Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – Srbija poštuje Dejtonski mirovni sporazum, protivimo se njegovom urušavanju, a posebno dovođenju u pitanje ingerencija Republike Srpske, rekla je Ana Brnabić na svečanoj sednici Narodne skupštine RS, zakazanoj povodom obraćanja predsednice Skupštine Srbije. Ona je navela da pred poslanicima Skupštine RS stoji nedugo nakon što je taj parlament usvojio Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućosti srpskog naroda.
„Dan održavanja Svesrpskog sabora bio je dan kad smo slavili naše zajedništvo, proslava svega što nas spaja. Uradili smo nešto za nas, a ništa protiv nekoga. Deklaraciju koju su usvojile dve vlade, kao i Skupština RS, uskoro će ratifikovati i Skupština Srbije”, najavila je Brnabićeva.
Ponovila je da je Deklaracija poziv na mir, da predstavlja puno poštovanje Dejtonskog sporazuma i odaje pijetet svim žrtvama rata u BiH.
„Nijednom rečju nismo uvredili drugi narod, niti povredili teritorijalni integritet druge države. U prošlost smo se vratili samo kako bismo odali poštu svim žrtvama rata, bez izuzetka i bez podele”, podsetila je. U ostalim aspektima, pojasnila je, Deklaracija se bavi sadašnjošću i potrebom da se zaštite jezik, pismo, kultura i tradicija, onako kako to rade i drugi evropski narodi.
Motiv deklaracije i Svesrpskog sabora, napominje Brnabićeva, jeste izgradnja budućnosti u kojoj je na Balkanu moguće biti srpskog roda a da to ne bude protumačeno kao pretnja nekoj drugoj naciji.
„To onda otvara mogućnost za građenje mostova između svih na Balkanu. Srbija je posvećena saradnji sa susedima i mnogo je uložila u bolje povezivanje regiona”, navela je ona.
Napominje da Srbija želi mir, stabilnost i saradnju, te moli za puno poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, „što znači da se BiH sastoji od dva entiteta i tri konstitutivna naroda i da je Srpska nepovrediva i neprikosnovena”.
Primetila je da je prisutna neverovatna inverzija koja se sastoji od toga da oni koji se stalno pozivaju na poštovanje Dejtonskog sporazuma budu prokazani da priželjkuju nestabilnost i probleme, a oni koji javno kažu da bi danas bilo lakše bez sporazuma predstavljaju se kao da su za mir i stabilnost.
Brnabićeva je naglasila da se Srbija protivi urušavanju Dejtonskog sporazuma, a posebno u smislu slabljenja ili dovođenja u pitanje postojanja ingerencija i opstanka Srpske. Podseća da je Srbija uložila više od 100 miliona evra u različite projekte u Srpskoj i dodaje da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić uvek insistirao na jačim vezama sa Srpskom u skladu s Dejtonskim sporazumom. Navela je i da se predsednik Srbije zalagao da bude rešeno pitanje granica između Srbije i BiH, ali i ostala otvorena pitanja bez mešanja stranaca, ali su „u poslednjem trenutku drugi odlučili da dogovor nije moguć”.
„Kada je bilo teško u poslednjih deset godina, Srbija je uvek stajala uz Srpsku, ali i uz susede”, rekla je. Ona je u obraćanju poslanicima navela da Srbija nikada nije narušila ničiji teritorijalni integritet, ni onih „sa kojima se često nismo slagali po najvažnijim pitanjima međunarodnog prava, dok oni naš teritorijalni integritet ne priznaju”.
„I opet imaju šta da nam zamere”, konstatovala je.
Srbija je, kaže, posvećeno radila na svim međunarodnim ugovorima koji su se ticali regiona od Berlinskog procesa do pokretanja autohtone inicijative „Otvoreni Balkan” i navela da je Vučić aktivno radio na pomirenju Srba i Albanaca. Pita kako bi danas izgledao region da su svi prihvatili ovu incijativu, koja je pokazala nedostatak vizije, hrabrosti i odgovornosti kod pojedinih lidera.
Govoreći o politici Beograda, Brnabićeva kaže da je BDP Srbije pre 11 godina iznosio 33 milijarde evra, dok je prošle godine dostigao 69,2 milijarde. U istom periodu, prosečna plata porasla je sa 330 evra na 825.
Istakla je da Srbija danas predsedava globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju i da se Beograd trudi da ceo region od toga ima koristi, navodeći da će na „Ekspu” biti predstavljen ceo Balkan.
„Preduslov za sve to jeste mir”, istakla je Brnabićeva.
Ona je rekla da, za razliku od bošnjačkog naroda, neki političari u Sarajevu „nikako ne žele da se pomerimo napred”. „Moramo stvoriti drugačiji Balkan od prošlosti kakva nam je bila”, rekla je Brnabićeva i podsetila da je Srbija uložila mnogo novca kako bi region bio povezan, a deo toga je izgradnja auto-puteva i brzih pruga prema zemljama regiona. „Mi volimo RS, a poštujemo i želimo saradnju sa Sarajevom”, istakla je.
Predsednik Skupštine RS Nenad Stevandić izjavio je novinarima nakon sednice da Srbija jasno štiti prava Srpske garantovana Dejtonskim sporazumom, čiji je Beograd potpisnik, te da predstavnici ove države uvek pozivaju na smirivanje tenzija, prijateljstvo i uvažavanje.
Kaže da ne zna da li je hajka o srpskim kadetima programirana zbog dolaska Ane Brnabić, ali je naveo da se Srpska nije bunila kad je turska vojska poslala orkestar koji je u Sarajevu izvodio vojne pesme i koračnice koje bi mogle nekoga da podsete na osmansko osvajanje.
Stevandić navodi da je za Srpsku mnogo bitniji stav Srbije kad je reč o zaštiti imovine Srpske, nego pokušaji nekih da koriste sastanke rukovodstva Srbije s bilo kim kako bi izazvali svađu između rukovodstava Srbije i Srpske.
„Nesporna je činjenica da Kristijan Šmit za Srpsku nije legalan, ali Srbija pregovara i s Kurtijem, pa ga nije priznala. Srbija treba sa svima da razgovara u skladu sa svojom procenom”, rekao je Stevandić. On smatra da je veoma važan stav predsednika Srbije, vlade i Narodne skupštine Srbije da imovina ne može da se otme entitetima.