Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da to što se danas, tokom posete nemačkog kancelara Olafa Šolca, u Srbiji održava Samit o strateškim sirovinama, pokazuje koliko se pozicija Srbije u svetu promenila nabolje, zahvaljujući i strateškim sirovinama kao što je litijum.
“Konačno, i možda po prvi put, mi kao Srbija ne gledamo neki samit o strateškim sirovinama na kome će se odlučivati šta će pokretati Evropu i evropsku industriju, kao i svet za naredni vek. Mi nismo više na margini, mi smo sada ti koji razgovaraju, sa kim se razgovara. Mi smo domaćin takvog samita”, istakla je ona za RTS.
Navela je da će na samitu, između ostalih, biti biti prisutan i glavni šef Mercedes Benca, predsednica Evropske banke za obnovu i razvoj, glavni ljudi u Nemačkoj razvojnoj banci KfW, zatim Italijanskoj razvojnoj banci i mnogi drugi.
“Danas je na samitu na stolu Memorandum o razumevanju između Evropske unije i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima. To je čitav lanac vrednosti i time jasno kažemo da se sirovine neće izvoziti. Mi smo zemlja vrednosti, ne zemlja sirovina”, naglasila je ona.
Dodala je da Srbija želi da od tih sirovina napravi vrednost za sve njene građane.
“To znači da se ovde prave baterije, da se ovde prave električna vozila pa se ona izvoze iz Srbije, da se ovde prave veliki sistemi za skladištenje energije i da se ovde pravi sve ono što će pokretati Evropu i svet u narednih 100 godina, jer to u narednom veku više nije nafta, nego litijum i sve ono što se pravi od litijuma”, rekla je Brnabić.
Ukazala je da Srbija konačno nije na marginama, nego postaje centar odlučivanja, makar za Evropu.
Prema njenim rečima, litijum će se, naravno, kopati i u drugim zemljama, ali rezerve koje Srbija ima su značajne i zato naša zemlja ima šansu da odlučuje o energetskoj stabilnosti i sigurnosti čitave Evrope, a to je pitanje naše nacionalne bezbednosti.
“Ovde je dilema da li ćemo mi biti oni koji uvoze strateške proizvode kao što su baterije, sistemi za skladištenje energije, električna vozila ili ćemo biti oni koji izvoze sve strateške proizvode u narednih 100 godina”, istakla je Brnabić.