LjUBLjANA – Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se danas u Ljubljani sa ministarkom spoljnih i evropskih poslova Slovenije Tanjom Fajon nakon čega je rekao slovenačke kolege upoznao sa teškim položajem u kome se nalazi srpski narod u Autonomnoj pokrajini Kosovu i Metohiji.
“Srpska zajednica na Kosovu i Metohiji nalazi se u najtežem položaju od 1999. godine i Srbija poziva na punu primenu Briselskog sporazuma, na puno poštovanje kolektivnih ljudskih, političkih i ekonomskih prava Srba na Kosovu i Metohiji, na proces normalizacije odnosa pod pokroviteljstvom Evropske unije, koji će biti zasnovan na uvažavanju onoga što je do sada dogovoreno”, rekao je Đurić nakon sastanka.
Istovremeno, Đurić je zahvalio na doprinosu, koji slovenački kontingent u okviru Kfora daje očuvanju mira i stabilnosti na području AP Kosova i Metohije.
“Srbija je čvrsto opredeljena za očuvanje stabilnosti, mira i iznalaženje evropskih rešenja za sva otvorena pitanja u dijalogu sa Prištinom, ali isto tako zahtevamo poštovanje standarda koji važe svuda u Evropi, i poštovanje onoga što je dogovoreno”, rekao je Đurić.
On je pozdravio dosadašnju praksu održavanja zajedničkih sednica vlada dveju zemalja i ukazao da je sa ministarkom Fajon razgovarao o ukupnom unapređenju diplomatskih, političkih i ekonomskih odnosa u svim sferama, kao i o rešavanju otvorenih pitanja nasleđenih iz prošlosti.
“Teme naših razgovora odnosile su se i na evropske integracije. Srbija je veoma zahvalna Sloveniji na kontinuiranoj podršci procesu proširenja na zemlje zapadnog Balkana, i u tom smislu upoznao sam koleginicu Tanju Fajon sa namerom i ambicijom Srbije da do 2027. godine potpuno implementira reformsku agendu koju je Vlada Srbije usvojila”, rekao je Đurić, prenosi Tanjug.
Đurić je naglasio i da su Srbija i Slovenija zainteresovane za ukupno unapređenje diplomatskih, političkih i ekonomskih odnosa, kao i da dve zemlje imaju dugu istoriju odnosa, a da srpski i slovenački narod neguju još dužu tradiciju međusobnih veza, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
“Dovoljno je da pogledate na geografsku mapu ovog dela Evrope, da vidite koliko je prirodna, potrebna i važna saradnja između naše dve zemlje. Sa entuzijazmom i elanom pristupamo ideji da damo novi impuls saradnji naše dve države”, rekao je Đurić novinarima.
Osvrnuvši se na ekonomsku saradnju Srbije i Slovenije, ministar je ocenio da je ta saradnja već decenijama jedan od najpozitivnijih aspekata odnosa dve zemlje.
“Mi želimo da u narednom periodu damo dodatni impuls međusobnim investicijama. Prethodne godine bile su rekordne kada je reč o i otvaranju novih radnih mesta i međusobnim ulaganjima. Međutim, i Srbija i Slovenija, kao pioniri u inovacijama, verujem mogu mnogo toga da postignu zajedno kroz saradnju”, naveo je Đurić.
Prema njegovim rečima, dve zemlje mogu dodatno da unaprede i akademsku saradnju, posebno imajući u vidu da veliki broj studenata iz Srbije studira u Sloveniji.
“Uveren sam u to da će ove političke konsultacije, koje na ministarskom nivou imamo, koje će biti nastavljene i na drugim nivoima, doprineti dubljem razumevanju između naših dveju politika i doprineti stvaranju još povoljnije klime za našu buduću saradnju”, zaključio je šef srpske diplomatije.
Šefica slovenačke diplomatije Tanja Fajon je nakon sastanka izjavila da Slovenci i Srbi imaju mnogo toga zajedničkog, i da prijateljski odnosi dveju država počivaju na čvrstim temeljima.
“Srbija je za Sloveniju izuzetno važan privredni partner i regionalni akter u našem neposrednom susedstvu. Imamo redovne političke kontakte. Poseta ministra Đurića danas je konkretan korak. Dogovorili smo se da ćemo intenzivno obnoviti političke konsultacije i dogovoriti sledeću zajedničku sednicu obeju vlada”, kazala je Fajon.
Prema njenim rečima, dobri odnosi se vide na mnogim poljima, kao što su kultura, nauka i obrazovanje.
“Raduje me podatak da u Sloveniji studira skoro 1.500 srpskih studenata. Takođe veoma dobro sarađujemo u situacijama prirodnih nepogoda, kao što su bile poplave u Sloveniji u avgustu prošle godine, kada nam je Srbija priskočila u pomoć, na čemu smo veoma zahvalni”, navela je Fajon.
Kada je reč o ekonomiji, Fajon je konstatovala da je Srbija druga najvažnija destinacija za slovenačke investicije, koje već premašuju dve milijarde evra, da trgovinska razmena između naših zemalja takođe premašuje dve milijarde evra, te da u Srbiji deluje oko 1.500 slovenačkih firmi koje zapošljavaju oko 20.000 ljudi.
“Želimo da privučemo još više srpskih investicija u Sloveniju, a razgovarali smo i o mogućnosti organizovanja inovacionog foruma koji bi okupljao kompanije, politiku, akademsku zajednicu i digitalnu sferu”, poručila je Fajon.
Govoreći o procesu proširenja EU, Fajon je istakla da Slovenija odlučno podržava prijem zemalja Zapadnog Balkana i da smatra da je taj proces potrebno ubrzati.
“Podržavamo Srbiju na tom putu i očekujemo da ćemo uskoro videti nove korake napred, kao što je otvaranje klastera 3”, rekla je slovenačka ministarka.
Dotakavši se pitanja ilegalnih migracija, Fajon je izrazila zadovoljstvo time što je Srbija potpisala sporazum sa Fronteksom, i što nadležni organi dveju država sarađuju u borbi protiv ilegalnih migracija i trgovine ljudima.
Šefica slovenačke diplomatije osvrnula se i na situaciju na Kosovu i Metohiji, poručivši da Slovenija poziva na obnovu dijaloga i da pažljivo prati situaciju na severu, te da poziva na hitno formiranje Zajednice srpskih opština i na deeskalaciju situacije.