Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da je Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, o kojoj se raspravlja u Skupštini, pripema države na sve ono što se dešava i što se može desiti u narednom periodu, kao i poziv za sve institucije i pojedince koji su donosioci odluka da budu u jednom frontu u zaštiti nacionalnog identiteta.
Vučević je za RTS rekao da očekuje da Deklaracija bude usvojena, ali ne konsenzusom.
“Na žalost, koliko sam u ova tri dana radio u Narodnoj skupštini, stekao sam utisak da neće biti usvojen konsenzusom. Očekujem, naravno, usvajanje, jer postoji politička većina, ali neke stranke i neki ljudi smatraju da to nije bitno”, rekao je Vučević.
Predsednik Vlade smatra da se na taj način šalje ružna poruka našem narodu u južnoj srpskoj pokrajini, kao i u Republici Srpskoj.
“Ovo je bila jedinstvena prilika da pokažemo i političku zrelost i nacionalnu odgovornost”, istakao je Vučević.
Naveo je da je deklaracija pripema države na sve ono što se dešava i što se može desiti u narednom periodu.
“Imamo konstantan napad na Srbe na Kosovu i Metohiji, imamo konstantne pritiske na Srbiju po pitanju KiM, imamo u kontinuitetu pokušaj revizije Dejtonskog sporazuma i isključivo na uštrb ili štetu Republike Srpske i njenih nadležnosti, imamo osporavanje nacionalnih prava našeg naroda u regionu u određenim državama”, rekao je Vučević.
Naglasio je da je deklaracija poziv za sve institucije i pojedince koji su donosioci odluka da budu u jednom frontu.
“Mi smo prvi put od 1995. postigli taj nivo međusobnog konsenzusa i uspeli da Republika Srbija i Republika Srpska, ne ugrožavajući bilo koga, ne usporavajući nijednu državu, nijedan narod, nijednu religiju, definišu svoje nacionalne ciljeve, u zaštiti nacionalnog identiteta”, ukazao je Vučević.
Govoreći o burnim raspravama u Skupštini, Vučević kaže da nema problem sa tim.
“Najviše se o litijumu govorilo. Niko nije bežao od razgovora po bilo kojoj temi”, rekao je on.
Vučević je dodao da zamera pojedinim poslanicima što nisu bili zainteresovani da slušaju o položaju Srba na KiM i da se ne može doći do nacionalnog jedinstva sa onima koji to jedinstvo nije bitno, prenosi Tanjug.