PROJEKAT sa kojim će Crna Gora nastupiti na 19. Bijenaluarhitekture u Veneciji , a čiji autori su Ivan Šuković, Dejan Todorović i Emir Šehanović, realizovan je u saradnji sa Institutom za molekularnu genetiku i genetski inženjering Univerziteta u Beogradu.

Foto Ivan Zupanc
Prema rečima kustoskinje dr Miljane Zeković, tokom šestomesečnog trajanja smotre, u Paviljonu Crne Gore, na izložbi nazvanoj „Terram intelligere: INTERSTITIUM“ radiće laboratorija u kojoj će moći da se prati razvoj mikroprocesa bakterija izolovanih iz uzoraka tla sakupljenih po Crnoj Gori – na Durmitoru, Skadarskom jezeru, Bukumirskom jezeru…
– Razumevanje zemlje u ovom radu podrazumeva davanje glasa tlu kroz alegorije, crtež, nauku, poeziju i zvuk. Ovim interdisciplinarnim pristupom prepliću se analitičke metode i umetnička interpretacija, omogućavajući slojevito razumevanje ekosistema – ističe Šuković, vođa autorskog tima.
Promišljanjem o upotrebi održivih lokalnih materijala, generativnim modelima razvoja, prostornim politikama i teritorijalnim odnosima, kao i savremenim programima, preispituju se granice arhitekture kao discipline, navodi jedan od autora Dejan Todorović, dok Emir Šehanović o ovoj instalaciju kaže:
-Kao osnovni gradivni element našeg rada koristimo oblike konstruisane od providnog klirita, koji oponaša kamen kao tradicionalni simbol međe. Njegova providnost ga istovremeno dematerijalizuje, čineći ga fluidnim i nestalnim. Umesto da fiksira prostor, on ga otvara za interpretaciju. Osim fizičke prisutnosti, ovi objekti funkcionišu kao ekosistemi zbog svog sadržaja. Oni niesu statični, već predstavljaju okvir u kojem dolazi do interakcije između bioloških i materijalnih sistema. Na taj način istražuju granice između prirodnog i veštačkog, trajnog i privremenog, stabilnog i transformativnog.