarda, raduje se uspešnom unapređenju razvojnih planova Srbije kao što je „Skok u budućnost – Srbija 2027”, ispunjavanju svih postavljenih ciljeva u predviđenom roku, kao i razvoju Srbije i blagostanju srpskog naroda. „Srpska strana visoko ceni istorijska dostignuća i istorijske promene koje je Kina zabeležila u novoj eri, sa željom da kineski narod izgradi veliku modernu socijalističku zemlju u svim aspektima, pod rukovodstvom Komunističke partije Kine i ispuni drugi stogodišnji cilj”, navodi se.
Dogovoren je nastavak intenzivnih kontakata između dvojice šefova država. „Dve strane će se uzajamno čvrsto podržavati u pitanjima od vitalnog državnog interesa na osnovu principa poštovanja državnog suvereniteta, teritorijalnog integriteta i nemešanja u unutrašnja pitanja drugih država”, poruka je iz izjave. Srpska strana je ponovo potvrdila da je razvoj prijateljskih odnosa sa NR Kinom jedan od glavnih stubova njene spoljne politike. Ponovila je čvrstu podršku principu jedne Kine, ističući da u svetu postoji samo jedna Kina i da je Tajvan neotuđivi deo teritorije Kine, kao i da je Vlada NR Kine jedina legitimna vlada koja predstavlja celu Kinu. Srpska strana se protivi svim oblicima „nezavisnosti Tajvana i mešanju u unutrašnje poslove Kine, ponovo ističući da neće stupati u zvanične kontakte s vlastima Tajvana na bilo kakav način, te da čvrsto podržava sve napore koje Vlada Kine čini u cilju ujedinjenja zemlje”.
Dve strane se suprotstavljaju nametanju bilo kakvog rešenja konačnog statusa „Kosova”. „Sve zainteresovane strane treba da u okviru Rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 (1999), putem dijaloga i konsultacija postignu uzajamno prihvatljivo rešenje. U tom procesu, suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet Srbije moraju biti poštovani u potpunosti”, navodi se. Kineska strana podržava napore za nalaženje kompromisnih rešenja na miroljubiv način koje Srbija preduzima u pregovorima s predstavnicima privremenih institucija samouprave „Kosova”, te poziva na primenu svih sporazuma postignutih u okviru dijaloga Beograda i Prištine, kao i efektivno obezbeđivanje verske i kulturne baštine na tom području. „Formiranje Zajednice srpskih opština je važan deo Briselskog sporazuma iz 2013. godine i mora biti realizovan”, ističe se.
Kina razume nastojanje Srbije da postane članica EU i pozdravlja politiku Srbije usmerenu ka razvoju prijateljskih odnosa sa svim zemljama i njenu opredeljenost za unapređenje saradnje u regionu. Navodi se i da dve strane pozdravljaju pozitivan trend razvoja trgovinske razmene Srbije i Kine i izražavaju želju da podstiču uravnotežen razvoj bilateralne trgovine, kao i da smatraju da je projekat modernizacije srpsko-mađarske železničke pruge od velikog značaja za unapređenje povezanosti Srbije i regiona.
Dve strane su istakle i da je neophodno poštovati međunarodni poredak, zasnovan na međunarodnom pravu i Povelji UN, uz poštovanje principa nezavisnosti, jednakosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta svih država, i zalaganje za multilateralnu saradnju sa UN u jezgru, uz očuvanje istinskog multilateralizma. Potpisnici „pozivaju na ravnopravan i uređen multipolarni svet i univerzalno korisnu i inkluzivnu ekonomsku globalizaciju, insistiraju da sve zemlje, bez obzira na veličinu, budu tretirane kao jednake, suprotstavljajući se hegemonizmu i politici moći, kao i svim oblicima unilateralizma i protekcionizma”.
Dve strane smatraju da je ova državna poseta predsednika Si Đinpinga, kao i plodonosni razgovori između dvojice šefova država, od velikog značaja za dalje unapređenje razvoja prijateljskih odnosa između Srbije i Kine. Predsednik Si Đinping je izrazio iskrenu zahvalnost na svečanom, srdačnom i prijateljskom prijemu predsednika Aleksandra Vučića i srpskog naroda. Uputio je poziv predsedniku Vučiću da ponovo poseti Kinu. Predsednik Vučić je izrazio zahvalnost i sa zadovoljstvom prihvatio poziv za posetu.