Sa porastom tenzija na Kosovu i Metohiji, opozicione stranke upućuju sve brojnije kritike na adresu vladajućeg Samoopredeljenja, smatrajući da Albin Kurti ugrožava odnose tzv. Kosova sa Sjedinjenim Američkim Državama. S obzirom na to da su redovni parlamentarni izbori u Prištini raspisani za 9. februar 2025. godine, odnos sa saveznicima je postao njihov glavni argument u političkoj borbi. Očigledno su procenili da albansko biračko telo na KiM najviše brine mogućnost izolacije i ugrožavanja relacije sa SAD i NATO-om, bez obzira na to što Kurti niže neuspehe i na drugim poljima.
Tako je potpredsednik Alijanse za budućnost Kosova Ardijan Đini, ukazujući da SAD stalno govore da imaju odlične odnose sa narodom tzv. Kosova, ali ne i sa vladom, ocenio da ukoliko premijer privremenih institucija Albin Kurti opet dobije više od 50 odsto glasova, nametnuće se zaključak da narod ima isti odnos prema SAD, kao i Kurti, preneli su mediji na albanskom jeziku. Đini je rekao da SAD neće kriviti narod tzv. Kosova, ali da taj zaključak neće izostati. „Šta se dešava ako još jednom glasate za Albina Kurtija sa takvom većinom od 50 odsto plus jedan glas? Zaključuje se da narod Kosova razmišlja kao Albin Kurti, a ne kao SAD”, rekao je Đini. Kurtijeva vlada našla se na meti opozicije i zbog policijskih akcija na severu KiM, gde je takođe prisutan strah od potencijalnog ugrožavanja veze sa zapadnim saveznicima.
Tako je predsednik Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj, čestitajući tzv. kosovskoj policiji 25. godišnjicu od formiranja, kazao da Kurti instrumentalizuje policiju u izborne svrhe. Haradinaj nije propustio ni da prokomentariše Kurtijevu posetu severnom delu Kosovske Mitrovice, ističući da je premijer privremenih institucija, iako je hodao visoko uzdignute glave, pokazao da se plaši svih i svega. I potpredsednik Demokratske partije Kosova Šaćir Totaj prokomentarisao je hapšenje Srba na severu, naglašavajući da vlada Kosova ovim akcijama instrumentalizuje i zloupotrebljava kosovsku policiju za akcije na severu.
Bivši ambasador tzv. Kosova u Severnoj Makedoniji Đerđ Dedaj ocenio je da će se Samoopredeljenje boriti za treće mesto, preneo je portal „Kosovo onlajn”. Dedaj je istakao da će na osnovu lošeg upravljanja, korupcije, neuspeha i štete po diplomatiju i partnerstvo sa SAD i EU, „populistički i autoritarni pokret” na izborima 9. februara 2025. značajno opasti. „Biračko telo Kosova mora biti svesno i kazniti, slobodnim i demokratskim glasanjem, svaki politički subjekt koji ne drži svoja izborna obećanja i šteti demokratskoj i evroatlantskoj budućnosti republike Kosovo”, naveo je Dedaj.
Predsednik Demokratskog saveza Kosova (DSK) Ljumir Abdidžiku je, govoreći o otvaranju mosta na Ibru, rekao da je ta partija protiv bilo kakvih sukoba sa NATO-om, prenela je „Gazeta”. „NATO i Kosovo su zajedno, nikada se ne sukobljavaju. Pored mosta na Ibru postoji i most kod Badovca, nema prepreke da se on ne završi”, rekao je Abdidžiku na plenarnoj sednici skupštine, istakavši da je sednica počela „dubokim osećajem nacionalne izolacije”. Kazao je i da tzv. Kosovo četiri godine nije dobilo nikakvo priznanje, niti članstvo i da je pod sankcijama. Poslanik Demokratskog saveza Kosova (DSK) Driton Selmanaj, govoreći o odnosu sa saveznicima, istakao je da su tzv. Kosovu zatvorena vrata u Beloj kući i da je za to kriv Kurti, kao i da je to tragedija za tzv. Kosovo. Poslanica u skupštini Kosova iz redova Alijanse za budućnost Kosova Time Kadrijaj poručila je da vlast „ne zanima zemlja, već je usko partijski interes osnova”. „Zato smo sankcionisana zemlja”, zaključila je Kadrijajeva.