Dobijanje investicionog kreditnog rejtinga je velika i važna stvar za Srbiju, kao i za svaku zemlju, jer zemlje ulažu dosta vremena da dobiju takvu ocenu i da se tako plasiraju, rekao je danas američki podsekretar za ekonomski razvoj i energetiku Hoze Fernandez.
On je posle razgovora sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, odgovarajući na novinarsko pitanje kako vidi dobijanje investicionog kreditnog rejtinga za Srbiju, rekao da je dobijanje ove ocene važno iz više razloga.
„Jedan je taj što investitori po nekim propisima neće da ulažu u zemlje koje nemaju takvu karakteristiku, kao što su penzijski fondovi. Dobijanje investicionog rejtinga takođe smanjuje kamatne stope jer se smanjuje rizik od ulaganja”, naveo je on.
Ocenio je da je na dobijanje ovog kreditnog rejtinga presudno uticalo ono što je uradila Vlada Srbije i mere koje je donela, a što je stvorilo veće poverenje investitora, prenosi Tanjug.
„Izazov je sada da se nastavi investiviciona klima i unapređuje i da se održavaju ekonomski odnosi sa partnerima širom sveta. To je deo razloga zbog čega sam ja ovde i nadam se da Amerika može da igra malu ulogu u tome i unapređenju ekonomije ovde”, rekao je on.
Fernandez: Projekat Jadar će dodati jedan do tri odsto BDP-u Srbije
Kada projekat Jadar bude pokrenut, on će omogućiti da se prave baterije za preko milion električnih vozila godišnje, a dodaće jedan do tri odsto BDP-u Srbije, izjavio je danas podsekretar Sjedinjenih Američkih Država za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hoze Fernandez.
On je na konferenciji za medije rekao da će to pomoći Srbiji, ali i državama koje se suočavaju sa egzistencijalnim pitanjima, odnosno klimatskim promenama.
„Ovo je prilika za Srbiju da iskoristi ovaj generacijski izazov i da iskoristi priliku koja se ne ukazuje tako često. Mi smo u poziciji da je svetu potrebno 42 puta više litijuma, ako hoćemo da do 2050. godine, dostignemo ciljeve čiste energije”, rekao je Fernandez. Podsetio je i da je na Forumu za mineralnu bezbednost razgovarano o projektu Jadra u Srbiji i istakao da pozdravlja javnu raspravu u našoj zemlji.
„Želeli bismo da Amerika doprinese raspravi koja treba da se zasniva na nauci i činjenicama. Mi smatramo da ulaganje u kritične minerale mora da donese dobrobit zajednici, uz poštovanje najviših standarda za zaštitu životne sredine, ali i socijalnih aspekata lokalne zajednice – što će pomoći dalji razvoj zemalja”, zaključio je Fernandez, prenosi Tanjug.
On je naveo da SAD podržava napore Srbije da razbije svoju ekonomiju i da podržavaju ciljeve čiste energije na globalnom nivou.
„Radujem se što ćemo da nastavimo naše razgovore kako možemo dalje da razvijamo naše ekonomske odnose i kada je reč o kritičnim mineralima, ali i kada je reč o telekomunikacijama i drugim oblastima. Ovo je dobar trenutak za odnose između Srbije i SAD”, istakao je Fernandez.
Ulaganje u kritične minerale širom sveta, kako je naveo, mora da donese dobrobit za zajednice, da poštuje visoke standarde zaštite životne sredine, da obuhvati socijalne benefite za zajednice. „Smatramo da, ako se to uradi kako treba, to će pomoći zemljama koje su uključene u te industrije”, zaključio je Fernandez.
Fernandez: Srbija konstruktivan partner
Podsekretar Sjedinjenih Američkih Država za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hoze Fernandez izjavio je danas u Beogradu da je Srbija konstruktivan partner SAD, kao i ključni partner po brojnim važnim pitanjima u regionu, uključujući energetiku i regionalnu ekonomsku integraciju.
Fernandez je, nakon sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, istakao da mu je veliko zadovoljstvo što je u Srbiji prvi put i to u trenutku kada je Srbija dobila kreditni rejting i kada se očekuje njen dvostruki rast u odnosu na Evropsku uniju (EU).
On je pozdravio razvoje srpske ekonomije, kao i njeno kretanje u pravcu razvoja modernih tehnologija, koje će, kako je rekao, razvijati i buduće generacije.
Fernandez je podsetio da su Srbija i SAD u septembru u Vašingtonu potpisale Sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike, na osnovu kojeg će američke kompanije mnogo lakše ulagati u energetski sektor u Srbiji, dodajući da se Srbija pridružila Forumu partnerstva za mineralnu bezbednost.
„Srbija će raditi sa nama i našim partnerima u celom svetu – 14 zemalja i EU, kako bismo razvili održive lance nabavke mineralnih sirovina”, rekao je Fernandez, prenosi Tanjug.