Ambasador Kristofer Hil i šef delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre ocenili su danas u Beogradu na Forumu o besplatnoj pravnoj pomoći da je to jedan od najosnovnijih elemenata demokratije. Upravo je mogućnost da pravo i pravda budu dostupni svakom čoveku bez obzira na materijalne mogućnosti merilo kvaliteta pravnog sistema.
“Najvažnija stvar da bi se uopšte premerio kvalitet pravnog sistema neke zemlje jeste na koji način oni koji nemaju nikakvih sredstava mogu da imaju pristup pravdi”, rekao je Žiofre na Forumu kojim je obeleženo pet godina stupanja na snagu Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, a na kojem je govorila i ministar pravde Maja Popović.
Žiofre je naglasio da upravo o tome govore i osnovno akti EU o osnovnim ljudskim pravima. Veoma je važno da, kako je dodao, u Srbiji pristup besplatnoj pravnoj pomoći postoji već pet godina.
“Radi se o tome da on pruža određeni kvalitet i dostojanstvo”, rekao je Žiofre i dodao da je na Forumu bilo reči i o tome kako da se unapredi pristup pravdi, kako i šta još treba da se uradi na nivou lokalnih samouprava i šta je to što civilno društvo dodatno može da uradi. “Jedino je važno i najvažnije to da postoji jednak pristup pravdi za sve. U samoj osnovi evropskih principa je to da pravdi mogu da pristupe i oni koji su najranjiviji”, rekao je Žiofre i izrazio zadovoljstvo učešćem na Forumu.
Ambasador Hil naveo je da je besplatna pravna pomoć, odnosno program Pravda za sve veoma značajan jer govori o jednom od najosnovnijih elementa demokratije, jednakom pristupu pravu i pravdi. Program se, kako je dodao, obraća principu pravda za sve.
Ambasador je naveo da su ponosni što su sa Agencijom za međunarodni razvoj USAID deo projekta pravda za sve. “Značajno je da je u Srbiji usvojen pravni okvir 2019. godine”, rekao je Hil i naglasio da je nakon toga važno i obezbeđivanje finansijskih sredstava.
Popović je izrazila zadovoljstvo što danas prisustvuje Forumu obeležavanja pet godina od stupanja na snagu Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći. “Republika Srbija, Ministarstvo pravde kao i druga ministarstva su duboko posvećeni jačanju tog instituta”, rekla je Popović i naglasila da Srbija veliku pomoć dobija od partnera iz USAID-a, Evropske unije i GIZ-a koji pomažu na jačanju tog izuzetno, izuzetno važnog instituta.
Podsetila je da je taj institut izuzetno bitan zbog građana koji nemaju novca da sami plate advokate, a to je, kako je dodala, jedno od glavnih ljudskih prava – pravo na pravično suđenje. “Ne samo da smo Zakonom ojačali institut, nego je to ljudsko pravo koje je zaštićeno i ustavom kao i drugim međunarodnim ugovorima potpisanim pod okriljem Ujedinjenih nacija i Saveta Evrope”, navela je Popović i naglasila da će Vlada Srbije, Ministarstvo pravde i dalje biti posvećeni jačanju besplatne pravne pomoći radi pomoći svim građanima Srbije, prenosi Tanjug.