HAPŠENjE Dejana Ilića, kolumniste „Peščanika“, naloženo je od strane Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, a sam predmet dodeljen je tužiteljki Marici Arsenović, istoj onoj koja je, kako je poznato, sekretar privatnog udruženja bliskog upravo toj istoj strukturi koja je u stalnom ratu sa Višim javnim tužilaštvom i tužiocem Nenadom Stefanovićem.

Foto: Printskrin Iks/LaziDetektor
Postupajuća tužiteljka Arsenović dobila je predmet po nalogu svoje šefice, Ivane Stojiljković Pomoriški, osobe koja je već mesecima pod lupom javnosti zbog sumnji u curenje poverljivih informacija prozapadnoj opoziciji. Umesto da se pažnja usmeri na ono što je očigledno, da je reč o tužilačkoj akciji pod direktnom kontrolom Trećeg OJT, čitava prozapadna medijska mašinerija krenula je u napad na Stefanovića. Njega su optužili kao nalogodavca, iako ni formalno, ni materijalno nema bilo kakvu nadležnost u ovom slučaju.
Najglasnija u tom spinu, po već poznatom obrascu, bila je Marinika Tepić, potpredsednica Stranke slobode i pravde, koja je javno pitala da li je „Stefanovićev kadar“ naredio hapšenje. Ona, naravno, nije spomenula da je Ivana Pomoriški njena stara bliska saradnica, za koju je Vaseljenska već pisala da joj dostavlja tužilačke dokumente, što su potvrdili i slučajevi sa Ponošom i Olenikom.
U ovom slučaju, suština je jasna: Marinika Tepić brani Ivanu Pomoriški, staru ligašicu i proverenu doušnicu, koja joj je godinama unazad dostavljala poverljiva dokumenta iznutra. Sada kada se hapšenje Ilića pretvorilo u medijski i etički problem, cilj je jedan, da se Pomoriški pred opozicijom „opere“ i prikaže kao nevina, a odgovornost podvali Nenadu Stefanoviću.
Problem je što se ni u bliskoj budućnosti ne nazire suštinska promena u tužilaštvu, čak ni u slučaju smene vlasti. Strukture poput one koju predvode Dolovac, Pomoriški i njihovi kadrovi, duboko su ukorenjene u sistem, povezane kroz udruženja, lične veze i političke obaveze. Iza njih stoje isti krugovi koji bi i sutra, u nekoj novoj vlasti, nastavili da štite svoje kadrove i gone političke protivnike. Zato pitanje tužilaštva nije pitanje izbora, već pitanje dubinskog čišćenja i obnavljanja institucija, koje, za sada, niko ozbiljno ne najavljuje.