POVODOM obeležavanja 80 godina od oslobođenja grada, u Galeriji savremene umetnosti priređena je izložba “Ratna slika Srbije u Drugom svetskom ratu, 1941-1945”.
Posetioci do 31. oktobra mogu da se upoznaju sa arhivskim dokumentima i fotografijama – svedočanstvima o početku rata, mobilizaciji, likvidacijama boraca i civila, kao i kasnijem oslobađanju mesta širom današnjeg Braničevskog okruga.
Među izloženim spisima nalazi se i naredba o mobilizaciji, sa napomenom da bi svi obveznici trebalo da “završe svoje privatne poslove”, jer će pravo sa opštinskog zborišta biti upućeni u vojne komande. Naglašeno je i da ponesu hranu za tri dana, pribor za jelo, jedan par čiste preobuke i dobru obuću…
Spisak
U DOKUMENTU iz aprila 1944, navedeno je da za jugoslovensku Vojnu misiju u SSSR treba obezbediti 55.000 kompleta uniformi, veša, čarapa i obuće, kao i više od 100 tona hrane – dvopeka, pirinča, pasulja, masti, šećera, čaja i raznih konzervi.
Na jednom od foto-zapisa, tako, vide se nemački okupatori koji streljaju i vešaju Požarevljane na ulici, drugi prikazuje poginule partizanr na trgu u Žabarima, među kojima su i bivše gimnazijalke Bojana Prvulović i Radmila Trifunović Hitra, kasnije proglašene za narodne heroje. Ovekovečen je i čuveni Požarevački partizanski odred, koji danas ima i svoju ulicu, te ulično slavlje povodom oslobođenja. Tu je i poziv građanima da učestvuju u dočeku partizana i crvenoarmejaca u Beogradu.
“Svi na doček, na Cvetni trg, sa ovacijama kakvim se dočekuju junaci” – apelovano je, uz poruke: “Smrt fašizmu, sloboda narodima”, “Živela hrabra Crvena armija”, “Živela Narodno-oslobodilačka vojska”, “Živeo moćni savez Engleska – Amerika – SSSR”…
Postavku su priredili Istorijski arhiv iz Požarevca, Vojni arhiv, Vojni muzej i ovdašnji Narodni muzej Požarevac – pod pokroviteljstvom lokalne samouprave i Ministarstva odbrane – a autori izložbe i kataloga su dr Marijana Mraović, Nataša Milošević Dulić, dr Jasmina Nikolić i dr Dragana Miloradović.