Osnova politike Albina Kurtija je nastavak institucionalnog nasilja i terora nad Srbima, a Priština će, u susret izborima na KiM, preduzimati sve radikalnije poteze protiv našeg naroda, rekao je predsednik opštine Štrpce i potpredsednik Srpske liste Dalibor Jevtić, povodom pokušaja privremenih vlasti u našoj južnoj pokrajini da preuzmu srpsku imovinu u toj opštini, ali i u Gračanici i na severu Kosmeta.
Podsetimo, Agencija za privatizaciju u Prištini objavila je poziv za davanje u zakup nekoliko objekata na teritoriji opštine Štrpce, bez saglasnosti lokalnog rukovodstva. U zakup su ponuđeni objekti „Gradska kafana” i hotel „Breza” na Brezovici, te „Partizanka” i „Ekspres restoran” u hotelu „Molika” na ski-centru.
„U Štrpcu, sada za cilj imaju da javne objekte koji se nalaze na teritoriji naše opštine, a koji su deo centra Brezovica, daju u zakup, iako je opština Štrpce u nekoliko navrata neke od ovih objekata proglasila kao objekte od javnog značaja za samu lokalnu samoupravu”, naveo je Jevtić. Kako je dodao, to nije samo slučaj u Štrpcu, s obzirom na odluku privremenih vlasti o prisvajanju 13 hektara i 33 ari imovine u ataru Gračanice, ali i na sve što se dešava na severu Kosova.
„Dakle, te i takve odluke za cilj imaju ne samo ugrožavanje javnog interesa opština sa srpskom većinom već da na neki način imaju uticaj na odnos stanovništva time što će se ti objekti ili ta imovina davati Albancima koji će koristiti tu imovinu, i to Albancima koji nisu iz ovih sredina. I na taj način će se menjati i sama struktura stanovništva. Mnogo je toga u pozadini ovakve odluke, ali ona u primarnom smislu od strane režima u Prištini za cilj ima destabilizaciju situacije”, naveo je Jevtić za RTS.
Govoreći o planu za zatvaranje Centra za socijalni rad u Leposaviću, Jevtić je rekao da se udara se na važnu instituciju u toj opštini, koja se brine o najugroženijima.
Predsednik opštine Štrpce napomenuo je da su Srbi na prostoru AP KiM od 1999. godine prolazili kroz različite izazove – pogrom, zločini, navodeći brojna mesta stradanja Srba, kao što su Goraždevac, Livadice, Cernica, te da se danas mnogi naši građani neosnovano hapse. Prema njegovim rečima, ono što sada Priština radi je neka vrsta hibridnog rata, odnosno pokušaj pogroma Srba i njihovog iseljavanja, korišćenjem institucionalne represije.
„Ne prezaju ni od čega. Mnogi Srbi su u pritvoru neosnovano, u cilju zastrašivanja. Posebno je tu udar bio na severu, ali i južno od Ibra, naročito u sredinama gde su Srbi hteli da se vrate na svoja imanja”, rekao je Jevtić. On je naveo je primer povratnika Žarka Zarića iz Ljubožde kod Istoka, koji je sada u pritvoru pod optužbom za ratni zločin.
Na pitanje koliko je situacija opasna Jevtić kaže da se Srbi svakodnevno suočavaju sa izazovima koje kreira Albin Kurti i napomenuo je da je opština Štrpce 16. marta i 7. jula 2022. godine prva bila na udaru režima u Prištini i pripadnika tzv. kosovske specijalne policije.
„Situacija je ne samo opasna, već se svakodnevno suočavamo sa izazovima koje kreira Kurti. Nakon toga smo imali nekoliko sličnih akcija na severu KiM, kao i u opštini Gora”, upozorio je Jevtić. Kako je ocenio, međunarodna zajednica je veoma blaga u delovanju da se ono što Kurti radi zaustavi.
„Kažem u delovanju, jer nama saopštenja ništa ne znače”, istakao je Jevtić.
A u ponedeljak, kada se održava Samit Berlinskog procesa, mogla bi da se dogodi neka nova provokacija Prištine, istakao je u petak premijer Srbije Miloš Vučević za RTV, povodom samita na kom će učestvovati.
„Ljudi koji su veterani tih događaja ukazali su mi da se svaki put kada je bio sastanak na planetarnom nivou desilo nešto loše po nas na KiM od strane Prištine. Nadam se da toga neće biti, ali imam zebnju da će Kurti nešto uraditi to jutro, tipa da će napasti naše privremene institucije ili opštine po srpskom sistemu”, objasnio je Vučević.
Na pitanje kakvu poruku nosi u glavni grad Nemačke iz Beograda, premijer je napomenuo da je nama itekako važno sve što doprinosi stabilizaciji regiona, sve što nas udaljava od sukoba i donosi benefit za naše građane, stvara uslove za rast plata i penzija. On je istakao da je Berlinski proces značajan za regionalnu stabilnost, kao i da je uz manji ili veći uspeh ostvario rezultate koji nisu za potcenjivanje.
„Ove godine je deset godina Berlinskog procesa i zato naši domaćini žele da apostrofiraju ulogu Nemačke i ulogu Evropske unije sa zemljama zapadnog Balkana. Mi kažemo pet plus jedan, oni govore o šest država”, izjavio je premijer. Ali, prema njegovim rečima, uvek postoji opcija da neko i taj skup iskoristi za optužbu na naš račun. Ipak, ono što je pozitivna vest jeste činjenica da se Priština saglasila da ukine svoju jednostranu odluku o zabrani ulaska srpske robe na KiM.
„Tačno je da je to u ovom trenutku samo preko administrativnog prelaza Merdare, a oni pravdaju da Jarinje i Brnjak ne mogu da se koriste kao administrativni prelazi dok ne dobiju skenere iz Nemačke”, kazao je Vučević. On je istakao da je za nas važno da srpska zajednica dobije uredno i blagovremeno snabdevanje hranom, lekovima i potrepštinama za iole normalan život na Kosovu i Metohiji.