Ugovor o nabavci 12 novih borbenih aviona „rafal”, koji su Srbija i Francuska potpisale tokom nedavne zvanične dvodnevne posete francuskog predsednika Emanuela Makrona našoj zemlji, ali i drugi detalji u vezi s njegovim dolaskom, u regionu, kao i u pojedinim krugovima u Beogradu, očigledno su dočekani s velikom zavišću. I dok je u pokrajini Albin Kurti pokrenuo novi udar na srpski narod s namerom da Srbima otme institucije i onemogući život na Kosmetu, u susednim zemljama zapadnog Balkana pokrenuta je pojačana hajka na Srbiju i predsednika Aleksandra Vučića, koji je prekjuče posetio Stanare u Republici Srpskoj i poručio da će Srbija biti garant njenog opstanka kao i da „nikada nećemo dozvoliti egzistencijalno ugrožavanje, pogrom i progon srpskog naroda nikome”.
Napadi su i ovog puta najglasniji iz Zagreba i Sarajeva. O tome do koje mere su njihove teorije neutemeljene svedoči i činjenica da se Srbija istovremeno optužuje zbog neuvođenja sankcija i odbijanja da prekine veze s Ruskom Federacijom, ali i da će navodno svoje „migove” predati Zapadu, odnosno Ukrajini za rat protiv Rusije, na ime toga što će od Pariza dobiti „rafale”. Teško je pronaći smisao i u tvrdnjama da francuski avioni koje Srbija kupuje nisu baš najkvalitetniji. A ima i onih koji ubeđuju da će Beograd francusku tehnologiju predati Moskvi.
Očekivano, prva je reagovala Hrvatska, budući da je pre tri godine potpisala ugovor s Francuskom o kupovini 12 polovnih „rafala”. Predsednik Hrvatske Zoran Milanović poručio je da se „Srbi naoružavaju za tjedan fiktivnog rata koji nikada neće izbiti”, ali je dodao i da Srbija kupuje „i francuske PVO sisteme i kineske prvorazredne, taktičke ruske, možda i najbolje na svetu”. Milanović se možda potrudio da zvuči kao da ga sve to naročito ne dotiče, ali ako je suditi po natpisima u tamošnjim medijima, stiče se sasvim drugačiji utisak. Odmah su krenuli u žestoku ofanzivu zbog srpske kupovine ganc novih francuskih borbenih aviona četvrte generacije.
Tvrde da „Srbija po sadašnjem ugovoru neće avione dobiti s punim naoružanjem”. Susedi su zamerili francuskom predsedniku i zbog toga što je, tokom posete Srbiji, napisao poruku na ćirilici na društvenoj mreži „Iks”. „Makron, od kojeg smo kupili ’rafale’, na ćirilici: Lepo je imati pouzdane prijatelje”, glasi naslov na portalu „Indeks.hr”, a u tekstu se podseća na to da je Makron i pre pet godina, tokom poslednje posete srpskoj prestonici, objavio tvit na ćirilici. Portal „Slobodna Dalmacija” opredelio se za pokušaj dovođenja u pitanje odnosa Srbije s Rusijom, objavivši tekst s naslovom „Vučić šokirao Putina: Francuzi njemu ’rafale’, a on Ukrajincima ’migove’ koji će gađati Ruse”.
„Jutarnji list” postavlja pitanje „Postaje li Srbija dobro naoružana ekološka bomba Balkana”, a u tekstu sa ovim naslovom podseća se i na nedavnu posetu nemačkog kancelara Olafa Šolca. Ustvrđuje se da „Vučić s nemačkim i francuskim liderom potpisuje mnoge skupe sporazume i dogovore – iskopavanje litijuma za potrebe nemačke auto-industrije, kupovina skupe vojne opreme vredne nekoliko milijardi evra, najava izgradnje nuklearnih elektrana koja u sebi, navodno, kažu neki izvori, krije vrlo škakljivu i nelagodnu fusnotu o skladištenju tuđeg (u ovom slučaju francuskog) nuklearnog otpada u srpskim pejzažima”.
Oficir u penziji Kontraobaveštajne službe (KOS) Ljuban Karan ocenjuje za „Politiku” da osim što ih plaši kupovina ovih aviona, uznemirava ih to što je Francuska odlučila da proda Srbiji borbene letelice. „To je zaista kvalitetan avion nove generacije i trostruke namene. Dobar je i kao avion lovac, i kao jurišnik, i kao bombarder. Ali oni su najviše napravili histeriju zato što smo kupili nove, koji su po kvalitetu iznad polovnih aviona koje su oni kupili. Ovo je unapređena verzija aviona. Uznemirilo ih je i to što je Francuska odlučila da ih proda Srbiji. Njih više plaši saradnja s nekom od ovih zapadnoevropskih država ili SAD, nego sami avioni”, ističe Karan.
Podseća i da se svi u našem okruženju naoružavaju. „Intezivno se naoružava Hrvatska. I Priština, koju snabdevaju donacijama Turska, SAD, Velika Britanija, Nemačka, pa i Hrvatska. Zatim, bošnjački deo ove vojske BiH računa intezivno na proislamske ekstremiste kojih je puna BiH. Bošnjaci žele da eliminišu Republiku Srpsku, pa i Srbe, na neki način, jer ako su etnički mogli da budu počišćeni iz Hrvatske, ako se etnički čiste s KiM, oni postavljaju pitanje zašto ne bi i oni mogli da očiste prostor koji oni smatraju svojim”, navodi Karan.
Burne reakcije nisu izostale ni u bošnjačkim medijima. S tim što su neki od izrazito antisrpskih portala odjednom postali zabrinuti za budućnost srpsko-ruskih odnosa, kao i za to kako Rusija gleda na to što je Srbija kupila „rafale”. A pomenuti mediji su pre oko dva meseca, pišući o Srbiji, navodili da je „primer Putinove Rusije s one strane Drine”. Portal „Slobodna Bosna” tvrdi i da je francuska štampa takođe nezadovoljna, jer mediji ukazuju Makronu na „nepouzdanost Srba koji tajne francuskog inženjerskog genija mogu da podele s Rusijom”. Navodi se i da je Makron pre tri godine već prodao 12 „rafala” Hrvatima, provocirajući Srbe da izjednače snage.
Srđan Graovac iz Centra za društvenu stabilnost ističe za „Politiku” da nije teško zaključiti šta je u pozadini svega ovoga. „Dovoljno je da se uzme u obzir šta je, od 2022, od momenta kada su Rusi započeli svoju, kako je zovu, specijalnu vojnu operaciju, strategija regionalnih centara koji nisu naklonjeni Beogradu, a to su pre svega Zagreb, određeni politički krugovi u Sarajevu, Prištini, Podgorici. Formirali su jedan narativ gde se uporno pokušavalo da nametne mišljenje da je Beograd produžena ruka Moskve i Kremlja. I da je samim tim Beograd taj s kojim NATO mora da se obračuna, pokušavajući na taj način da stave našu zemlju na liniju vatre, pre svega na liniju vatre zapadnih sila i NATO-a”, navodi Graovac.
Dodaje da „ne samo da nisu uspeli da Beograd stave na liniju vatre NATO-a nego je situacija potpuno drugačija: NATO prodaje Srbiji sofisticiranu vojnu opremu, čak onu vojnu opremu koju nije prodao ni jednoj drugoj zemlji u regionu, a to su najsavremeniji ’rafali’ četvrte generacije”. „Ta histerija je u stvari posledica njihovog izrazitog nezadovoljstva time što je njihova politika doživela potpuni kolaps”, ističe on.
Vulin: Laž da ustupamo „migove” Francuskoj podla i smišljena da pokvari sastanak s Putinom
Neprijatelji bratstva Rusije i Srbije ne postoje samo na Zapadu, ima ih čak i u Rusiji, poručio je juče potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin, koji učestvuje na ekonomskom forumu u Vladivostoku reagujući na laži pojedinih ruskih političara da će Srbija ustupiti svoje migove Francuskoj, odakle će završiti u Ukrajini, navodi se u saopštenju. „Na laži koje treba da nas posvađaju s Rusijom, a dolaze iz EU i NATO-a, navikli smo, ali kada dođu iz Rusije, iznenadimo se njihovom podlošću i glupošću. Laž da Srbija ustupa Francuskoj svoje migove je i podla i glupa i puštena je da bi pokvarila sastanak s predsednikom Putinom. Srbija dve godine odbija da uvede sankcije Rusiji i odbija da Ukrajini prodaje oružje i tako će i ostati. Da je predsednik Vučić hteo da izda vekovno bratstvo, bilo bi dovoljno da uradi bilo šta od ovoga i bio bi miljenik Zapada, a nije. Ostali smo čvrsti i dosledni prijatelj i saveznik Rusije. Srbija ima najveću flotu tenkova sovjetskog porekla ili tehnologije u Evropi i nijedan nije završio u Ukrajini. Srbi ne izdaju i vodi ih poslednji slobodni vođa u Evropi Aleksandar Vučić. Kada sledeći put budete lagali o nama, setite se toga”, poručio je Vulin.
Karan: Hrvatska bi da bude lider na Balkanu, zato ih brine naše naoružavanje
Ljuban Karan ističe da osim teritorijalnih pretenzija, Hrvatska ima ambicije da bude lider na Balkanu, kao što je bila, dodaje, za vreme nekih bivših vlada, odnosno onda kada su Srbija i srpska vojska, kako oni to kažu, bili nivelisani, kada su uništavani i privreda i ekonomija, vojska i službe bezbednosti. „Sada je to postalo sve obrnuto i sada oni žele da iskoriste novi istorijski momenat, koji su procenili, kada će se uklopiti u neke planove velikih sila za Balkan i ostvariti svoje ambicije. Zbog toga ih svako naoružavanje Srbije brine. Oni računaju da ovo što su velike zapadne sile planirale da Ukrajina bude nekakva platforma za ugrožavanje Rusije, to otpada, i da to treba da bude Balkan. I računaju da velike zapadne sile planiraju da na neki način Republiku Srpsku ili potčine ili ugase, a Srbiju da potpuno potčine i da, pored nivelisanja, urade i ono, kako oni to zovu, još od vremena agresije, rastakanje Srbije. Vojvodina, Raška oblast i tzv. preševska dolina, došle bi u pitanje ako velike sile krenu s takvim namerama. Ali naoružavanje Srbije modernim oružjem bukvalno se isprečilo tim planovima”, navodi Karan.