UZ političke trzavice, Nemačku prate i sve veći i teži ekonomski problemi. Najnovija studija pokazuje da su nesolventnost firmi i broj zabeleženih bankrota, na najvišem nivou u poslednjoj deceniji. Podaci agencije za praćenje ekonomije Kredireform, pokazuju da je u ovoj godini bankrotiralo oko 11.900 kompanija, što je za 9,4 procenta više nego u istom periodu lane. Najteža situacija je kod proizvođača automobila i hemijske industrije, gde se beleži nagli pad profita.

Foto: Profimedia
Glavni ekonomista Kreditreforma Patrik-Ludvig Hanč kaže da je “Nemačka i dalje zaglavljena u dubokoj ekonomskoj i strukturnoj krizi”.
– Kompanije se bore sa slabom potražnjom, rastućim troškovima i stalnom neizvesnošću – kaže Hanč. – Očekujem da će situacija ostati teška jer se zemlja i dalje bpro sa recesijom koja traje već dve godine. Ne samo da se ne nadam smirivanju ovakvog stanja, nego bi talas bankrotstava mogao da se i poveća do kraja godine, budući da imamo kontstantno visok nivo nesolventnosti što lančano, dovodi do katanca u bravi.
Po novom istraživanju koje je sproveo ekonomski institut Ifo, očekivanja su se pogoršala naročito među nemačkim izvoznicima, zbog neizvesnosti u vezi sa potencijalnim trgovinskim ratom sa SAD, koje su lane bile glavni trgovinski partner Berlina. Trgovalo se robom u ukupnom iznosu od 253 milijarde evra.
Lider SAD Donald Tramp uveo carinu od 20 odsto na svu robu iz EU, a od 25 procenta na čelik, aluminijum i automobile, podseća Raša tudej, i dodaje da, kad je Brisel pokazao spremnost da uzvrati, većina carina je obustavljena na tri meseca da bi se dala šansa pregovorima. Osnovna carina od deset i ciljane tarife od četvrtine vrednosti roba, ostale su nepromenjene.
– Carinske pretnje iz SAD su i dalje aktuelne – kaže Klaus Volrabe, šef anketa Ifo. – Neizvesot je smanjeila očekivanja izvoznika, a jedan važan indeks, pao je sa minus pet u maju, na minus 7,4 poena u junu. U pitanju je indeks, koji meri koliko su optimistične ili pesimistične nemačke prozvodne firme u pogledu svojih izgleda za prodaju u inostranstvu u naredna tri meseca.
Stagnacija
MMF predviđa da će Nemačka biti jedina ekonomija G7 koja će stagnirati ove godine. Razlog tome je u činjenici što su njene industrijske grane orijentisane uglavnom izvozno i stoga naročito osetljive na globalne trgovinske tenzije.