Gradonačelnik Štrpca Dalibor Jevtić izjavio je da režim u Prištini ne interesuje zakon i da ne preza ni od čega kada je reč o ugrožavanju ineresa Srba na AP Kosovu i Metohiji.
Jevtić je za današnje Novosti, komentarišući to što tzv. kosovska agencija za privatizaciju nije uvažila zahteve lokalne samouprave u Štrpcu da se objekti za koje je pre nekoliko dana objavljen poziv za stavljanje u zakup dodele lokalnoj samoupravi na korišćenje, postavio pitanje kako je moguće da su odluke albanskih gradonačelnika koji su uzurpirali vlast na severu AP KiM za prištinski režim validne, dok nijedna odluka opština gde je gradonačelnik Srbin, a skupština ima srpsku većinu nije validna.
“To pitanje ću ovih dana postaviti predstavnicima međunarodne zajednice koji nam govore da bi trebalo da učestvujemo u kosovskim institucijama, a koje naše odluke ne uvažavaju”, istakao je Jevtić. On je naveo da je reč o objektima “Gradske kafane”, hotelu “Breza” na Brezovici, “Partizanke” i ekspres restorana u hotelu “Molika” u ski-centru.
“Svi objekti su u vlasništvu preduzeća ‘Ineks’, odnosno ski-centra koji su prištinske vlasti godinama pokušavale da uzurpiraju, ali smo se mi odupirali koliko smo mogli”, rekao je Jevtić. On je istakao da su tzv. prištinske vlasti imenovale “svoj” Upravni odbor u “Ski-centru” u čijem su sastavu tri Srbina i dva Albanca, kao i da će bez saglasnosti srpskih članova UO odluka tzv. agencije biti nevažeća.
“Iako su postavili svoje ljude, da ne kažem Rašićeve Srbe, sa svakim od njih pojedinačno sam kontaktirao i rekli su da nisu saglasni sa pomenutom odlukom tzv. Agencije, ali sam zahtevao njihov odgovor u pisanoj formi. Ukoliko se budu izjasnili kako su obećali, mi ćemo to iskoristiti kao argument na vanrednoj sednici Skupštine opštine koju planiramo za četvrtak i objavićemo taksativno sve odluke”, rekao je Jevtić.
On je podsetio da pomenuti objekti godinama ne funkcionišu zbog izostanka odgovora prištinske strane na zahteve lokalne samouprave koja je imala planove za njih, a u interesu stanovništva.
“Hotel ‘Breza’ je nakon 1999. godine bio baza ukrajinskog kontingenta Kfora i posle njihovog odlaska ostao je u ruiniranom stanju. Ni ‘Gradska kafana’ nije u funkciji i u lošem je stanju, jer je u pitanju montažni objekat. Mi smo u dva navrata, 2013. i 2018. godine, u ime opštine Štrpce, slali zahteve za eksproprijaciju, ali bez uspeha”, ukazao je Jevtić.
Dodaje da je prethodni direktor tzv. Kosovske agencije za privatizaciju tek 23. jula ove godine odgovorio na dopis lokalne samouprave da dostave spisak objekata od javnog interesa kako ih ne bi stavili u proces privatizacije, ali da je u međuvremenu imenovan novi direktor koji je bez ikakve konsultacije sa lokalnom samoupravom objavio javni poziv za davanje u zakup objekata.
Jevtić je istakao da je reč o nastavku ataka na srpsku imovinu i sprovođenje institucionalnog terora i nasilja u svim sredinama u kojima žive Srbi. On je podsetio da je na udaru Kurtijevog režima prvo bila baš opština Štrpce i da su 16. marta 2022. godine pripadnici specijalnih jedinica tzv. kosovske policije upali u zgradu Privremenog organa koji su “zapečatili”, i to na opštinsku slavu.
“Prvo su krenuli na našu opštinu, a potom na sever gde su Srbi takođe u većini i pitanje je šta sve možemo očekivati u narednom periodu do izbora u februaru 2025. godine”, rekao je Jevtić, prenosi Tanjug.