Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević rekao je danas na predstavljanju 100 dana rada vlade da se napredak ogleda kroz infrastrukturne projekte koji su urađeni u prethodnom periodu i na kojima će se raditi, navodeći da se trenutno radi 643 kilometara puteva.
“Za nas nema velikih i malih infrastrukturnih projekata, svaki lokalni put, regionalni put za nas je jednako važan. U ovom trenutku u Srbiji gradimo 642,97, to jest 643 kilometra novih puteva. U prethodnih 12 godina izgradili smo 470 kilometara puteva, to je ponos svih vas.
Putevi nisu samo pitanje koliko to košta, već to znači i bezbednije i brže putovanje, da imate više vremena za vaše porodice, prijatelje, da vam treba manje vremena od kuće do posla, da uživate i upoznate našu Srbiju”, rekao je Vučević.
On je dodao da se pored drumske radi i železnička infrastruktura.
“Do kraja godine završavamo brzu prugu, severni krak od Beograda preko Novog Sada do Subotice. Čekamo naše prijatelje i partnere iz Mađarske da se spojimo i da dobijemo projekat koji je delovao kao projekat naučne fantastike- brza pruga između Beograda i Budimpešte”, rekao je premijer.
Vučević je dodao da se nastavlja i razvoj železnice prema jugu.
“Radi se izmeštanje pruge iz centra Niša, to je mučilo Nišlije, radi se pruga Niš-Dimitrovglad u smeru koridora 10 prema našim komšijama iz Bugarske i sa Evropskom Unijom da radimo južni krak brze pruge od Beograda ka Nišu, a onda ka Jablanici, ka Leskovcu, Vranju, pa do naših komšija iz Severne Makedonije”, dodao je on.
Podsetio je da je otvorena nova terminalna zgrada na niškom aerodromu Konstantin Veliki.
“Velika investicija, sada aerodrom može da primi 1,5 milion novih putnika godišnje, šest aviona istovremeno, pored Nikole Tesle koji je regionalna sila kao aerodrom, danas imamo i niški aerodrom koji se razvija. Zatim Morava između Kraljeva i Čačka, kao veoma potencijalan aerodrom i interesantan za dalji razvoj”, rekao je Što se tiče železničkog saobraćaja, Vučević je podelio i vest da je prvi od pet vozova iz Kine za brzu prugu stigao i u postupku je uvođenja.
“Biće spreman veoma brzo da se nađe kada završimo prugu, ka Subotici na našim šinama, da dobijemo nove, moderne, brze, sigurne, pre svega sigurne vozove”, naveo je premijer.
On je dodao da će vlada nastaviti putem napretka, a sa ciljem podizanja životnog standarda svih građana.
“Napretka nema bez nauke. Imamo naučno-tehnološke parkove, u Čačku, čeka nas Novom Sadu drugi , idemo na inovacioni centar u Loznici, inovacioni smart centar u Novom Pazaru, da vidimo, mlade, kreativne ljude, start-up kompanije, sve ono što predstavlja novu snagu, novu budućnost Srbije, a opet ne odričući se naših korena tradiciji onoga što je deo nas”, objašvanja premijer.
Vučević se posebno zahvalio u svoje i u ime Vlade svim mladim takmičarima koji na svim naučnim olimpijadama, evropskim, svetskim šampioni.
“Gde god su otišli, vratili su se sa medaljama i ja verujem da o njima treba da pričamo, to je budućnost naše države i verujem da ćemo zajedno sa njima imati i razvijati bolji sistem obrazovanja na zadovoljstvo svih nas”, dodao je on.
Plan rasta, kako je objasnio premijer u svom izlaganju je nešto što se definiše sa Evropskom Unijom.
“Vrlo brzo pred Vladom Srbije biće Plan rasta, to nije pitanje protokola i nečega što smo se mi u nekoj birokratiji, administraciji obevezali. Plan rasta je šansa za nas da možemo da ubrzamo naš put ka EU, jer je to naš nacionalni interes, nije pitanje emocija, nego pitanje naše ekonomije, politike i plusa za nas, ali šansa da dobijemo 1,5 milijardi evra dodatnih para. Da možemo da investiramo u Srbiju, da bi svi naši građani bolje živeli”, rekao je on.
Što se tiče sporta, premijer je rekao da je mnogo toga urađeno i da nas čeka analiza Olimpijskih igara.
“Imamo dobre vesti, dve sigurne medalje danas. Verujem da smo vi danas nekako pozitivniji nakon sjajnog uspeha vaterpolista i tekvondiskinje”, dodao je on.
On je dodao da se radi na izgradnji Nacionalnog stadiona.
“Radili smo na stadionu u Zaječaru, Loznici, Leskovcu, idemo Kragujevac, rekonstrukcija stadiona u Novom Sadu”, rekao je Vučević.
Dodao je da je sve ovo napredak Srbije i da će se na svim ovi segmentima raditi i u budućnosti.
Ispitujemo ko se sve ugrađuje u cene proizvoda, videćemo da uključimo i BIA
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević rekao je danas da je na Savetu za BDP otvorena tema tržišnih marži, da Vlada u saradnji sa ministarstvima i NBS trenutno ispituje ko sve učestvuje u lancu povećanja cena i naglasio da je Srbija usvojila tržišnu privredu, ali da i ona ima svoja pravila i regulativu.
“Ispitujemo situaciju zajedno sa ostalim ministarstvima, sa Narodnom bankom Srbije. Videćemo da uključimo i Bezbednosno informativnu agenciju. Da ispitamo ko sve učestvuje u tome”, rekao je Vučević odgovarajući na pitanje da li bi marže na određene proizvode mogle da se ograniče.
On je naveo da je u razgovoru s poljoprivrednicima video kako proizvođači prodaju suncokretovo seme ili uljanu repicu po jednoj ceni, onda uljare kupuju po drugoj, a nakon toga se u prodavnici kupuje ulje po nekoj trećoj ceni.
Dodao je da su ga i mnogi prijatelji i politički istomišljenici pitali kako je moguće da su neki proizvodi i po dva ili tri puta Srbiji skuplji nego u regionu ili u Evropi.
Vučević je naglasio da je dobio mnogo poruka u kojima mu je sugerisano da se ne bavi ovim pitanjem.
“Hajde da ogolimo stvari, da pokažemo narodu da to nije pitanje politike. Da ne napadaju predsednika ili vladu kada vide cene, nego da znaju da iza toga stoje neki drugi ljudi”, rekao je Vučević.
Vučević ističe da je Srbija prihvatila tržišnu privredu, ali da i ona ima svoja pravila i regulativu.
“Tržišna privreda nije anarhija i tržišna privreda ima pravila. Nego da vidimo mi ko se tu ugradio između onih koji proizvode i onih koji prodaju. Da vidimo ko pravi dodatke na cene koje na kraju građani plaćaju”, rekao je Vučević.
On je ocenio da se takvim potezima pojedinaca poništava sve ono što vlada i država rade po pitanju makroekonomije.
“Neko gledajući samo sopstvene interese ne vodi računa o našim građanima. Mi smo odgovorni za građane Srbije, ne za velike trgovačke lance ili neke posrednike. I njih poštujemo. Imaju pravo da rade i imaju pravo na profit, ali nemaju pravo na ekstra profit. Bar što se mene tiče”, zaključio je Vučević.